aspartam-ia

Čak i ako zubi ne mogu da se peru posle svakog obroka, niskokalorični zaslađivači neće izazvati oštećenja zuba. Razlog za to je u tome što ih bakterije u ustima ne fermentišu u štetne kiseline. 

 

aspartam-ia

Čak i ako zubi ne mogu da se peru posle svakog obroka, niskokalorični zaslađivači neće izazvati oštećenja zuba. Razlog za to je u tome što ih bakterije u ustima ne fermentišu u štetne kiseline. U normalnim uslovima, zubna gleđ je veoma izdržljiva. Međutim, svi ugljeni hidrati koji mogu da se razlažu fermentišu u kiseline pod uticajem bakterija u plaku, koji se prirodno formira u ustima.

 
Što više dolazimo u kontakt da ugljenim hidratima, to su bakterije u našim ustima aktivnije. Koliko brzo i totalno kiseline koje bakterije proizvode dovode do oštećenja takođe zavisi od stanja zuba i njihove nege, tako da je dentalna higijena veoma važna.
 
Prevencija stvaranja karijesa
 
S obzirom da niskokalorični zaslađivači ne sadrže ugljene hidrate koji mogu da fermentišu, oni ne doprinose stvaranju kiselina pod dejstvom bakterija u ustima. Niskokalorični zaslađivači takođe se koriste za poboljšanje ukusa proizvoda za oralnu i dentalnu higijenu i tako doprinose prevenciji stvaranja karijesa. Poznato je da se zubne paste i tečnosti za ispiranje usta sa prijatnim ukusom češće koriste od proizvoda sa ,,medicinskim’’ ukusom, naročito među decom.
 
Niskokalorični zaslađivači mogu da daju značajan doprinos dentalnom zdravlju. Powered by TCPDF