Neki specijalisti prave razliku između loše probave i dispepsije, a zasnivaju je na ozbiljnosti simptoma. Osećaj punoće, nadutosti i neprijatan osećaj posle konzumiranja hrane i pića njima je tek znak lošeg varenja. S druge strane pod dispepsijom misle na neprijatan bol i nelagodnost u gornjem delu stomaka.
UZROCI
Uzroci smetnji pri varenju mogu varirati, ali najčešći su prejedanje ili pogrešna hrana, kao što su čokolada, alkohol ili masna hrane. Pušenje, stres i umor takođe doprinose probavnim smetnjama.
I neki ozbiljniji zdravstveni poremećaji mogu uzrokovati dispepsiju:
– čir
– kamen u žuči
– sindrom iritabilnih creva
– bolesti pankreasa
– u retkim slučajevima, čak i rak želuca
U slučajevima kad se ne može pronaći uzrok, čak i nakon temeljne procene, moguće je da patite od funkcionalne dispepsije. U tom slučaju želudac ne može pravilno da vari hranu niti ona može da prođe potpunu probavu u tankom crevu.
PREVENCIJA
Sprečavanje probavnih smetnji često se može postići na jednostavan način – ako na primer uvedete nekoliko osnovnih promena u ishranu i način života. Treba jesti puno vlakana svaki dan jer će to definitivno poboljšati sistem za varenje i držati probavne smetnje pod kontrolom. Mudri će izbegavati namirnice koje uzrokuju višak gasova, kao što su kupus, zapečeni pasulj, brokoli i gazirana pića. Bolje nošenje sa stresom i redovno vežbanje će takođe pomoći u smanjenju probavnih smetnji i poboljšanju celokupnog zdravlja.
SIMPTOMI
Loša probava povezana je s bolom ili neprijatnošću u gornjem delu stomaka, ali se može javiti i čitav niz drugih simptoma. Osobe s probavnim smetnjama često imaju neugodan osećaj nadutosti, što može dovesti do gubitka apetita tokom obroka. Ta nadutost takođe može davati lažan osećaj sitosti. Manje česti simptomi su gorušica, mučnina, povraćanje i bolno peckanje između grudi i pupka.
U slučaju da imate teže simptome, svakako se javite lekaru:
– neprekidno povraćanje
– nagli gubitak telesne mase
– teškoće s gutanjem
– crna stolica
– neprekidan bol u gornjem desnom delu stomaka
– otekline i kvržice na stomaku
LEČENJE
Antacidi mogu da pruže brzo olakšanje blagih do umerenih simptoma, iako neće ukloniti uzrok problema. Ako probleme uzrokuje refluks kiseline, mogu pomoći alginati jer deluju kao zaštitna barijera, pa mogu sprečiti da želudačana kiselina iritira jednjak. Jači lekovi, poput inhibitora protonske pumpe i H2 blokatori, mogu pomoći u lečenju težih, upornih probavnih smetnji.
Osim lekova, tu je i narodna medicina. Seme komorača, nane i đumbira poznati su lekovi za dispepsiju. U nekim slučajevima probavne smetnje mogu biti uzrokovane nedostatkom probavnih enzima u želucu. U tom slučaju simptome uklonite dodacima probavnih enzima.
Za sve nedoumice postavite pitanje našim lekarima ovde.