Dijabetesna-neuropatija

Dijabetesna neuropatija je veoma česta hronična mikrovaskularna kompikacija dijabetesa. Ona predstavlja prisustvo simptoma i/ili znakova disfunkcije perifernog nervnog sistema u osoba sa dijabetesom, a u odsustvu drugih mogućih uzroka. Pojedinačno predstavlja najznačajniji faktor za razvoj ulceracija u sklopu sindroma dijabetesnog stopala.

Dijabetesna neuropatija može biti prisutna kod 10-30% pacijenata sa predijabetesom, odnosno 10-15% kod  novodijagnostifikovanih pacijenata sa T2DM.

Deli se na najčešću senzornu/senzimotorni neuropatiju ali i na manje poznatu, ali često i fatalnu, autonomnu neuropatiju.

Dijabetesna-neuropatija

Faktori rizika

Faktori rizika za razvoj dijabetesne neuropatije su: dužina trajanja dijabetesa, loša kontrola glikemije, životna dob, hipertenzija, hipertrigliceridemija, gojaznost, visina, pušenje cigareta.

Simptomi

Karakteristično se javlja tzv. neuropatski bol- trnjenje, pečenje, žarenje, mravinjanje, koji počinje na stopalima, a kasnije zahvata i šake. Tipično je bol izraženiji noću. Često postoji promena teksture kože na tabanima i potkolenicama, koja postaje tanka i crvenkasta, gubi se dlakavost, nokti lako pucaju, a često i najmanje rane teško zarastaju.

Do 50% pacijenata sa dijabetesnom neuropatijom ima simptome. Ako se ne prepozna i ako se ne primeni preventivna briga o stopalima, pacijenti rizikuju razvoj povreda neosetljivih stopala.

Kod svih pacijenata sa dijabetesom treba ispitati postojanje dijabetesne polineuropatije: kod tip 1 dijabetesa 5 godina nakon dijagnoze, dok kod tip 2 dijabetesa odmah na dijagnozi i zatim redovno retestiranje jednom godišnje.

Autonomna neuropatija nastaje kao oštećenje nerava koji inervišu rad unutrašnjih organa.Komplikacije od strane  autonomnog nervnog sistema pored seksualne disfunkcije koja je posledica oštećenja parasimpatikusa,  mogu zahvatiti i druge sisteme kao što je kardiovaskularni sistem, simptomi mogu varirati  od bradikardije tj. usporenog ritma  do  tahikardije tj. ubrzanog ritma srca u miru i mogu da dovedu i do iznenadne smrti.

Dijabetesna neuropatija – LEČENJE

Kada se govoru o lečenju osnovno je uspostavljanje zadovoljavajuce glikoregulacije sa ciljnim vrednostima glikoliziranog hemoglobina od 6.5 do 7%.  Prepoznavanje i lečenje neuropatije može ublažiti simptome, usporiti progresiju bolesti  i unaprediti kvalitet života.

Pogledajte i sajt Vodič kroz Dijabetes