Pljuvačaka postaje kisela pa počinje proces razgradnje kalcijuma u zubnoj gleđi. Ako proces demineralizacije potraje dugo, oštetiće strukturu zuba te će se na njima pojaviti šupljine, pojašnjava stomatolog Valter Vogl. ***Prejako i predugo trljanje četkicom šteti zubima
„Suprotan demineralizaciji je proces remineralizacije, pri čemu pljuvačka, bogata kalcijumom i fosfatom, neutrališe kiselinu. Ako štetna hrana poremeti promene ova dva procesa pa se trajanje kisele faze produži, pljuvačka više ne može da obavlja neutralizaciju. Povećava se gubitak kalcijuma što vodi nastanku karijesa – upozorava dr. Vogl. I jake kiseline iz citrusa nagrizaju zubnu gleđ pa izazivaju nastanak karijesa, a pranje zuba nakon voćnog obroka ne pomaže. Vlasi četkice dodatno će oštetiti gleđ pa zube bolje isperite vodom.
Slatkiši i sušeno voće podjednako su štetni za zube
Na mestima na koje se zalepe slatkiši, ali i sušeno voće, pljuvačka ne može da neutrališe kiselinu pa je gubitak kalcijuma tu veći. Zato se preporučuje da odmah nakon takvih obroka operete zube. ***Oprez: Belo vino oštećuje gleđ!
Tvrde bombone uništavaju zubnu gleđ
Dok se rastapaju u ustima, tvrde mentol-bombone se obično duže zadrže na jednome mestu pa se tu koncentriše kiselina. Dah bolje osvežite pastilama bez šećera, savetuje dr. Vogl.
Za zdrave zube sok se pije na slamku
Ostaci gustih, slatkih sportskih napitaka dugo se zadržavaju na površini zuba. Okidač za demineralizaciju su i gazirani kao i voćni sokovi. Da biste smanjili njihov štetni efekat, pijte ih na slamku koja tečnost drži podalje od zuba a usta isperite vodom, piše 24 sata. ***Karijes može biti zarazan?!
Izvor: S media, foto: Gulliver/Thinkstock