Povećani rizik od pušenja je takav da premašuje efekte napretka u medicini, koji su u poslednjih pola veka omogućili produženje životnog veka kod nepušačke populacije, zaključuje američki tim.
Vođa studije, Majkl Tun, doskorašnji potpredsednik Američkog udruženja za rak, ističe da je zabrinjavajuće to što se „oštar rast rizika za žene pušače nastavlja decenijama pošto su jasno utvrđene ozbiljne opasnosti koje pušenje sobom nosi“.
Takav trend on delimično objašnjava poplavom „lajt“ i „majld“ cigareta, čija su marketinška ciljna grupa bile baš žene. Tun objašnjava da pušači razblaženi dim takvih cigareta uvlače dublje u pluća kako bi postigli apsorpciju nikotina na koju su navikli. ***Da li ste znali da pušenjem uništavate i mozak?
Tun ističe da rezultati ove studije imaju značajne implikacije za mnoge zemlje u razvoju, u kojima se pušenje raširilo kasnije nego u SAD jer se pokazalo da „epidemija“ bolesti i smrtnih slučajeva, koji su posledica duvana, progresivno napreduje tokom decenija, da bi se najviše ispoljila pedeset i više godina pošto se u nekoj zemlji raširila moda pušenja među adolescentima.
Ohrabrujuća poruka ove studije je to što je potvrdila da ostavljanje pušenja u bilo kojem životnom dobu dramatično smanjuje smrtnost od svih značajnijih bolesti koje se dovode u vezu sa duvanom, prenosi Tanjug. ***Da li ćete se ugojiti ako prestanete da pušite?
Tako pušači koji ostave cigarete pre 40. godine, praktično gotovo uopšte nisu podložni povećanoj smrtnosti.
Izvor: S media, foto: Guliver/Thinkstock