Estradiol-test

Refertne vrednosti (normalne vrednosti):
Muškarci: 28-156 pmol / L
Žene folikularna faza: 46-607 pmol / L
Žene sredina ciklusa: 315 – 1828 pmol / L
Žene lutealna faza: 161-774 pmol / L
Žene postmenopauza: 18,4-201 pmol / L
Trudnoća 1. trimestar: 789 -> 15.781 pmol / L

Povišene vrednosti:
javljaju se u feminizaciji kod muškaraca, ginekomastija i tumorima koji proizvode estrogene, a ponekad se može naći i u cirozi jetre.

Smanjene vrednosti:
javljaju se u primarnom i sekundarnom hipogonadizma i Turner-ovom sindromu. Abnormalnosti u koncentraciji estradiola u serumu nalaze se i pri poremećaju menstrualnog ciklusa u žena.

Estradiol je najvažniji estrogen, odgovoran za razvoj sekundarnih polnih obeležja žene. Zajedno s gestagena kontroliše sve reproduktivne funkcije. Primarno se izlučuje iz jajnika i žutog tela, no malo iu testisima odnosno u nadbubrežnoj žlezdi, au trudnoći iz posteljice. U krvi je 98% estradiola vezano za transportni protein SHBG.

Određuje se u svrhu:

• dokazivanja spontane ili indukovane ovulacije (porast koncentracija u sredini ciklusa)
• Ispitivanja funkcije jajnika (amenoreja, oligomenoreja). Snižene koncentracije estradiola ukazuju na hipofunkciju jajnika.
• Ispitivanja neplodnosti u žena (anovulatornom menstrualni ciklusi)
• Kontrole nastupanja puberteta u devojčica (pre nastupanja puberteta, koncentracije estradiola su vrlo niske, tj ispod 36 pmol / L)
• Procene funkcije jajnika tokom premenopauze i menopauze.

Šta je test estradiola?

Test estradiola meri količinu hormona estradiola u vašoj krvi. To se takođe naziva E2 test.
Estradiol je oblik hormona estrogena. Takođe se zove 17 beta-estradiol. The jajnika , grudi, i nadbubrežne žlezde čine estradiol. Tokom trudnoće posteljica čini i estradiol.

Estradiol pomaže u rastu i razvoju ženskih polnih organa, uključujući:
– uterus
– jajovodi
– vagina
– grudi

Estradiol pomaže u kontroli načina distribucije masti u ženskom telu. Takođe je neophodno za zdravlje kostiju i zglobova kod žena.
Muškarci takođe imaju estradiol u svojim telima. Njihovi nivoi estradiola su niži od nivoa kod žena. Kod muškaraca, nadbubrežne žlijezde i testisi čine estradiol. Estradiol je pokazan in vitro da bi se sprečilo uništavanje spermatozoida, ali je njegov klinički značaj u seksualnoj funkciji i razvoju kod muškaraca verovatno manje značajan nego kod žena.

Estradiol-test

Zašto mi je potreban test?

Vaš lekar može da naruči test estradiola ako se karakteristike ženskog ili muškog pola ne razvijaju normalnom brzinom. Nivo estradiola koji je viši od normalnog ukazuje da se pubertet dešava ranije nego obično. To je stanje poznato kao rani pubertet.
Niži nivoi estradiola mogu ukazati na kasni pubertet. Test može pomoći vašem doktoru da sazna da li postoje problemi sa nadbubrežnim žlezdama. Takođe može pomoći da se utvrdi da li lečenje hipopituitarizma , ili smanjena funkcija hipofize, funkcioniše.

Vaš lekar može naložiti testiranje da bi se utvrdili uzroci:
– abnormalne menstrualne periode
– abnormalno vaginalno krvarenje
– neplodnost kod žena

Vaš lekar može da naruči i test estradiola ako je vaš menstrualni ciklus prestao i imate simptome menopauze . Tokom i nakon menopauze, žensko telo će postepeno proizvoditi manje estrogena i estradiola, doprinoseći simptomima koji se javljaju tokom menopauze. Test vašeg nivoa estradiola može pomoći vašem lekaru da utvrdi da li se spremate za ulazak u menopauzu ili već prolazite kroz tranziciju.
Test estradiola takođe može pokazati koliko dobro jajnici rade. Zbog toga, Vaš lekar može da naruči ovaj test ako imate simptome tumora jajnika.

Simptomi uključuju:
– nadutost ili oticanje abdomena
– problem sa jelom zbog osećaja pune nakon jedenja male količine hrane
– bol u predelu donjeg trbuha i karlice
– gubitak težine
– učestalo mokrenje

Ako ste trudni ili ste na lečenju neplodnosti, vaš lekar može da odredi test za estradiol koji će vam pomoći da pratite vaš napredak.

Test estradiola se obično ne koristi sam za postavljanje dijagnoze. Međutim, rezultati ovog testa mogu pomoći vašem lekaru da odluči da li je potrebno dodatno testiranje.

Osobe koje se podvrgavaju transgender hormonskoj terapiji mogu dobiti estradiol. Ako je tako, nivoi estradiola mogu se redovno testirati i pratiti od strane njihovih lekara.
Koji su rizici povezani sa testom estradiola?

Rizici povezani sa testom su niski. To uključuje:
– višestrukih uboda zbog problema u pronalaženju vene
– pretjerano krvarenje
– osećaj glave
– fainting
– hematom, koji je nakupljanje krvi ispod vaše kože
– infekcija na mestu uboda igle

Kako da se pripremim za test?

Određeni faktori mogu da utiču na nivoe estradiola. Važno je da vi i vaš lekar razgovarate o ovim faktorima. Oni mogu tražiti od vas da prestanete uzimati određeni lijek ili promijenite dozu prije testa.

Lekovi koji mogu da utiču na nivoe estradiola uključuju:
– antibebi pilule
– terapija estrogenom
– glukokortikoidi
– fenotiazini, koji se koriste za lečenje šizofrenije i drugih mentalnih poremećaja
– antibiotici tetraciklin (Panmicin) i ampicilin

Nivoi estradiola takođe mogu da variraju tokom dana i kod menstrualnog ciklusa žene. Kao rezultat toga, Vaš lekar može od vas tražiti da vam krv bude testirana u određeno doba dana ili u određeno vreme u vašem ciklusu.

Stanja koja mogu da utiču na nivoe estradiola uključuju:
– anemija
– visok krvni pritisak
– oboljenje bubrega
– smanjena funkcija jetre

Šta se dešava tokom testa?

Test estradiola je test krvi. Ovo se takođe može nazvati izvlačenjem krvi ili venepunkcijom. Tehničar koji se zove phlebotomist će izvršiti test krvi.

Krv se obično izvlači iz vene na unutrašnjem delu vašeg lakta ili na poleđini ruke. Za početak, tehničar će koristiti antiseptik za čišćenje kože. Ovo pomaže u sprečavanju infekcije. Zatim će omotati turniket oko vaše nadlaktice. To dovodi do toga da vena bubri od krvi. Tehničar će zatim ubaciti iglu u vašu venu i povući krv u cev.

Tehničar će povući dovoljno krvi za broj testova koje je naručio vaš liječnik. Izvlačenje krvi traje samo nekoliko minuta. Proces može biti malo bolan. Većina ljudi prijavljuje bockanje ili peckanje.
Nakon izvlačenja krvi, tehničar će vršiti pritisak da zaustavi krvarenje. Oni će naneti zavoj na mesto uboda i poslati uzorak krvi u laboratoriju na testiranje. Da bi se smanjila modrica, tehničar može nastaviti da vrši pritisak na gradilište na nekoliko minuta.

Šta znače rezultati testa estradiola?

Prema Maio Medical Laboratories , normalni nivoi estradiola (E2) za žene sa menstruacijom kreću se od 15 do 350 pikograma po mililitru (pg / mL). Kod žena u postmenopauzi normalni nivoi treba da budu niži od 10 pg / mL.

Nivoi estradiola koji su veći od normalnih mogu da sugerišu:
– rani pubertet
– tumori u jajnicima ili testisima
– ginekomastija , što je razvoj grudi kod muškaraca
– hipertireoidizam , koji je izazvan preaktivnom štitnom žlezdom
– ciroze , koja je ožiljak jetre

Niži nivoi od normalnih mogu sugerisati:
– menopauza
– Turner- ov sindrom , koji je genetski poremećaj u kojem žena ima jedan Ks hromozom umjesto dva
– otkazivanje jajnika, ili preuranjena menopauza , koja nastaje kada prestanak funkcionisanja jajnika pre 40 godina
– sindrom policističnih jajnika (PCOS) , hormonski poremećaj sa širokim spektrom simptoma za koje se veruje da je vodeći uzrok neplodnosti kod žena
– iscrpljena proizvodnja estrogena , koja može biti uzrokovana niskim masnim tkivom
– hipopituitarizam
– hipogonadizam , koji se javlja kada jajnici ili testisi ne proizvode dovoljno hormona

Kada su rezultati testa nivoa estradiola dostupni, Vaš lekar će sa vama detaljno diskutovati o rezultatima, a zatim vam dati opcije za lečenje.

Još članaka iz kategorije Laboratorija