Bronholitijaza se definiše kao prisustvo jednog ili više kalcificiranih kamenaca u traheobronhalnom stablu. Ovi su kamenci obično rezultat erozije kalcificiranoga limfnog čvora u okolne bronhije.
Bronholitijaza se definiše kao prisustvo jednog ili više kalcificiranih kamenaca u traheobronhalnom stablu. Ovi su kamenci obično rezultat erozije kalcificiranoga limfnog čvora u okolne bronhije. Ređi su uzroci fragmentacija i erozija kalcificirane traheobronhalne hrskavice u bronhije i kalcifikacija aspiriranog stranog tela. Erodirajući kalcificirani limfni čvorovi najčešće su posledica granulomatoznih infekcija, kao što su histoplazmoza, tuberkuloza i Kokcidioidomikoza.
Klinička slika:
Simptomi su kašalj s iskašljavanjem kalcificiranog materijala (litoptiza), hemoptize i pneumonija ili atelektaza koja nastaje sekundarno zbog opstrukcije bronha kalcificirani materijalom. Može se dogoditi, premda retko, da kalcificirani materijal erodira u jednjak ili aortu, stvarajući fistule između ovih struktura i bronha.
Dijagnoza:
Radiogram grudnog koša često pokazuje jednu ili više kalcificiranih sjena, koje predstavljaju kalicificirane limfne čvorove ili same kamence unutar bronhalnog lumena. Pomak ili nestanak kalcifikata na radiogrami grudnog koša posebno je važan za dijagnozu. Endobronhalna opstrukcija može izazvati atelektazu, konsolidaciju ili bronhiektazije u plućima distalno od opstrukcije. Odnos između kalcificiranoga materijala i bronha najbolje se i neinvazivno prikazuje CT-om. Distorzija i upalne promene bronha mogu se utvrditi fiberoptički bronhoskopijom, a jednako tako i kalcificirani materijal unutar lumena ili uz bronhalne stijenku.
Lečenje:
Lečenje nije uvek potrebno, jer simptomi mogu biti minimalni ili bronholiti budu spontano iskašljani. Endoskopsko uklanjanje kalcificiranih kamenaca ponekad je moguće nesavitljivim bronhoskopa, koji omogućava bolji prikaz bronha od fleksibilnog bronhoskopa i primenu većih instrumenata potrebnih za uklanjanje kamenaca. Hirurška se resekcija primenjuje pri masivnim ili rekurentnim hemoptize, pri opstrukciji uz rekurentnu infekciju ili pri stvaranju fistula.