Ako se ne reaguje brzo, depresija može tinejdžera dovesti u velike probleme. Često mladi posustaju u školi, okreću se drogama, alkoholu, pušenju, kriminalu a neretko i ubistvu ili samoubistvu.
Ako se ne reaguje brzo, depresija može tinejdžera dovesti u velike probleme. Često mladi posustaju u školi, okreću se drogama, alkoholu, pušenju, kriminalu a neretko i ubistvu ili samoubistvu.
Na svu sreću, depresija je izlečiva ali nažalost mentalna oboljenja su kod nas i dalje tabu tema. Da biste svom detetu pomogli da se sa ovim stanjem izbori, ne čekajte da depresija prođe sama od sebe. Konsultujte se sa stručnjakom i odvedite svoje dete kod lekara, pružite mu svu svoju podršku i bezuslovnu ljubav ali isto tako ne dozvolite da se stvari otrgnu kontroli.
Tinejdžerske godine su težak period odrastanja. Tada dete postaje samosvesno, suočava se sa svetom oko sebe i pokušava da u njemu pronađe svoje mesto. Povremena tuga i loše raspoloženje su normalna osećanja koja se mogu očekivati, međutim, depresija je nešto posve drugo. Depresija može da uništi srž dečije ličnosti dovodeći do ekstremne tuge i osećanja očaja ili besa.
Depresija pogađa daleko više ljudi nego što to mislimo. Gotovo svaka druga osoba se u svom životu susretne sa depresijom. Kod nekih je blaga i vrlo brzo prolazi dok god drugih može da dovede i do suicida.
Da biste kod svog deteta uočili simptome depresije neophodno je da se pravovremeno informišete i saznate sve što možete o ovom oboljenju. Jako je bitno i da sa svojim detetom razvijete odnos pun poverenja i iskrenosti što je proces koji zahteva vašu pažnju od malih nogu.
Prvo što ćete primetiti kod vašeg deteta je svojevrsna kriza identiteta. Ovo je period kroz koji prolazi većina dece u pubertetu. Depresiju nije uvek lako uočiti jer depresivni tinejdžeri ne moraju izgledati tužno niti se u svakom slučaju primećuje odsutnost. Kod nekih tinejdžera primećuju se znaci nervoze, agresije i besa češće nego osećanja tuge i očaja. Roditelji u većini slučaja ove promene raspoloženja pogrešno pripisuju hormonima i pubertetu. Neki osnovni simptomi koje treba da tražite kod vašeg deteta su: tuga, osećaj beznađa, bes, neprijateljstvo, osećaji krivice i bezvrednosti, čest plač, nedostatak samopouzdanja i motivacije, umor i nedostatak energije, povučenost, nedostatak interesovanja, promene u ishrani i spavanju, problemi sa koncentracijom kao i čest razgovor o smrti. Ako ove simptome primetite kod svog deteta odmah reagujte kako bi izbegli veće probleme. U slučaju da niste sigurni da li je u pitanju samo faza u odrastanju ili depresija, konsultujte stručnjaka.
Deca često spas traže u raznim problematičnim ponašanjima i odaju se porocima. Jako je bitno da reagujete pre nego što do ovoga dođe jer onda nastaju mnogo veći problemi. Danas svedočimo sve većem broju suicida kod dece stoga je važno preduzeti hitne korake. Ako vaše dete često priča o smrti ili o samoubistvu, ne mislite da je to nešto što je prolazno. To su prvi ozbiljni znaci kojima dete pokušava da vam privuče pažnju i zatraži pomoć. Suicid je treći uzrok smrti kod osoba između 15 i 24 godina života, stoga to nije nešto što treba shvatiti olako. Nije ni retkost da razgovor o suicidu izostane stoga morate pomno pratiti znake i simptome koji bi na to ukazali poput rizičnog ponašanja, opraštanja od porodice i prijatelja, poklanjanja vrednih stvari, pozitivnom mišljenju o smrti, pisanje priča ili pesama o smrti i drugih.
Ako vaše dete boluje od depresije potražite odmah stručnu pomoć, budite nežni ali uporni, pružite mu svu svoju podršku i ljubav, razgovarajte otvoreno sa njim, budite spremi da saslušate a da ne osuđujete, nemojte mu govoriti da je to nešto što se svima događa već preduzmite ozbiljne korake kako bi se ono kao i vi suočili sa problemom. Depresija nije nešto što smete olako shvatiti.