Možda ćete biti iznenađeni kada budete saznali šta sve u u domu (i oko njega) može da bude opasno za mališane.

Pored utičnica, hemikalija, oštrih ivica i vrelih rerni, postoje i neke, ne tako očigledne, opasnosti za dete sa kojima bi roditelji trebalo da budu upoznati, kako bi mogli da reaguju na vreme i spreče neželjene situacije.

Predstavljamo vam deset za dete potencijalno opasnih stvari u domaćinstvu:

BALONI OD LATEKSA

Opasnost: Od 1973. više od 110 dece se ugušilo dok je žvakalo ili duvalo balone. “Baloni od lateksa su jedna od najopsnijih stvari za gušenje jer mogu da se prilagode grlu deteta i da u potpunosti zaustave disanje,” objasnila je Marian Mano, profesor kliničke pedijatrije i hitne medicine na Univerzitetu Masačusetsa. Strategija bezbednosti: Kupujte balone drugih materijala. Uvek nadgledajte decu dok se igraju balonima, i ne dozvoljavajte im da ih grizu ili žvaću. Ako su mlađi od osam godina, ne puštajte ih ni da duvaju balone od lateksa Kada se balon izduva ili probuši odmah bacite ostatke.

MAŠINA ZA PRANJE SUDOVA

Opasnost: Zahvaljujući mašinama za suđe deci su na dohvat ruke noževi i viljuške, kao i deterdžent koji iritira kožu i oči, a može da ošteti i usnu duplju i jednjak ukoliko ga dete proguta. Strategija bezbednosti: Noževe, viljuške i druge oštre stvari u mašini okrenite na dole. Nemojte da punite deo za deterdžent dok ne budete spremni da uključite mašinu i obrišite ostatke deterdženta posle pranja. Uvek dobro zatvorite bočicu sa deterdžentom i odložite je na nedostupno mesto. Držite mašinu za pranje sudova zatvorenu kada nije u upotrebi. ***Saveti za večitu roditeljsku dilemu: Da li vas dete laže ili ima bujnu maštu?

REŠETKA ZA PLINSKI ŠPORET

Opasnost: Loše postavljena rešetka može da padne, ako je dete povuče ili se na nju osloni. Mališani mogu da budu ozbiljno povređeni i ako dodirnu vrelu rešetku ili ako na njih padne posuda sa vrelom vodom na primer. Strategija bezbednosti: Budite sigurni da je rešetka štena pričvrščivašima koji osiguravaju njeno stabilnost.. Te spravice postoje za rerne koje su napravljene posle 1991. godine, ali od proizvođača uvek možete naručiti nekekoje će vam odogvarati. Zatvarajte rernu i nikad ne dozvolite detetu da se naslanja ili da pokušava da se uspinje uz šporet.

MEKANI JASTUCI

Opasnost: Pahuljasti pokrivači i mekani jastuci mogu da učine krevetac udobnim, ali mogu i da budu jako blizu bebinih glava i da ih uguše. Broj iznenadnih neobjašnjivih smrti beba dramatično se snizio zahvaljujući naširoko objavljivanoj kampanji Back to Sleep koja je pokrenuta 1991. godine, jer se dosta dece gušilo u pufnastim krevetićima. Strategija bezbednosti: Bebu stavite da spava na leđima na čvrstom dušeku prekrivenom zategnutim jastučićem i prekrivačem. Nemojte da stavljate jastučiće, ćebad ili mekane igračke u krevetac ukoliko je dete mlađe od godinu dana. Utoplite ga laganim ćebetom koje ćete staviti preko dušeka ili obucite bebu u ćebe za spavanje.

SEDIŠTA ZA KUPANJE I GUME

Opasnost: Stolica za kupanje i specijalne gume na naduvavanje pomažu bebi da sedi u kadi, ali mogu da budu uzrok davljenja ako ostavite bebu i na nekoliko sekundi. Zatvarač može da se otvori i da se ispumpa vazduh , tako da beba može da se prevrne preko sedišta ili da ostane zarobljena. Strategija bezbednosti: Uvek budite u blizini kada je vaša beba u kadi, i recite i drugima da urade isto. Sedišta za kupanje nisu u potpunosti bezbedna. ***Roditelji oprez: Smrt u kolevci pet puta veća ako beba spava s vama!

POLOVNE IGRAČKE ILI OPREMA ZA BEBE

Opasnost: Korišćene igračke i oprema za bebu mogu da budu oštećeni. Takođe, roditelji u toj situaciji nemaju ni bezbednosna uputstva. Džejmi Skafer Vilson, autor knjige “The Baby Rules: The Insider’s Guide to Raising Your Parents”, stavio je dete u visoku stolicu bez bezbednosnih delova. “Krenula je da silazi niz stolicu, a glava i vrat su se zaglavili između poslužavnika i dela za sedenje. Na sreću, uhvatili smo je brzo, jer bi se u suprotnom ozbiljno povredila.” Strategija bezbednosti: Obratite pažnju na korišćene stvari zbog oštećenih delova. Nemojte da dozvolite detetu da se igra sa starim metalnim ili obojenim igračkama, jer mogu da sadrže otrovno olovo.

PORODIČNI PAS

Opasnost: Oko sto hiljada dece ispod deset godina godišnje bude primljeno u bolnicu zbog ujeda psa. Većina tih ujeda je od strane pasa koji pripadaju porodici ili prijateljima. Hrana za pse i igračke sa svojim malim delovima takođe mogu da budu opasni. Strategija bezbednosti: Nikada ne ostavljajte decu samu sa psom. Naučite decu da budu nežna sa psima i da nikada ne izazivaju i ne uznemiravaju psa kada jede, spava ili se brine o mladuncima. Ako imate dete koje je mlađe od tri godine, nemojte da kupujete igračke za pse sa malim delovimakoji mogu da se odvoje. Sklonite hranu pasa kada završe sa jelom.

TORBE

Opasnost: Bilo koji neseser, ranac ili torba koju neko od gostiju unese u vašu kuću može da sadrži stvari koje mogu da budu otrovne ili da povrede decu, kao što su lekovi, sitan novac, zatvarači za olovke, makazice za nokte. Detetu treba samo jedan sekund da se dohvati nečega što je novo i uzbudljivo, dok roditelji razgovaraju. Strategija bezbednosti: Kada vas posete prijatelji I rođaci, ostavite tašne i prtljag u orman ili u prostoriju kojoj dete nema pristup, piše Yumama. ***Uočljivi znaci: Kako da prepoznate lošu bebisiterku?

PROZORI NA AUTOMOBILIMA

Opasnost: Na stotine dece izgube prste ili polome ruku svake godine na prozorima od automobila. Prozori se povezuju sa najmanje 28 smrti. Ako deca provuku glavu ili ruku kroz prozor, a onda slučajno nalegnu na dugme za zatvaranje, prozor može da ih zatvori. Strategija bezbednosti: Koristite funkciju za zaključavanje tako da deca ne mogu da zatvaraju i otvaraju prozore. Nikada nemojte da ostavljate dete samo u automobilu.

BEBI ULJA I ULJA ZA KUPANJE

Opasnost: Neka ulja za kupanje i bebi ulja sadrže tečni ugljovodonik, koji može da izazove ozbiljno oštećenje pluća pa čak i smrt ako beba udahne supstancu. Strategija bezbednosti: Komisija za bezbednost prozvoda predlaže posebna pakovanja za proizvode koji sadrže ugljovodonik. Čitajte oznake i sklanjajte sva ulja van dohvata vaše bebe, čak iako su u pakovanjima koja su nedostupna deci. To važi i za proizvode za kućnu higijenu i kozmetičke proizvode koji sadrže tečni ugljovodonik ili ulje sa mineralima kao što su sredstva za skidanje šminke, ulja za masažu, i ulja za sušenje noktiju.

PODELI DUGME

email print  

Izvor: S media, foto: Gulliver/Thinkstock