Testosteron

Normalne vrednosti:
Muškarci: 9,9-27,8 nmol / L
Žene: 0,22-2,9 nmol / L

Povišena vrednost testosterona: javlja se kod muškaraca kod tumora testisa, te kod hiperplazije i karcinoma nadbubrežne žlezde muškaraca i žena. U fiziološkim koncentracijama, testosteron nema neku ulogu kod žena. Povišenog nivoa upućuju na hirsuitizam i virilizaciju te Je povišen kod bolesti policističnih jajnika.

Snižena vrednost testosterona: javlja se u primarnom i sekundarnom hipogonadizmu različite geneze (Klinefelterov sindrom i druge hromozomske promene, hipopituitarizam, enzimski defekti sinteze androgena).
Sniženu koncentraciju testosterona nalazimo u zakasnelom pubertetu dečaka, a njegova niska koncentracija, je osim niskog gonadotropina, u impotenciji prvi znak poremećaja u osi hipotalamus-hipofiza i poremećene kontrole lučenja androgena.

Šta je testosteron?

Testosteron je androgeni hormon čija se sinteza kod muškaraca odvija u Leidigovim stanicama testisa pod kontrolom LH, a kod žena se znatno manja količina sintetiše u granuloza stanicama folikla te, kod oba pola, u kori nadbubrežnih žlezda. U krvi se nalazi na oko 2% slobodnog testosterona, a preostali dio vezan je na belančevine albumin i globulin (“SHBG”).

Kod žena služi u dijagnostici razloga neplodnosti, sindroma policističnih jajnika, Klinefelter sindroma te kod sumnje na tumore jajnika te nedovoljnu funkciju jajnika.

Kod muškaraca se testosteron određuje kod sumnje na smanjenu proizvodnju testosterona, npr hipogonadizam, terapija estrogenima, hromozomske aberacije te kod ciroze jetre.

Testosteron-kod-muskaraca-i-zena

Šta se testira?

Testosteron je glavni polni hormon ( androgen ) kod muškaraca. Odgovorna je za muške fizičke karakteristike. Iako se smatra da je “muški” polni hormon, on je prisutan u krvi muškaraca i žena. Ovaj test meri nivo testosterona u krvi.
Testosteron se uglavnom proizvodi iz specijalnog endokrinog tkiva (Leidigove ćelije) u muškim testisima. Takođe ga proizvode nadbubrežne žlezde i kod muškaraca i kod žena, a u malim količinama i jajnici kod žena.

U muškaraca, testosteron podstiče razvoj sekundarnih polnih karakteristika, uključujući povećanje penisa, rast dlake na telu, razvoj mišića i produbljivanje glasa. Prisutna je u velikim količinama kod muškaraca tokom puberteta i kod odraslih mužjaka radi regulisanja seksualnog nagona i održavanja mišićne mase. U žena se testosteron pretvara u estradiol, glavni polni hormon kod žena.

Proizvodnja testosterona se stimuliše i kontroliše luteinizirajućim hormonom (LH) , koji proizvodi hipofiza . Testosteron deluje u mehanizmu negativnih povratnih informacija : kako nivo testosterona raste, proizvodnja LH opada, što usporava proizvodnju testosterona; smanjeni testosteron uzrokuje povećanu proizvodnju LH-a, što zauzvrat podstiče proizvodnju testosterona.

Nivo testosterona je dnevno, a vrhunac je u ranim jutarnjim časovima (oko 4:00 do 8:00), a najniži nivo u večernjim satima (oko 4:00 do 20:00). Nivoi se takođe povećavaju nakon vežbanja i takođe opadaju sa godinama.
Otprilike dve trećine testosterona cirkuliše u krvi koja je vezana za globulin koji veže polne hormone (SHBG) i nešto manje od jedne trećine vezano za albumin . Mali procenat (manje od 4%) cirkuliše kao slobodni testosteron. Slobodni plus albumin vezan testosteron je bioraspoloživa frakcija koja može delovati na ciljna tkiva.

U mnogim slučajevima, merenje ukupnog testosterona pruža lekaru odgovarajuće informacije. Međutim, u određenim slučajevima, na primer kada je nivo SHBG nenormalan, može se izvršiti test za slobodni ili bioraspoloživi testosteron jer on može tačnije odražavati prisustvo zdravstvenog stanja.

Kako se uzima uzorak za testiranje?

Uzorak krvi uzima se iglama iz vene na ruci.

Da li je potrebna bilo koja priprema za osiguranje kvaliteta uzorka?
Nije potrebna priprema za testiranje.

Kako se koristi?

Testosteronsko testiranje se koristi za dijagnosticiranje nekoliko stanja kod muškaraca, žena, devojčica i dečaka. Testosteron je glavni polni hormon kod muškaraca, proizvodi ga uglavnom testisi i odgovoran je za fizičke karakteristike muškaraca. Iako se smatra da je “muški” polni hormon, on je prisutan u krvi muškaraca i žena.

Testosteronski test može da se koristi za procenu stanja kao što su:

  • Zakašnjeli ili preuranjeni (rani) pubertet kod dječaka
  • Smanjen seksualni nagon kod muškaraca i žena
  • Erektilna disfunkcija kod muškaraca
  • Neplodnost kod muškaraca i žena
  • Tumori testisa kod muškaraca
  • Poremećaji hipotalamusa ili hipofize
  • Hirzutizam i virilizacija kod devojaka i žena

Obično se za dijagnozu koristi test na ukupni testosteron. Ukupni testosteronski test meri testosteron koji se vezuje za proteine u krvi (npr. Albumin i globulin koji veže spolni hormon [SHBG] ), kao i testosteron koji nije vezan (slobodni testosteron).

Otprilike dve trećine testosterona cirkuliše u krvi koja je vezana za SHBG i nešto manje od jedne trećine vezano za albumin. Mali procenat (manje od 4%) cirkuliše kao slobodni testosteron. Slobodni testosteron plus testosteron vezan za albumin je bioraspoloživi testosteron koji može delovati na ciljna tkiva.

U mnogim slučajevima test ukupnog testosterona daje odgovarajuće informacije. Međutim, u određenim slučajevima, na primer kada je nivo SHBG nenormalan, može se izvršiti test za slobodni ili bioraspoloživi testosteron jer on može tačnije odražavati prisustvo zdravstvenog stanja.

U zavisnosti od razloga za testiranje, drugi testovi i nivoi hormona mogu se obaviti zajedno sa testosteronskim ispitivanjem.

Neki primeri uključuju:

  • SHBG
  • FSH , LH
  • Estrogeni
  • DHEAS
  • Prolaktin
  • 17-hidroksiprogesteron
  • Androstenedione
Testosteron

Kada se naručuje?

Kod muškaraca se može naručiti test kada se sumnja na neplodnost ili kada muškarac ima smanjen seksualni nagon ili erektilnu disfunkciju . Neki drugi simptomi uključuju nedostatak brade i dlaka na telu, smanjenu mišićnu masu i razvoj tkiva dojke ( ginekomastija ). Nizak nivo ukupnog i bioraspoloživog testosterona takođe je povezan sa ili uzrokovan većim prisustvom visceralne masti (midriff ili organskih masti), inzulinske rezistencije i povećanim rizikom od bolesti koronarnih arterija .

Kod dečaka sa odloženim ili sporo napredujućim pubertetom, test se često naređuje pomoću FSH i LH testova. Iako postoje razlike od pojedinca do pojedinca kada počinje pubertet, to je uglavnom u dobi od 10 godina. Neki simptomi odloženog puberteta mogu obuhvatati:

  • Odložen razvoj mišićne mase
  • Nedostatak produbljivanja glasa ili rasta dlaka na telu
  • Uspori ili odlaže rast testisa i penisa

Test se takođe može naručiti kada se čini da dečak prolazi veoma rano (preuranjen) pubertet sa očiglednim sekundarnim polnim karakteristikama. Uzroci preuranjenog puberteta kod dečaka, usled povišenog testosterona, uključuju razne tumore i urođenu hiperplaziju nadbubrežne žlezde .

Ispitivanje testosterona kod žena može se izvršiti kada žena ima neredovite menstruacije ili nema menstruaciju ( amenoreja ), ima poteškoće u zatrudnjenju ili ima muške karakteristike, poput prekomerne dlake na licu i telu, ćelavosti muškarca i / ili tihim tonom. Nivo testosterona može porasti zbog tumora koji se razvijaju ili u jajnici ili nadbubrežnoj žlezdi ili zbog drugih stanja, kao što je sindrom policističnih jajnika (PCOS) .

Šta znači rezultat testa?

Mužjaci:
Normalni opseg nivoa testosterona kod muškaraca je širok i varira u zavisnosti od stadija zrelosti i starosti. Normalno je da nivo testosterona polako opada, obično nakon 30. godine. Testosteron se može smanjiti više kod muškaraca koji su gojazni ili hronično bolesni i uz upotrebu određenih lekova.

Nizak nivo testosterona (hipogonadizam) može biti posledica:

  • Hipotalamička ili hipofizna bolest
  • Genetske bolesti koje mogu izazvati smanjenu proizvodnju testosterona kod mladića ( sindromi Klinefelter , Kallman i Prader-Villi) ili zatajenje testisa i neplodnost (kao što je miotonska distrofija, oblik mišićne distrofije)
  • Smanjena proizvodnja testosterona zbog stečenih oštećenja testisa, poput alkoholizma , fizičkih povreda ili virusnih bolesti poput zaušnjaka
  • Hronična bolest, kao što je dijabetes

Muškarci kojima je dijagnostikovana konstantno niska razina testosterona i koji imaju povezane znakove i simptome mogu im propisati nadomjesnu terapiju testosteronom od strane svojih pružatelja zdravstvenih usluga. Međutim, dodatak testosterona nije odobren od Uprave za hranu i lekove da pojača snagu, sportske performanse ili spreči probleme starenja. Upotreba u ove svrhe može biti štetna. Za više informacija pogledajte članak Zdravstvena mreža hormona:

  • Istina o lečenju testosteronom .
  • Povećani nivo testosterona kod muškaraca može ukazivati na:
  • Tumori testisa
  • Tumori nadbubrežne žlijezde koji proizvode testosteron
  • Upotreba androgena (koji se nazivaju i anabolički steroidi)
  • Rani pubertet nepoznatog uzroka kod dečaka
  • Kongenitalna nadbubrežna hiperplazija kod beba i dece

Žene:
Kod žena je nivo testosterona normalno nizak.

Povećani nivo testosterona može ukazivati na:

  • PCOS
  • Tumori jajnika ili nadbubrežne žlezde
  • Kongenitalna hiperplazija nadbubrežne žlezde

Postoji li još nešto što bih trebao znati?

Alkoholizam i bolesti jetre kod muškaraca mogu smanjiti nivo testosterona. Lijekovi, uključujući androgene koji nisu testosteron i steroidi, takođe mogu da smanje nivo testosterona.
Karcinom prostate reagira na androgene, pa mnogi muškarci s uznapredovalim karcinomom prostate primaju lekove koji snižavaju nivo testosterona.

Lekovi kao što su antikonvulzivi, barbiturati i klomifen mogu uzrokovati porast nivoa testosterona. Žene koje su uzimale terapiju estrogenom možda su povećale ukupni nivo testosterona.

Ako imam nizak nivo testosterona, hoće li uzimanje dodatne testosteronske pomoći?

Možda. Dodaci testosterona, bilo sa gelovima, flasterima ili injekcijama, mogu povećati nivo testosterona. Oni mogu pomoći u ublažavanju nekih simptoma i / ili sprečavanju gubitka mišića i kostiju koji nastaju starenjem kod muškaraca; međutim, ovo nije definitivno dokazano.

Postoji zabrinutost da nadomjesna terapija testosteronom može pogoršati postojeći karcinom prostate , ali nema dokaza da uzrokuje rak. Postoje upozorenja da primena testosterona može rezultirati mogućim povećanim rizikom od srčanog udara i moždanog udara.

Kako povećati nivo testosterona?

Iako muškarci sa erektilnom disfunkcijommože imati nizak testosteron, u mnogim slučajevima primena testosterona ne poboljšava simptome jer postoje druga osnovna stanja. Zbog toga se za medicinsku procenu i konsultacije obratite lekaru koji treba da utvrdi da li je ovo prava terapija za vas. Pročitajte i infografiku mreže hormonske zdravstvene zaštite : Istina o terapiji testosteronom.

Ja sam žena, pa zašto mi treba test testosterona?

Ženska tela takođe proizvode testosteron, ali u malim količinama. Potreban je za hormonalnu ravnotežu i za pomoć ženskim telima da normalno funkcionišu. Ako vaše telo proizvodi previše testosterona, možda ćete imati više dlaka na telu od proseka, imati abnormalne ili bez menstruacije ili biti neplodni. Testosteronski test, zajedno sa merenjem nivoa drugih hormona, može pomoći vašem lekaru da razume šta uzrokuje vaše simptome.

Da li je količina kose direktno proporcionalna količini testosterona u mom telu?

Količina, boja i tekstura kose u velikoj meri određuje genetika. Studije su pokazale proporcionalan odnos nivoa testosterona i količine telesne dlake. Reakcija rasta kose na testosteron razlikuje se u različitim delovima tela. Dakle, kod nekih muškaraca, na primer, testosteron podstiče rast kose u trbuhu i leđima dok je rast kose potisnut u vlasištu, što dovodi do ćelavosti muškarca.

Genetika igra glavnu ulogu u ekspresiji enzima 5-alfa reduktaze, koji pretvara testosteron u jedinjenje za promenu kose dihidrotestosteron, što dovodi do porodične tendencije ka ćelavosti. Lek finasterid (Propecia®) inhibira delovanje 5-alfa reduktaze i može preokrenuti ćelavost muškarca kod nekih muškaraca.

Šta je slobodni testosteron i bioraspoloživi testosteron?

Testosteron je u krvi prisutan kao “slobodni” testosteron (manji od 4%) ili vezani testosteron (~ 98%). Potonji se mogu lagano vezati za albumin (oko jedne trećine), glavni protein u delu tečnosti u krvi, ili se veže na specifični protein koji se vezuje za globulinski vezujući seksualni hormon ili SHBG (oko dve trećine). Procenti u tri frakcije veoma variraju. Vezivanje testosterona i albumina nije jako snažno i lako se preokreće, tako da se termin bioraspoloživi testosteron (BAT) odnosi na zbir slobodnog testosterona i testosterona vezanog za albumin.

Predlaže se da bioraspoloživi testosteron predstavlja deo cirkulirajućeg testosterona koji lako ulazi u ćelije i bolje odražava bioaktivnost testosterona nego što je jednostavno merenje ukupnog testosterona u serumu. Takođe, različiti nivoi SHBG mogu rezultirati netačnim merenjima bioraspoloživog testosterona. Sniženi nivo SHBG može se primetiti kod gojaznosti, hipotireoze , upotrebe androgena i nefritičkog sindroma (oblika bubrežne bolesti ).

Povećani nivoi se primećuju kod ciroze , hipertireoze i upotrebe estrogena. U ovim situacijama merenje slobodnog testosterona može biti korisnije.

Pročitajte još iz naše Laboratorije

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock