Akutni virusni meningitis je zapalenje mekih moždanica izazvano različitim virusima, koje se klinički manifestuje simptomima i znacima meningealnog i infektivnog sindroma.

Etiologija, patogeneza i patoanatomija su opisani u delu o zajedničkim karakteristikama meningitisa te će u najkraćim crtama biti ukazano na neke specifičnosti pojedinih prouzrokovača virusnih meningitisa.

ENTEROVIRUSNI MENINGITISI

Najčešći prouzrokovači su ECHO tipovi 4,6,9,16,30 i koksaki B tip 5.

Inkubacija traje od 3-5 dana najčešće a može od 2 do 12. Premeningealna faza traje do jednog dana kada su prisutni slabost, pospanost, nelagodnost i anoreksija sa mogućim prolivom i gušoboljom. Nakon toga se javlja povišena tempe¬ratura, glavobolja, povraćanje i bol u trbuhu. Sledi menin-gealna faza sa svim znacima meningealnog sindroma. Nakon 3-5 dana svi simptomi nestaju i bolesnik se brzo oporavlja.

U nekim slučajevima dolazi do pojave ospe. Likvor je bistar, sa brojem ćelijskih elemenata od nekoliko desetina do nekoliko stotina, pri čemu preovladavaju limfociti. U početnoj fazi bolesti mogu preovladati PMN. Najčešće je nivo proteina normalan ili lako povišen, uz normalne vrednosti glikorahije.

Terapija je simptomatska a moguća je i primena kortikosteroida jer deluju antiedematozno i antiinflamatomo.

MENINGITIS KOD ZAUŠKI (Mumps meningitis)

Bolest se obično javlja u toku ili nakon preležanih zauški i nekad se javljao epidemijski, ali sa uvođenjem vakcinacije protiv zauški javlja se retko.

Klinička slika, likvorski nalaz i terapija identična prethodnom.

LIMFOCITARNI HORIOMENINGITIS (LCM meningitis)

Virus limfocitamog horiomeningitisa pripada grupi arena virusa. Rezer¬voar su glođari. Infekcija se prenosi na čoveka preko hrane zagađene ekskreti- ma glodara, inhalacijom prašine, ujedom glodara, interkonjuktivalno, a zabele- ženi su i slučajevi prenošenja posredstvom krpelja, muva i dr. Infekcije se naj¬češće javljaju zimi.

Početak bolesti je postepen sa prodromalnom fazom u kojoj se žale na opštu slabost, malaksalost, temperaturu a ovo stanje može trajati 10-tak dana.

Bitan je epidemiološki podatak o kontaktu sa glodarima. Broj ćelijskih elemenata je oko 1000 u 1 mm3 pri čemu predominiraju limfociti do 100%. Proteinorahija je izražena preko 1,0 g/1 a može ići i do 10,0 g/1, a ako je snižena glikorahija javlja se problem diferencijalne dijagnoze sa TBC meningitisom (javljaju se i bazilami znaci).

Klinički tok bolesti teži nego kod enterovirusnih meningitisa, a terapija je

ista.

ARBOVIRUSN1 MENINGITISI

Nakon inkubacije od jedne do dve nedelje posle ujeda krpelja nastaje pe¬riod u kome nema simptoma. Bolest počinje naglo sa temperaturom, glavobo¬ljom, povraćanjem i kataralnim promenama na sluzokožama.

Prodromni stadijum traje par dana, a može biti praćen pojavom rozeoli- formne ospe. Nakon toga nastupa asimptomatski period od 10-tak dana.

Sledeci stadijum je meningoencefalitični koji traje oko dve nedelje, a za¬tim nastupa stadijum rekonvalescencije.

Likvorski nalaz se karakteriše blagom pleocitozom do nekoliko stotina, a u početnoj fazi ima i PMN. Proteinorahija je umereno povišena a glikorahija je normalna.

DIJAGNOZA VIRUSNIH MENINGITISA

Likvorski nalaz je karakterističan i opisan je u prethodnom tekstu.

Virusološke metode u dijagnostici

a)         izolacija virusa i identifikacija (kultura tkiva, imunoelektronska mi¬kroskopija, imunoenzimski testovi)

b)         dokazivanje virusnih antitela u likvoru i serumu

c)         praćenje dinamike titra antitela u likvoru i serumu

d)         apsorpcija oligoklonalnih imunoglobulina specifičnim antigenima

e)         potvrda intertekalne sinteze virusnih antitela

Akutni virusni meningitis DIFERENCIJALNA DIJAGNOZA

1.         Tumori mozga

2.         CVI

3.         Gnojni meningitisi u početnoj fazi

4.         TBC meningitis

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock