Antitiroglobulinska-antitela-Anti-TG-TestAntitiroglobulinska-antitela-Anti-TG-Test

Antitiroglobulinska antitela (anti Tg) – značaj, rezultati, analiza

Referetne vrednosti (normalne vrednosti): Muškarci i žene: <115 IU/ml

Šta je test antitiroglobulinskih antitela?

Štitnjača je žlezda koja se nalazi u vratu. Otpušta hormone koji kontrolišu vaš metabolizam. Proizvodi niz različitih proteina, uključujući tiroglobulin. Vaša štitnjača koristi tiroglobulin za stvaranje aktivnih hormona štitnjače.

Ako imate autoimuno stanje, to može poremetiti proizvodnju tiroglobulina. Autoimuna bolest se dešava kada imunološki sistem stvara antitela koja napadaju zdrave ćelije vašeg tela. Kada vaš imunološki sistem napada štitnjaču, ona često cilja na tiroglobulin. To dovodi do toga da proizvodi antitiroglobulinska antitela. Vaš lekar može da traži test antitiroglobulinskih antitela kako bi proverio nivo ovih antitela u vašem krvotoku. Visok nivo može ukazivati na autoimuno stanje

Antitiroglobulinska-antitela-Anti-TG-Test
Antitiroglobulinska-antitela-Anti-TG-Test

Zašto je test antitiroglobulinskih antitela potreban?

Ako imate simptome poremećaja štitne žlezde, vaš lekar može da odradi test antitiroglobulina, a simptomi mogu biti:

 – umor
 – neobjašnjivo povećanje težine
 – zatvor
 – suva koža

Vaš lekar može da je tražiti i ako razvijete gušavost, stanje koje se dešava kada vaša štitna žlezda postane uvećana. Može se tražiti i ako posumnjaju da imate autoimuni poremećaj, kao što je Gravesova bolest ili Hashimoto tireoiditis . To im može pomoći da provere da li imate oštećenu funkciju štitnjače.

Kako treba da se pripremite za test?

Za test antitiroglobulinskih antitela, morate uzeti uzorak krvi. Vaš lekar će vam reći kako da se pripremite. Mogu vas zamoliti da izbegavate da jedete ili pijete nekoliko sati pre uzimanja krvi. Takođe mogu tražiti od vas da prestanete sa uzimanjem određenih lekova koji mogu ometati rezultate testa ili vađenje krvi. Na primer, mogu vas zamoliti da izbegavate uzimanje razređivača krvi, kao što su varfarin ili čak multivitamini.

Obavestite svog lekara o svim lekovima koje uzimate, uključujući i lekove koji se izdaju bez recepta. Nemojte prestati uzimati lekove bez prethodnog razgovora sa lekarom.

Antitiroglobulinska-antitela-Anti-TG
Antitiroglobulinska-antitela-Anti-TG

Kako se sprovodi test?

Medicinska sestra ili laboratorijski tehničar uzimaju uzorak krvi u kliničkom okruženju. Verovatno će koristiti malu iglu da bi je izvukli iz vene u vašoj ruci. Oni će je sakupiti u tubu i poslati u laboratoriju na testiranje. Vaš lekar će vam reći kada su rezultati testa dostupni.

Koji su rizici testa?

Za većinu ljudi, ovaj test uključuje minimalne rizike. Zajedničke su za sve rutinske testove krvi. Na primer, možete osetiti nelagodu kada se krv povuče. Na mestu uboda može doći do bolova, pulsiranja ili modrica. Ako medicinska sestra ili tehničar imaju poteškoća da izvuku uzorak krvi, možda će morati da ubrizgaju iglu više puta.

Ostali rizici su:

  • nesvestica
  • preterano krvarenja na mjestu uboda
     – nakupljanje krvi ispod kože, poznato kao hematom
     – razvoj infekcije na mestu uboda
     – upala vene, poznata kao flebitis

Šta znače rezultati testa?

Normalni rezultati za ovaj test su “negativni”. Ako dobijete negativne rezultate, to znači da u uzorku krvi nisu pronađena antitiroglobulinska antitela. Ako imate male količine u krvi, to može biti znak određenih zdravstvenih problema, kao što su:

 – tip 1 dijabetes
 – perniciozna anemija, pad crvenih krvnih zrnaca uzrokovan nedostatkom vitamina B-12
 – vaskularne bolesti kolagena, kao što su reumatoidni artritis i skleroderma
 – tiroidni kancer

Ako imate visok nivo antitiroglobulinskih antitela u krvi, to može biti znak ozbiljnog autoimunog poremećaja, kao što je Gravesova bolest ili Hashimoto tireoiditis.

U nekim slučajevima možete imati antitiroglobulinska antitela u krvi bez ikakvih specifičnih komplikacija. Ako testirate pozitivno na ova antitela, a vaš lekar ne može da identifikuje osnovni uzrok, oni mogu da vas nadgledaju za nove zdravstvene probleme.

Za brzu analizu rezultata sva pitanja možete postaviti ovde

Povišene  vrednosti anti TG:
javljaju se kod svih obolelih od Hasimota bolesti.

Snižene vrednosti anti TG:
nisu klinički značajne.

Tiroglobulin (Tg) se stvara u folikulima štitne žlezde: zajedno s enzimom TPO (thiroid-specific perokidase), nužan je pri jodiranju L-tirozina i stvaranju tiroidnih hormona T4 i T3. I Tg i TPO su potencijalno autoantigeni.

Povišenu serumski nivo antitela na tiroglobulin (anti-Tg) nalazimo kod osoba sa autoimunim tiroiditis. Zajedno sa antitelima anti-TPO, anti-Tg nađen je kod 70-80% osoba obolelih od Hashimoto i kod 30% osoba sa Gravesovom bolesti.

Nivo anti-Tg može se tokom bolesti potpuno normalizovati, no isto tako i opet porasti.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock