Ankilostomijaza – Ancylostoma duodenale je dugačka oko 1 cm, parazitira u duodenumu i proksimalnom jejunumu. Oboleli preko fecesa izbacuje jaja u spoljnu sredinu. Potrebno je da jaja dospeju u toplu vlažnu zemlju, gde se iz njih oslobađaju filariformne larve. One su sposobne da prodru kroz kožu čoveka. Nošene krvlju stižu u pluća a odatle, gutanjem, u digestivni trakt.
Period od ulaska larve do pričvršćenja odraslog parazita za sluznicu tankog creva traje oko 6 nedelja (slika 16). Ankilostomijaza je rasprostranj ena u vlažnim i močvamim predelima Dalekog istoka, seveme Afiike, južne Evrope, uključujući i našu zemlju, a naročito su joj izloženi ljudi koji idu bosonogi. Vrlo sličan životni ciklus i kliničku sliku infekcije ima i Necator americanus, parazit koji je rasprostranjen u Srednjoj i Južnoj Americi, na Dalekom istoku i u ekvatorijalnoj Africi.
Ankilostomijaza klinička slika
Na mestu ulaska parazita (obično kroz kožu stopala) javlja se dermatitis praćen svrabom. Može da se javi i bakterijska superinfekcija. Plućni simptomi izazvani migracijom larvi manje su izraženi nego kod askarijaze i strongiloidijaze. Sreću se kašalj, iskašljavanje, nekad hemoptizije i povišena temperatura. Dospevši u tanko crevo, odrastao parazit se pričvrsti za sluznicu pomoću bukalne kapsule, što dovodi do permanentnog gubitka krvi (prosečno, dnevno 0,15 ml po jednom parazitu).
U masivnim infekcijama ovo dovodi do izražene sideropenijske anemije. Sreće se i hipoproteinemija, zbog opsežne deskvamacije epitela. Oboieli ima osećaj neprijatnosti u trbuhu, ređe epigastrični bol, muku i povraćanje. Česta je dijareja, koja vodi u pothranjenost. Fizički i mentalni razvoj kod dece obično je usporen.
Ankilostomijaza dijagnoza
Postavlja se nalazom jaja, nekada i odraslih parazita u stolici. Uobičajena je hipohromna anemija, a u plućnoj fazi bolesti i eozinofihja.
Kako se leči Ankilostomijaza?
Lek izbora je mebendazol u dozi 2 x 100 mg/dan u toku tri dana. Pridružena anemija koriguje se peroralnim preparatima gvožđa.