Tumori se mogu razviti iz tkiva lokomotornog sistema pa tada govorimo o primarnim tumorima ili se mogu proširiti na lokomotorni sistem iz drugih odalenih mesta, pa govorimo o sekundarnim ili sekundarnim ili metastatskim tumorima.

Primarne tumore klasificiramo obzirom na porijeklo tkiva iz kojeg se tumori razvijaju. Iznimno je važno ustanoviti da li je neki tumor benigan ili maligan. Osim anamneze, kliničke slike, laboratorijskih nalaza, nama daje najviše podataka o naravi tumora rendgenografski snimak. Ako postoji sumnja za maligni tumor, bolesnik je predstavlen na timu stručnjaka (onkolog, radiolog, ortoped, patolog, kemoterapeut, radioterapeut) gde se odredi mesto i način biopsije i eventualno druge pretrage.

Na osnovu nalaza biopsije tim određuje daljnu terapiju. Kod malignih koštanih tumora je to preoperativna hemioterapija po nekom određenom protokolu (shemi liječenja). Po završetku preoperativne hemioterapije donose se na temelju rendgenografskog snimka eventualno angiografija, CT pogođenog područja i pluča, odluka o operativnom liječenju.

To može biti ili resekcija sa nadomeštanjem reseciranog dijela veštačkim ili biološkim ili amputacija. Resecirani dio služi za ponovnu patološku analizu. Proverava se dijagnoza, ustanovljava efikasnost hemioterapije (po % nekrotičnih čelija) i kontrolira da li je resekcija izvršena u zdravome. Ako je bila preoperativna hemioterapija uspešna po operaciji se nastavlja istim protokolom inače tim odredi drugu, agresivniju shemu liječenja.