Ova stanja malerice nisu tako retka. U najizraženijim slučajevima defektnog razvoja može se naići na tzv. rudimentaran ulerus. Tu je materica predstavljena nekanalisanim ili nepotpuno kanalisanim čvorom, čvrste, fibrozno-mišićne konzistencije. veličine zglavka malog prsta ili naprstka.

 

Ova stanja malerice nisu tako retka. U najizraženijim slučajevima defektnog razvoja može se naići na tzv. rudimentaran ulerus. Tu je materica predstavljena nekanalisanim ili nepotpuno kanalisanim čvorom, čvrste, fibrozno-mišićne konzistencije. veličine zglavka malog prsta ili naprstka. Ako u tako zakržljalom organu postoji lumen, on ne mora komunicirati sa vaginom.
Uterus može napredovati dalje u svom razvoju. Katkad se on normalno razvija do rođenja deteta, ali njegov rast po rođenju prestaje, te tako matcrica kod devojke ili odraslc žcne zadržava veličinu i karakteristike organa novorođenog deleta. Takav uterus naziva se uterus fetalis ili infantilis. Između rudimentarnog i fetalnog uterusa mogu postojati prelazi u poglcdu veličine i drugih karakterističnih osobina. Sem toga, fetalan uterus karakteriše i infantilan odnos između grlića i tela. Grlić je koničnog oblika. duži i deblji od tela materice, koje je maleno i tankih zidova. Dužina cele materice iznosi 3-4 cm, od čega dve trećine čini grlić, a jcdnu telo materice.
Ako sc normalan rast materice nastavi sve do pubcrtela, pa u to doba dođc do prestanka razvoja i rasta, te pubertetnc promcne izostanu, nastaje tzv. utcrus pubescens. To je mali, nedovoljno razvijen uterus sa obično hiperanteflektiranim telom, koje jc pokatkad u retropoziciji. Telo i grlić su otprilikc jednake dužine.
Kod svih ovih stepena hipoplazijc rnate-rice obično i drugi unutrašnji genitalni organi, a u prvom redu jajovodi i vagina, zaostaju u razvoju u odgovarajućoj meri, te se u takvom slučaju, pored hipoplazije materice. vrlo često radi i o hipoplaziji gotovo celog genitalnog trakta. Hipoplastična stanja utcrusa i ostalih unutrašnjih polnih organa, iako ne izazivaju teške i po život opasne tegobe, u znalnoj meri mogu da remetc normalne funkcije i stanje organizma žcne. Tako, na primer, svi slučajevi rudimentarnog i fetalnog uterusa praćeni su primarnom amenorej^m i sterilitetom. Kod uterusa pubescensa može se javiti menstruacija,Jcoja je često neuredna. nepravilna i bolna. Česta je pojava oligoenoreje i dismenoroičnih smctnji.’Steriliicl ga takođe čest pratilac pubescentne materice. 
Ako je, pak, hipoplazija manjeg stepena, a ako se funkcija jajnika, odnosno sazrevanje jajnih ćelija, odvija normalno, graviditet je moguć, ali u mnogim slučajevima dolazi do vanmateričnog začeća ili do spontanog pobačaja u prvim mesecima trudnoće. Pritom obično hipoplastična materica u izvesnoj meri ojača tokom neuspelog graviditeta, te svaka dalja trudnoća ima veće izglede da se normalno razvija i da se iznese do kraja. Inače, što se tiče opšteg stanja zdravlja i drugih telesnih funkcija osoba sa izraženom hipopiazijom materice, one mogu biti potpuno ili gotovo potpuno normalne. Takve devojke se udaju i vode normalan bračni živol.
Dijagnoza ovih stanja se postavlja na osnoyu anamneze i ginekološkog pregleda, koji ponekad treba izvršiti rektalno. Katkad, kod oselljivih bolesnica i radi polpunije dijagnoze, korisno je izvršili pregled u opštoj anesteziji. Pri takvom ginekološkom pregledu nađe se mali uterus sa karakterističnim odnosom između grlića i tela. Za postavljanje dijagnoze nedovoljno razvijene materice važno je da grlić bude veći ili bar iste veličine kao i telo materice. Isto tako, kod ovih stanja često se nađe akutna hiperantefleksija materice. Radi potpunije orijentacije, od velike je pomoći i sondiranje materice i histerosalpingografija.