Strongoloidijaza – Strongyloides stercoralis je vrlo mali parazit, naraste svega do 2 mm u dužinu. Najčešće parazitira u proksimalnom jejuniunu, ali se bolest može proširiti od želuca do anusa. Zreli mužjaci nisu tkivni paraziti i izbacuju se putem stolice. Oplođene ženke, međutim, penetriraju sluznicu i u nju polažu jaja. Još u tankom crevu iz njih se izlegu neinfektivne, rabditiformne larve, koje se izbacuju stolicom.
Tek u toploj i vlažnoj zemlji transformišu se u infektivne, filariformne larve, sposobne da prodru kroz kožu čoveka. Preko krvi dospevaju najpre u pluća a odatle u digestivni trakt. Ukoliko do razvoja filariformne larve dođe već u crevima, moguća je autoinfekcija preko perianalne kože. S. stercoralis se sreće u tropskim predelima Azije, Afrike i Brazila, ah se može sresti i u našoj zemlji (ipak, većina inficiranih boravila je u endemskim područjima).
Strongoloidijaza klinička slika
Na koži, na mestu ulaska larve, javljaju se petehijalna krvarenja, papulama ospa, otok i svrab. Plućni simptomi, naročito u masivnim infekcijama, mogu biti vrlo teški. Javljaju se uporan kašalj, hemoptizije, dispneja, groznica, bol u grudima, pleuralni izhv, čak i edem pluća. Ova faza bolesti traje oko dve nedelje.
Crevna simptomatologija varira odblage, umanjim, do vrlo teške, u masivnim infekcijama. Dominiraju muka, povraćanje, epigastrični bol, mršavljenje, dijarejai steatoreja. U slučaju samoinfekcije bolest može trajati i 40 godina. Sistemska strongiloidijaza, sa zahvatanjem CNS, peritoneuma, jetre i bubrega smrtonosna je komplikacija; javlja se kod pacijenata s imunološkim deficitima, uključujući tu i terapiju kortikosteroidima.
Strongoloidijaza dijagnoza
Ponavljani pregledi stolice (uz primenu metoda koncentracije) otkrivaju rabditiformne larve u nekomplikovanoj strongiloidijazi. U diseminovanom obliku mogu se otkriti filariformne larve u stolici ili nekom od zahvaćenih organa. Parazit može da se otkrije i u duodenalnom soku ili bioptičkom materijalu crevne sluznice.
Kako se leči Strongoloidijaza?
Lek izbora je tiabendazol 25 mg/kg x 2/dan (najviše 3 g/dan) u toku- 2 do 3 dana. Albendazol se daje u dozi od 400 mg x 2/dan, a mebendazol, najmanje efikasan, 100 mg x 2/dan u toku tri dana. U diseminovanoj strongiloidijazi lečenje se produžava na 7 ili više dana, ako su u pitanju osobe s imunološkim deficitima. Upotreba kortikosteroida, kod osoba sa strongiloidijazom strogo je kontraindikovana zbog mogućnosti ispoljavanja sistemske strongiloidijaze.