Disfunkcione metroragije su aciklična krvavljenja iz materice, koja nisu izazvana vidljivim patološkim promenama na ženskim polnim organima, odnosno nisu u vezi sa tumorima, zapaljenjima ili trudnoćom već su posledica poremećene funkcije endokrinih žiezda koje regulišu normalno odvijanje menstruacionih ciklusa.
Poremećaji koji izaivaju ova krvavljenja nalaze se u prvom redu u domenu odnosa međumozak, prednji režanj hipofize i ovarijumi, ali isto tako na njihovu pojavu i održavanje može uticati i nepravilna funkcija kore nadbubrega i štitaste žlezde. Pošto še javljaju iz prividno normalnih poinih organa žene, to se obično ginekoioškim pregledom ne mogu otkriti uzroci ovih krvavljenja.
Za to su ponekad potrebna komplikovana laboratorijska ispitivanja u cilju doziranja prisustva pojedinih hormona u organizmu žene. Kako se kod ovakvih metroragija u stvari radi o poremećenoj funkciji određenih organa, možda je boije nazivati ih disfunkcionim, nego funkcionim krvavljenjima, kao što to mnogi autori čine.
Disfunkcione metroragije mogu se sresti tokom celog generativnog perioda žene. Međutim, ojie se znatno češće viđaju u pubertetu i klimaktenjumu, kao luvemina i klimakteiičnakivarenia. Oesta poiava disfunkcionih krvarenja u pubertetu i klimakterijumu objašnjava se poremećenom ravnotežom u tim životnim dobima između jajnika i drugih endokrinih žlezda, u prvom redu prednjeg režnja hipofize.
Pravi uzroci disfunkcionih krvavlienja nisu još poznati, ali se smatra da su ona posiedica poremecaja u lancu kora velikog mozga, hipotalamus, hipofiza, jajnici i materica. Ne treba, međutim, zaboraviti da i nadbubrežna i štitna žlezda mogu imati izvesnu ulogu kao dodatni etiološki faktori kod neurednih krvavljenja iz materice. U nastajanju disfunkcionih metroragija, po nekim autorima, važno mesto zauzimaju i psihički činioci.
Oni svakako deluju preko kore velikog mozga i hipotalamusa na ostale organe koji regulišu krvavljenje iz materice, odnosno koji utiču na održavanje harmoničnih odnosa u funkcionisanju pojedinih endokrinih žlezda u organizmu žene. Kod žena sa izbalansiranom hormonskom ravnotežom, hormoni prednjeg režnja hipofize, stimulisani Rilizing-faktorima hipotalamusa, upravljaju normalnim menstruacionim ciklusima, koje karakterišii redovne ovulacije pracene menstruacijama.
Nasuprot tome, kod poremecene korelacije, nema stvaranja žutog tela (posledica~izostanka ovulacije) a time i lučenja progesterona. Usled toga izostale faza sekrecije, a produžuje se faza proliferaciie na endometriiumu, koii pod deištvnm estrnpena nastavlja prekomerno buianie. Kasniie dolazi do nekroze proliferovanog endometriiuma. koja može biti pračena neurednim krvarenjem, kako po ritmu javijanja, tako i po količini i traianju. Mikroskopski pregied takvog enflometrijuma otkriva, pored hiperplazije sluzokoze, mnogoorojne nejednake žlezdane tvorevine, koie endometnjumu daju lzgled Srederovog „švajcarskog sira .
Pored disfunkcionog krvavljenja iz materice,uzrokovanog izostankom ovulacije i produženim dejstvom estrogena na endometrijum, postoie i distunkciona krvavljenja koja prate normalne ovulatorne cikluse. U takvim, znamo ređim slučajevima, uzrok nepravilnog krvavijenja najčešče je produžena nepravilna deskvamacna endometrijuma. Pored toga, veoma retko uzrok disfunkcionih krvavljenja iz materice kod ovulacionih ciklusa može biti i hiper ili hipofunkcija štitne žlezde.
Prema vremenu javljanja, disfunkciona krvavljenja mogu se podeliti u dve grupe: grupu juvenilnih krvavljenja i grupu klimakteričnih krvarenja. U disfunkcionalna krvarenja takođe spadaju sva anovuiatorna krvarenja u generativnom periodu žene.