Previše vode? Hmm… Nedovoljno vode u organizmu (poremećaj koji se u medicini naziva akutna dehidracija) dovodi do suvoće usta, smanjenja izlučivanja mokraće, glavobolje i zatvora, a u težim slučajevima do smanjenog rasuđivanja, nesvestice, poremećaja u regulaciji telesne temperature, oštećenju funkcije kardiovaskularnog sistema i umanjenju radne i sportske sposobnost. Iz tog razloga je potrebno da unos vode bude adekvatan, tj. da nadoknadi gubitak vode iz organizma (mokrenje, znojenje, disanje…).

Previše vode? Ne brinite!

Skoro da ne možete pogrešiti kada je količina u pitanju. Pijenje vode u normalnim količinama praktično nema neželjenih efekata. Iako se voda može uneti u višku, to se zaista retko dešava kod zdravih osoba koje imaju normalnu bubrežnu funkciju. Bubrezi su u stanju da izluče veliku količinu mokraće za kratko vreme i na taj način koriguju bilo kakav preveliki unos.

Cela ova priča se odnosi na običnu vodu. Recimo nekoliko reči i o mineralnoj vodi:

Mineralne vode su podzemne vode koje sadrže mineralne soli, pa odatle njihovo ime. U odnosu na količinu minerala koju sadrže, mogu biti:

• vrlo slabo mineralne vode
• slabomineralne vode
• mineralne vode
• mineralne vode bogate mineralnim solima

Obična voda se nalazi u grupi slabomineralnih voda.

Negazirana mineralna voda u sebi ne sadrži ugljen-dioksid, dok je gazirana mineralna voda ona koja sadrži ugljen dioksid. U odnosu na količinu ovog gasa postoje:

• prirodno gazirane mineralne vode
• gazirana mineralna voda pojačana ugljen-dioksidom sa izvora
• gazirana mineralna voda sa dodatkom ugljen-dioksida

U odnosu na mineralni sastav, različite mineralne vode se preporučuju za različita zdravstvena stanja.

autor:

dr Olga Hadžić
Savetovalište za ishranu DZ «Dr Ristić»