Ovu gmpu anemija čine nasledne hemohzne anemije kod kojih dolazi do poremećaja enzimskih sistema. Ovi sistemi obezbeduju normalne funkcije eritrocita i njihov nonnalan vek od 120 dana.
Ovu gmpu anemija čine nasledne hemohzne anemije kod kojih dolazi do poremećaja enzimskih sistema. Ovi sistemi obezbeduju normalne funkcije eritrocita i njihov nonnalan vek od 120 dana.
Jednu gmpu enzimskih sistema čine enzimi koji omogućuju glikolizu u eritrocitima, tj. Embden-Meyerhofov put i heksozo-monofosfatni put. Od enzima koji obezbeđuju Embden-Meyerhofov put najčešći je deficit kinaze piruvata, dok se u grupi enzima koji omogućuju heksozo-monofosfatni put najčešće javlja deficit dehidrogenaze ghkozo-6-fosfata (G-6-PD).
U drugu grupu ubrajaju se enzimi koji učestvuju u metabolizmu glutationa, dok treću grupu čine enzimi koji održavaju hemoglobin u redukovanom obliku.
Glavne karakteristike naslednih enzimopatskih hemoliznih anemija su odsustvo sferocita, zbog čega se one još nazivaju nesferocitne anemije, smanjenje otpomosti eritocita na hipoosmotske rastvore i dobar efekat splenektomije. Takode, u toku testa autohemolize dodatak glikoze ne dovodi do povoljnog efekta.
Deficit dehidrogenaze glikozo-6-fosfata (G-6-PD)
Enzim glikozo-6-fosfat dehidrogenaza (G-6-PD) katahzuje pretvaranje glikozo-6-fosfata u 6-fosfoglukonolakton. Za vreme ove reakcije oslobađa se jon vodonik koji omogućuj e redukciju NA!DP u NADPH, a to omogućava prelazak oksidisanog glutationa u njegov redukovani obhk.
Deficit G-6-PD uslovljava oksidativne promene SH grupa globinskih Ianaca hemoglobina i belančevina opne eritrocita. Zbog toga dolazi do denaturacije hemoglobina i taloženja proizvoda denaturacije u vidu Heinzovih telašaca. Oksidaqija SH grupa, kao i taloženje Heinzovih telašaca, smanjuje savitljivost eritrocita, što dovodi do povećane razgradnje u slezini i ispoljavanja hemolize. Takode je primećeno da uzimanje nekih lekova dovodi do pojave hemolizne anemije u deficitu G-6-PD. Ti lekovi su dati u tabeli 6.
LEKOVI KOJIDOVODE DO POJAVE HEMOLIZNE ANEMIJE U DEFICITU G-6-PD
Antimalarici
Primakin
Pamakin
Analgetici
Acetanilid
Acetosalicilna kiselina Fenacetin Snlfonamidi Sulfanilamid Sulfapiridin Sulfosoksazol i dr Antibakterijski lekovi Nitrofurantoin Hloramfenikol PAS Drugi lekovi
Askorbinska kiselina Metilensko plavo Fenilhidrazin
Klinička slika Ispoljava se u tri oblika. To su kongenitalna nesferocitna hemolizna anemija, akutna hemolizna anemija prilikom unošenja oksidativnih lekova i akutna hemolizna anemija u infekciji, dijabetesnoj ketoacidozi i favizmu.
Kongenitalna nesferocitna hemolizna anemija javlja se kod bolesnika čiji eritrociti imaju deficit G-6-PD. Deficit dovodi do stvaranja velikih agregata denaturisanih belančevina u opni eritrocita i do denaturacije hemoglobina. Bolest se ispoljava odmah po rođenju sa anemijom, ikterusom i splenomegahjom, pa može da se zameni fetalnom eritroblastozom. Pošto enzim G-6-PD nedostaje i u granulocitima, ovi bolesnici su podložni čestim bakterijskim infekcijama.
Kod akutnih hemoliznih anemija prilikom unošenja oksidativnih lekova deficit enzima G-6-PD nije toliki da se ispolji bez nekog dodatnog opterećenja. To se dešava kada se unesu neki od oksidacijskih lekova, koji su dati u tabeli 6. Tada se ispoljava hemolizna anemija, sapojavom ikterusa. Deficit se gubi posle prestanka unošenja lekova.
Akutna hemolizna anemija u infekciji, dijabetesnoj ketoacidozi i favizmu javlja se utokubakterijskihivirusnihmfekcija. Smatra se da povišena temperatura i povećana aktivnost peroksidaze dovode do povećanja peroksida, što prevazilazi mogućnosti heksozo-monofosfatnog puta. Na taj način dolazi do već opisanog oštećenja eritrocita i hemohze.
Akutna hemoliza javlja se u osoba koje imaju deficit G-6-PD i boluju od šećeme bolesti. U ketoacidozi dolazi do smanjenja pH, nagomilavanja piruvata i hiperghkemije koji deluju nepovoljno na heksozo-monofosfatni put.
Posebna varijanta deficita G-6-PD zapaža se u osoba kod kojih se javlja hemohzna anemija posle unošenja boba (fava pasulj). Ova vrsta anemije naziva se favizam i javlja se kod stanovništva Grčke, Sicilije, Kalabrije i kod Jevreja. Kliničku shku karakteriše težak oblik anemije, praćen jezom, drhtavicom, povišenom temperaturom. Intravaskulna hemoliza može da bude tohko izražena da dovede do šoka i do smrtnog ishoda.
Dijagnoza. Postavlja se na osnovu kliničke shke, nalaza anemije u perifemoj krvnoj slici sa retikulocitozom različitog stepena i hiperbihrubinemijom nekonjugovanog tipa. U teškim oblicima hemohzne krize može doći do hemoglobinurije. Vek eritrocita je razhčito skraćen. Konačna dijagnoza utvrđuje se testovima za dokazivanie deficita G-6-PD.
Lečenje. Uglavnom nij e potrebno. Kod bolesnika sa favizmom treba da se izbegava unošenje fava pasulja. U obhcima gde se javljaju hemolizne krize, neophodno je primeniti transfuzije eritrocita. U osoba u kojih je utvrđen deficit G-6-PD treba izbegavati
oksidacijske lekove. Splenektomijaje neefikasna.
Nasledna methemoglobinemija opisana je na drugom mestu.