Šta je galaktokela?
Galaktocela (Galaktokela), takođe poznate i kao laktokoeli, benigne su lezije dojke koje se često vide kod mladih žena u laktaciji. Najčešće se javljaju nakon prestanka laktacije, kada se mleko može zadržati, postati „stagnirajuće“ i prouzrokovati začepljenje kanala. Termin „galaktokokela“ izveden je iz grčkih reči „galatea“ i „coele“, što znači „mlečno bela“, odnosno „kesica“. Galactocoeles imaju sklonost da se formiraju u sub-areolarnom delu dojki.
Galaktokele su uzrokovane bilo kakvom blokadom kanala dojke tokom ili neposredno nakon prestanka laktacije. Iako karcinomi dojke ponekad mogu da izazovu blokadu koja rezultira galaktokelom, ove lezije nastaju usled rutinskih i benignih uzroka kod većine žena. Galaktokela se obično predstavlja kao bezbolna kvrga u dojci. Ove grudice nastaju tokom nekoliko nedelja ili meseci. Lezije mogu biti jedno- ili obostrane i mogu se pojaviti kao pojedinačni ili višestruki čvorovi.
Kako nastaje galaktokela?
Galaktocela je retenciona cista uzrokovana začepljenjem mlečnog kanala. Osećaju se kao obične ciste, ali sadrže mleko umesto čistoće tečnosti. Iako im može biti neprijatno, nisu opas
Perkutana aspiracija se vrši kako bi se dijagnostikovala lezija. Aspirirani materijal iz ciste podvrgava se biohemijskoj analizi koja pokazuje različitu količinu proteina, laktoze i masti. Galaktokoele mogu izgledati bele zbog mleka u sebi. Ako je mleko sveže, ima uobičajenu viskoznost, ali ako je starije, često izgleda zgusnuto.
Tretman obično uključuje isušivanje („usisavanje“) mleka pomoću fine igle.
Kako se dijagnostikuje galaktokela?
Mamografija
Na mamografiji, galaktokoel ima različite pojave, u zavisnosti od količine proteina i masti i konzistencije tečnosti.
Visok sadržaj masti dovodi do toga da masa bude radiolucentna, a ove mase galaktokele nazivaju se pseudolipomima.
Sa starijom galaktokelom, mleko se više ne razdvaja na čvrste supstance mleka i vodu. Umesto toga, velika viskoznost mleka daje izgled sličan hamartomu, zbog čega se nazivaju pseudohamartomi. U ovom slučaju, tečnost je lepljivija i gušća i nalazi se u „pseudo-čvrstom“ stanju. Ova vrsta galaktokele više liči na karcinom nego druge vrste, iako jasne margine i dobro definisan oblik jasno ukazuju na benignu masu.
Kod trudnica se mamografija obično ne izvodi. Umesto toga, ultrazvučno skeniranje se može koristiti za proučavanje mase u dojkama.
Ultrazvuk
Na ultrazvuku dojke, izgled ciste može varirati. Uobičajeni nastupi su sledeći:
- Cistično / multicistično: ~ 50%
- Mešovito (cistično + čvrsto): ~ 37%
- Čvrsto: ~ 13%
Galaktokeli se tipično pojavljuju kao mali okrugli hipoehogeni čvorovi na sonogramu. Obično imaju dobro definisane rubove sa tankim zidovima, ali retko se može činiti da imaju nejasne ili mikrolobulirane margine. Nalazi mamografije i ultrazvuka mogu zbuniti radiologa koji pokušava da istraži cistu ili masu u dojci.
Dopler i histološka analiza
U istraživanju kolor doplera očigledan je nedostatak protoka krvi. Na histološkoj analizi, galaktocele često pokazuju prisustvo zapaljenskih tečnosti ili nekrotičnih ostataka. Upala u cistama obično je uzrokovana curenjem. Sekundarna infekcija koja rezultira apscesom dojke je komplikacija povezana sa galaktokelama.
Kako se leči galaktokela?
Galactocela se u većini slučajeva obično brzo samostalno rešavaju, jer se hormonske promene povezane sa laktacijom smiruju. Veoma mali broj pacijenata ima zaostale mase koje se mogu zameniti sa karcinomom ili fibroadenomom. Na mamografiji i ultrazvuku, osobine pseudohamartoma mogu da liče na karakteristike hamartoma ili možda komplikovane ciste.
GALAKTOCELA (engl. galactocele), 1. cista dojke koja sadrži mleko i koja nastaje zapušenjem mlečnih kanala; 2. nakupljanje mlečne tečnosti u prostoru koji okružuje testis.
Za sve nedoumice pitajte lekara.