Glukoza

Normalne vrednosti: 3,5-6,1 mmol/l

Povišena koncentracija glukoze:

se javlja kod dijabetes melitusa, pankreatitisa, endokrinih poremećaja, upotebe pojedinih lekova (steroidi, tijazidi, oralni kontraceptivi), hroničnog oštećenje bubrega, stres, intravenozne infuzije – glukoze, postprandijalno ispitivanje.

Snižena koncentracija glukoze:

se javlja kod inzulinoma, adrenokortikalne insuficijencija, ekstrapankreatične neoplazme, teških oboljenja jetre, konzumiranje alkohola, funkcionalne hipoglikemije, preddijabetična hipoglikemija, glikogenoza novorođenčeta.


Glukoza je najrasprostranjeniji monosaharid u prirodi, međutim samo kao izomer koJj se zove dekstroza ili grožđani šećer. Može da se nađe u krvi svih sisara kao i u medu i grožđu. Molekuli složenijih ugljenih hidrata kao što su skrob i celuloza nastaju od velikog broja molekula glukoze.
Glukoza ima vrlo sladak ukus, lako je rastvorljiva u vodi, a takođe je i neophodna za održavanje života jer kad se razgradi u citoplazmi žive ćelije oslobađa velike količine energije potrebne za mnoge životne funkcije.

Šta je test glukoze u krvi?

Test glukoze u krvi meri količinu glukoze u krvi. Glukoza, vrsta jednostavnog šećera, je glavni izvor energije vašeg tela. Vaše telo pretvara ugljene hidrate koje jedete u glukozu.
Glukoza testiranje prvenstveno vrši za ljude sa tipom 1 dijabetesa , dijabetesa tip 2 , i trudnički dijabetes . Dijabetes je stanje koje uzrokuje porast nivoa glukoze u krvi.
Količina šećera u krvi obično kontroliše hormon koji se zove insulin . Međutim, ako imate dijabetes, vaše telo ili ne proizvodi dovoljno insulina ili proizvedeni insulin ne radi kako treba. Ovo uzrokuje nakupljanje šećera u vašoj krvi. Povećani nivo šećera u krvi može dovesti do ozbiljnog oštećenja organa ako se ne liječi.
U nekim slučajevima, testiranje glukoze u krvi može se koristiti i za testiranje hipoglikemije . Ovo stanje nastaje kada su nivoi glukoze u krvi preniski.

Dijabetes i test glukoze u krvi

Dijabetes tipa 1 se obično dijagnosticira kod dece i tinejdžera čija tela nisu u stanju da proizvedu dovoljno insulina. To je hronično ili dugotrajno stanje koje zahteva kontinuirani tretman. Pokazalo se da kasni dijabetes tipa 1 utiče na ljude između 30 i 40 godina starosti.
Dijabetes tipa 2 se obično dijagnostikuje kod odraslih osoba sa prekomernom težinom i gojaznosti, ali se može razviti i kod mlađih ljudi. Ovo stanje se javlja kada vaše telo ne proizvodi dovoljno insulina ili kada insulin koji proizvodite ne radi kako treba. Uticaj dijabetesa tipa 2 može se smanjiti gubitkom težine i zdravom ishranom.
Gestacijski dijabetes se javlja ako se razvije dijabetes dok ste trudni. Gestacijski dijabetes obično nestane nakon poroda.
Nakon što dobijete dijagnozu dijabetesa, možda ćete morati da dobijete testove glukoze u krvi da biste utvrdili da li se vaše stanje dobro upravlja. Visok nivo glukoze kod osobe sa dijabetesom može značiti da se vaš dijabetes ne vodi pravilno.
Drugi mogući uzroci visokog nivoa glukoze u krvi uključuju:
 – hipertireoidizam , ili preterano aktivna štitnjača
 – pankreatitis , ili upala pankreasa
 – kancer pankreasa
 – predijabetes, što se dešava kada ste pod povećanim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2. \ t
 – stres za telo od bolesti, traume ili operacije
 – lekove kao što su steroidi
U retkim slučajevima, visok nivo glukoze u krvi može biti znak hormonskog poremećaja koji se zove akromegalija , ili Cushingov sindrom , koji se javlja kada vaše tijelo proizvodi previše kortizola.
Takođe je moguće da su nivoi glukoze u krvi preniski. Međutim, ovo nije tako uobičajeno. Nizak nivo glukoze u krvi, ili hipoglikemija, može biti uzrokovan:
 – prekomerna upotreba insulina
 – gladovanje
 – hipopituitarizam , ili underactive pituitari gland
 – hipotireoidizam , ili slaba štitnjača
 – Addisonova bolest , koju karakteriše nizak nivo kortizola
 – zloupotreba alkohola
 – oboljenje jetre
 – insulinoma , koji je tip tumora pankreasa
 – Oboljenje bubrega

Kako se pripremiti za test glukoze u krvi

Testovi glukoze u krvi su ili nasumični ili testovi na postu .
Za test glukoze u krvi na postu, ne možete jesti ili piti ništa osim vode osam sati prije testa. Možda ćete poželeti da zakazate test glukoze natašte ujutro, tako da ne morate da budete brzi tokom dana. Možete jesti i piti pre nasumičnog testa glukoze.
Testovi posta su češći jer pružaju preciznije rezultate i lakše ih je interpretirati.
Pre testa, recite svom lekaru o lekovima koje uzimate, uključujući recepte, lekove bez recepta i biljne dodatke. Neki lekovi mogu da utiču na nivo glukoze u krvi. Vaš lekar može od vas zatražiti da prestanete da uzimate određeni lek ili da promenite dozu pre testiranja.
Lekovi koji mogu da utiču na nivo glukoze u krvi uključuju:
 – kortikosteroidi
 – diuretici
 – antibebi pilule
 – hormonska terapija
 – aspirin (Bufferin)
 – antipsihotici
 – litijum
 – epinefrin (adrenalin)
 – triciklični antidepresivi
 – inhibitori monoamin oksidaze (MAOI)
·- Fenitoin
 – sulfonilurea lekovi
Težak stres može takođe prouzrokovati privremeno povećanje nivoa glukoze u krvi i obično je posledica jednog ili više ovih faktora:
 – operacije
 – trauma
 – udar
 – infarkt
Obavestite svog lekara ako ste nedavno imali bilo koji od ovih lekova.

Šta možete očekivati tokom testa glukoze u krvi

Uzorak krvi se najvjerovatnije može prikupiti jednostavnim ubodom na prst. Ako su vam potrebni drugi testovi, Vaš lekar može tražiti izvlačenje krvi iz vene.
Prije vađenja krvi, zdravstveni radnik koji izvodi izvlačenje čisti područje antiseptikom da bi ubio bilo kakve bakterije. Zatim vezuju elastičnu traku oko nadlaktice, uzrokujući da vam vene nabubre od krvi. Kada se pronađe vena, ubacuju u nju sterilnu iglu. Zatim se krv vadi u tubu pričvršćenu za iglu.
Može se osećati blagi do umeren bol kada igla uđe, ali možete smanjiti bol tako što ćete opustiti ruku.
Kada završe sa crtanjem krvi, zdravstveni radnik uklanja iglu i postavlja zavoj preko mesta uboda. Pritisak će biti nanešen na mesto uboda na nekoliko minuta da bi se sprečila modrica.
Uzorak krvi se zatim šalje u laboratoriju na testiranje. Vaš doktor će vas pratiti kako biste razgovarali o rezultatima.

Rizici povezani sa testom glukoze u krvi

Postoji vrlo mala šansa da ćete naići na problem tokom ili nakon testa krvi. Mogući rizici su isti kao oni povezani sa svim testovima krvi. Ovi rizici uključuju:
 – višestruke ubodne rane ako je teško pronaći venu
 – pretjerano krvarenje
 – nepromišljenost ili nesvestica
 – hematom, ili sakupljanje krvi ispod vaše kože
 – infekcije

Razumeti rezultate testa glukoze u krvi

Normalni rezultati

Implikacije vaših rezultata će zavisiti od tipa testa glukoze u krvi koji se koristi. Za test na postu, normalni nivo glukoze u krvi je između 70 i 100 miligrama po decilitru (mg / dL). Za slučajni test glukoze u krvi, normalni nivo je obično ispod 125 mg / dL. Međutim, tačan nivo zavisi od toga kada ste poslednji put jeli.

Abnormalni rezultati

Ako ste imali test glukoze u krvi na postu, sledeći rezultati su abnormalni i ukazuju da možda imate ili predijabetes ili dijabetes:
 – Nivo glukoze u krvi od 100-125 mg / dl ukazuje na to da imate predijabetes.
 – Nivo glukoze u krvi od 126 mg / dl i više pokazuje da imate dijabetes.
Ako ste imali slučajni test glukoze u krvi, sledeći rezultati su abnormalni i ukazuju da možda imate prediabetes ili dijabetes:
 – Nivo glukoze u krvi od 140-199 mg / dl ukazuje na to da imate predijabetes.
 – Nivo glukoze u krvi od 200 mg / dl i više ukazuje na to da ste verovatno imali dijabetes.
Ako su vaši rezultati testa glukoze u krvi nenormalni, vaš liječnik će vjerojatno naručiti test glukoze u krvi na postu kako bi potvrdio dijagnozu ili drugi test, kao što je Hgba1c.