Rizičano je na otvorenom, ali i u pregrejanim zagušljivim prostorijama. Prvi simptomi: malaksalost, vrtoglavica, nesvestica

top

 

Na visokoj spoljnoj temperaturi, naročito ako prelazi 37 stepeni Celzijusa, može da dođe do pregrevanja organizma i toplotnog udara.

Naime, usled intenzivnog izlaganja organizma toploti, dolazi do otkazivanja termoregulatornih mehanizama i u roku od 10 do 15 minuta telesna temperatura može da dotigne i 42 stepena!

To se najčešće događa mlađim osobama, naročito sportistima, vojnicima i fizičkim radnicima koji se duže borave i rade u jako toploj i vlažnoj sredini. Suviše stegnuta obuća, tesna, previše zakopčana i uz telo pripijena, takođe, može da bude uzrok toplotnog udara.

– Toplotni udar nastaje zbog nesposobnosti organizma da savlada gubitak tečnosti i perifernu vazodilataciju nakon izloženosti visokoj spoljašnjoj temperaturi i vlažnosti vazduha, ali i u toku boravka u prostorijama koje su tople, neklimatizovane i u kojima se nalazi veliki broj ljudi – kaže primarijus dr Vesna Janjušević, specijalista opšte medicine Doma zdravlja Stari grad. – U takvim uslovima organizam gubi sposobnost samoregulacije, pa se javljaju skok telesne temperature, pad krvnog pritiska, ubrzan rad srca, glavobolja, povraćanje i mogući gubitak svesti.

Toplotni udar obično nastaje usled naglog porasta temperature, a posebno su osetljiva deca, starije osobe i hronični bolesnici. Početni simptomi su malaksalost, vrtoglavica, nesvestica, a zatim se mogu javiti i poremećaj svesti, prestanak znojenja, suva, zažarena koža, sjajne oči, otežano disanje.

Osobu koja je doživela toplotni udar treba odmah postaviti u polusedeći položaj, raskomotiti joj odeću, obezbediti strujanje vazduha, kvasiti vodom, dati tečnost da pije, najbolje vodu i konsultovati lekara – savetuje dr Janjušević.

KAKO DA SE ZAŠTITITE

* nigde ne idite bez flašice vode

* vrat i zglobove hladite vodom, vlažnim peškirom ili maramicom

* izbegavajte boravak na suncu od 10 do 17 časova

* zaštitite potiljak od direktnog izlaganja suncu

* izbegavajte naporan fizički rad, a ako nešto mora da se obavi neka bude rano ujutru do sedam časova,

* kada se krećete po gradu birajte mesta u senci

* nosite pamučnu odeću svetlih boja, šešir sa širokim obodom, naočare za sunca,

* uzimajte dovoljno tečnosti

* ishranu podelite u više laganih manjih obroka

* izbegavajte alkohol i napitke sa previše šećera i kofeina

tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi što češće