Ova grupa anemije ubraja se u najčešće anemije. Nastaje zbog deficita gvožđa u organizmu. Javlja se praktično u svim životnim dobima, ali najčešće u pubertetu, kod žena u reproduktivnom periodu i u pothranjenih osoba.
Ova grupa anemije ubraja se u najčešće anemije. Nastaje zbog deficita gvožđa u organizmu. Javlja se praktično u svim životnim dobima, ali najčešće u pubertetu, kod žena u reproduktivnom periodu i u pothranjenih osoba.
Etiologija. Deficit gvožđa u organizmu može da nastane usled povećanog gubljenja gvožđa iz organizma, loše apsorpcije gvožđa u crevima, povećanih potreba organizma za gvožđem i nedovoljnog unošenja gvožđa.
Povećan gubitak gvožđa iz organizmaje najčešći uzrok nastanka anemije zbog deficita gvožđa. Najčešće je izazvan hroničnim malimkrvarenjima iz organizma. Poznato je damililitar krvi sadrži 0,5 mg gvožđa, a 1 ml
eritrocita 1,0 mg gvožđa. Iz ovoga je jasno da i mala krvarenja dovode do značajnog gubitka Fe iz organizma.
Najčešća su krvarenja iz digestivnog trakta, koja su uzrok nastajanja ove vrste anemije kod muškaraca i kod žena u menopauzi. Ulkusna bolest, hijatusna hemija, divertikuloza, neoplazme digestivnog trakta dovode do anemije usled deficita gvožđa. Na drugom mestu su menoragije kod žena u generativnom periodu, kao i metroragije usled benignih ili malignih tumora uterusa.
Kalkuloza bubrega može biti uzrok hroničnih krvarenja koje dovode do pojave anemije.
Idiopatska plućna hemosideroza dovodi do pojave anemije zbog deficita gvožđa.
Paroksizmalna noćna hemoglobinurija je takođe jedan od uzroka pojave hiposideremijske anemije.
Loša apsorpcija gvožđa može biti uzrok nastanka anemije zbog deficita gvožđa. Nelučenje HCI (ahlorhidrija) smanjuje apsoipciju gvožđa iz biljne hrane. Gastrektomija dovodi do smanjenja apsorpcije gvožđa zbog smanjenog unošenja hrane usled sindroma malog želuca. Resekcija želuca dovođi takođe do smanjenja apsorpcije gvožđa zbog ubrzane pasaže hrane kroz patrljak želuca i zaobilaženja duodenuma. U sindromu loše apsorpcije i celijačnoj bolesti prisutna je i loša apsorpcija gvožda.
Povećane potrebe za gvožđem postoje kod dece u pubertetu. Trudnoća i dojenje su fiziološka stanja kod žena kada se rezerve gvožđa najviše troše, pa tada postoje i najveće potrebe za gvožđem.
Nedovoljno unošenje gvožđa hranom javlja se kada se hranom ne unosi dovoljno gvožđa (pravi vegetarijanci).
Patogeneza bolesti. Pre ispoljavanja znakova anemije javlja se postepeno iscrpljivanje rezervi gvožđa koje prolazi kroz prelatentni, latentni period i period jasnih znakova anemije. U latentnom periodu postoji iscrpljivanje rezervi gvožđa bez postojanja hiposideremije. U latentnom periodu javlja se smanjenje serumskog gvožđa, dok utrećoj fazipostojijasno ispoljenaanemija.
Klinička slika. Klinička shka ispoljava se simptomima i znacima anemije i same bolesti koja je dovela do anemije. Javlja se umor, malaksalost, razdražljivost i otežano gutanje. Fizičkim pregledom uočavaju se bledilo kože i vidljivih sluznica, atrofija sluznice jezika, angulami stomatitis i koilonihija (lomljivost noktiju). Endoskopskim pregledom mogu se naći promene na sluznici želuca u vidu gastritisa, počev od superficijalnog pa do pravog atrofičnog gastritisa sa ahlorhidrijom.
Neuralgije i vazomotomi poremećaji javljaju se relativno često u ovih bolesnika.
Laboratorijska ispitivanja. U perifernoj krvnoj slici postoji anemija sa hipohromijom eritrocita i mikrocitozom. Broj retikulocitaje blago povećan ih normalan. MCV
je smanjen. Broj leukocita i trombocita je normalan. U kostnoj srži postoji hiperplazija eritrocitne loze eritroblastnog tipa. Eritroblasti pokazuju karioreksu, smanjenje citoplazme sa reckastim ivicama i pojavu bazofilnih punktacija. Takođe se u srži nalazi smanjenje kohčine hemosiderina.
Koncentracija serumskog gvožđa je smanjena, a TIBC i UIBC su povećani.
Dijagnoza bolesti. Postavlja se na osnovu anamnestičkih podataka, fizičkog nalaza, nalaza smanjenja serumskogFe, povećanog TIBC i UIBC.
Diferencijalna dijagnoza. -Potrebno je razlikovati ovu vrstu anemije od anemija u hroničnim bolestima, gde takođe postoji anemija sa smanjenom koncentracijom gvožđa, ah i smanjenim TIBC i UIBC. Kod talasemija i sideroblastnih anemija takođe postoje anemija i mikrocitoza, ali ne postoji smanjenje koncentracije Fe u serumu.
Tok i prognoza bolesti. Zavise od uzroka koji je doveo do pojave anemije. Prognoza je uglavnom dobra i zavisi od lečenja osnovne bolesti.
Lečenje. Sastoji se od primene preparata gvožđa peroralnim ili parenteralnim putem. U teškim oblicima hiposideremijskih anemija ponekad je potrebno primeniti transfuzije koncentrovanih eritrocita. Naravno, neophodno je lečenje etiološkog uzroka anemije.