Osnovni uzrok gojaznosti i prekomerne telesne težine leži u energetskom disbalansu između unetih i potrošenih kalorija. Iako određena zdravstvena stanja mogu da imaju važnu ulogu, gojaznost je uglavnom rezultat faktora kao što su društveni običaji, navike u ishrani, fizička neaktivnost i ono što se opisuje kao ,,okruženje koje podstiče gojaznost’’, gde smo okruženi uslovima koji podstiču višak kilograma.
Osnovni uzrok gojaznosti i prekomerne telesne težine leži u energetskom disbalansu između unetih i potrošenih kalorija. Iako određena zdravstvena stanja mogu da imaju važnu ulogu, gojaznost je uglavnom rezultat faktora kao što su društveni običaji, navike u ishrani, fizička neaktivnost i ono što se opisuje kao ,,okruženje koje podstiče gojaznost’’, gde smo okruženi uslovima koji podstiču višak kilograma. Svi ovi faktori dovode do:
• većeg unosa hrane bogate kalorijama koja ima visok procenat masti, i
• smanjenja fizičke aktivnosti i većeg rada u sedentarnim uslovima.
Sve više dokaza pokazuje da deca koja imaju višak kilograma ili su gojazna nastavljaju da budu takva i u odraslom dobu, kada generalno dolazi do zdravstvenih problema vezanih za višak kilograma.
Promene u svakodnevnoj ishrani i načinu života
Veća fizička aktivnost i male promene u svakodnevnoj ishrani, kao što je unošenje samo 100 kalorija manje dnevno, mogu da pomognu da se spreči višak kilograma. Niskokalorični zaslađivači daju hrani i pićima sladak ukus sa manje kalorija. Kombinacija promena u ishrani, kao što je izbor niskokalorične hrane i pića, i više vežbanja i i veća svest o unosu kalorija od ključnog su značaja za regulisanje telesne težine. Zamena hrane i pića zaslađenih šećerom hranom i pićima koji su zaslađeni niskokaloričnim zaslađivačima može da smanji dnevni unos kalorija za 10 odsto i pomogne u smanjenju telesne težine, bez osećaja lišenosti ili povećane želje za slatkim ukusom.