javlja se u serumu trudnica, trofoblastičnim tumorima i kod tumora zametnih stanica, prvenstveno u neseminomskom tumorima. Povišene vrednosti takođe upućuju na višestruku trudnoću.
Smanjena vrednsot ßHCG-a:
javlja se kod prietećeg ili spontanog pobačaja, vanmaterične trudnoće, gestoze ili intrauterine smrti.
Tokom trudnoće sintetizuje se u trofoblastičnim ćelijama posteljice (placente). Mjerljive aktivnosti ßhCG mogu se dokazati u serumu već u 4. nedelji iza poslednje menstruacije. Normalna korionski aktivnost i tok trudnoće dokazuju se udvostručenjem nivoa ßhCG u serumu svakih 2-3 dana. Određuje se u svrhu: • Rane dijagnostike trudnoće • Dijagnostike patološke trudnoće (preteći rani spontani pobačaj, vanmaterična trudnoća) • Dijagnostike tumora (trofoblastični: koriokarcinomi, odnosno netrofoblastični: karcinomi jajnikai dojke)
Šta se testira?
Humani horionski gonadotropin (hCG) je hormon koji proizvodi placenta trudnice. U ranoj trudnoći nivo hCG se povećava u krvi i eliminiše se u urinu. Test trudnoće otkriva hCG u krvi ili urinu i potvrđuje ili isključuje trudnoću.
Tokom ranih nedelja trudnoće, hCG je važan za održavanje funkcije luteuma korpusa . Proizvodnja hCG-a neprestano raste tokom prvog tromesečja (8-10 nedelja) normalne trudnoće, koja je dosegla vrhunac oko 10. nedelje nakon poslednjeg menstrualnog ciklusa. Nivoi tada polako padaju tokom ostatka trudnoće. hCG se više ne može otkriti u roku od nekoliko nedelja nakon isporuke.
Kada se trudnoća dogodi izvan materice ( ektopična ), nivo hCG u krvi raste sporijom brzinom. Kada se sumnja na ektopičnu trudnoću, merenje nivoa hCG u krvi (kvantitativni test) tokom vremena može biti korisno u postavljanju dijagnoze ektopične trudnoće.
Slično tome, nivo hCG u krvi može biti nenormalan kada beba u razvoju (fetus) ima defekt u hromozomu, kao što je Dovnov sindrom . HCG test koristi se rutinski zajedno sa nekoliko drugih testova kao deo skrininga na fetalne abnormalnosti između 11. i 20. nedelje trudnoće. (Pogledajte ekrani sindroma u prvom tromjesečju prema sindromu ili Screening matičnog seruma drugog tromjesečja za više informacija o tome.)
Kako se koristi?
Testovi hCG u trudnoći koji daju pozitivan ili negativan rezultat ( kvalitativno ) otkrivaju prisustvo hCG. Ove testove može obaviti laboratorija, u kancelariji lekara zdravstvene nege ili kod kuće koristeći kućni test test trudnoće. Metode će se malo razlikovati, ali za većinu se test traka umoči u prikupljenu šolju mokraće ili se izloži ženskom toku urina. Obojena linija (ili druga promena boje) se pojavljuje u roku koji je dodeljen po uputstvima, obično oko 5 minuta. Za tačne rezultate ispitivanja važno je pažljivo slediti uputstva ispitivanja. (Pogledajte članak o testiranju kod kuće za više detalja o ovome.) Ako je test negativan, često se ponavlja nekoliko dana kasnije. Budući da hCG brzo raste, početni negativni test može se pretvoriti u pozitivan u ovom vremenskom periodu.
Kvantitativno testiranje na hCG, često nazivano beta hCG (β-hCG), meri količinu hCG koja je prisutna u krvi. Može se koristiti za:
Potvrdite trudnoću
Pomozite dijagnosticirati ektopičnu trudnoću , zajedno sa progesteronskim testom
Pomozite dijagnosticirati i nadgledati trudnoću koja možda propada
Pratite ženu nakon pobačaja
Merenja hCG u krvi mogu se takođe koristiti, zajedno sa nekoliko drugih testova, kao deo pregleda na fetalne abnormalnosti. Više informacija o ovoj upotrebi potražite u odeljku Sindrom sindroma u prvom tromesečju ili Skrining matičnog seruma drugog tromesečja .
Kvantitativni test na hCG može se takođe koristiti kao marker tumora kod nekih vrsta karcinoma. Više o tome potražite u članku hCG marker tumora .
Povremeno se koristi test za hCG da bi se utvrdila trudnoća ako žena treba da se podvrgne lečenju, bude smeštena na određene lekove ili ima druga ispitivanja, kao što su rendgenski snimci, koji mogu naštetiti bebi u razvoju. To se obično radi kako bi se potvrdilo da žena nije trudna. Postala je standardna praksa u većini ustanova da se pregledaju sve pacijentice na trudnoću korišćenjem urina ili krvi na hCG pre medicinske intervencije, poput operacije, koja bi mogla potencijalno naštetiti plodu.
Kada se naručuje?
Za potvrđivanje trudnoće , vreme testiranja zavisi od toga koliko je tačna žena za dan kada očekuje menstruaciju, kao i od metode koja se koristi za testiranje. Generalno, krvni testovi su osetljiviji od pretraga urina i mogu se obaviti dva dana pre nego što bi žena očekivala da počne menstruacija. Test urina ili krvi na hCG može se pouzdano obaviti do 10 dana nakon propuštene menstruacije. Čak i koristeći test urina, žena može da utvrdi da li je trudna onog dana kada joj nedostaje menstruacija, ali rezultat može biti lažno negativan. Testiranje se može ponoviti kasnije ako je prvi test negativan, ali trudnoća se još sumnja.
Kvantitativni testovi na hCG u krvi mogu se naručiti više puta tokom nekoliko dana kada lekar želi da identifikuje ili isključi vanmateričnu trudnoću ili da nadgleda ženu posle pobačaja. U tim slučajevima žena može isprva iskusiti normalne znake i simptome trudnoće, ali potom može razviti i druge koji ukazuju na to da trudnoća ne napreduje onako kako se očekivalo.
Neki znakovi i simptomi ektopične trudnoće uključuju:
Nenormalno vaginalno krvarenje – jer je žena trudna, možda neće imati redovan period, ali tada može imati lagano krvarenje ili mrlje van ektopične trudnoće
Niska bol u leđima
Bol ili grčevi u donjem delu trbuha ili na jednoj strani karlice
Ako se ne leče, znakovi i simptomi se mogu pogoršati i mogu uključivati:
Vrtoglavica, slabost
Osjećam se onesviješteno ili onesviješteno
Nizak krvni pritisak
Bol u predelu ramena
Iznenadna, oštra bol u predelu karlice
Simptomi groznice, gripa
Povraćanje
Područje oko ektopične trudnoće može puknuti i početi krvariti, a ako bude dijagnosticirano, može dovesti do zastoja i smrti srca.
Pre medicinskog postupka ili tretmana koji mogu biti štetni tokom trudnoće može se naručiti hCG test.
Šta znači rezultat testa?
Negativni rezultat hCG znači da je malo verovatno da je žena trudna. Međutim, testovi izvedeni prerano u trudnoći , pre nego što postoji značajan nivo hCG, mogu dati lažno negativne rezultate. Test se može ponoviti za nedelju dana ako postoji velika mogućnost trudnoće.
Pozitivan hCG znači da je žena verovatno trudna. Međutim, lažno pozitivni testovi se mogu javiti ako žena prelazi u menopauzu ili uzima hormonske dodatke.
Nivo hcG u krvi kod žene sa ektopičnom trudnoćom obično raste sporije nego što je normalno. Uobičajeno, nivo hCG se duplira svakih 48 do 72 sata tokom prve četiri nedelje normalne trudnoće, a zatim usporeno na svakih 96 sati tokom šest nedelja. Oni koji imaju trudnoću sa neuspešnom trudnoćom takođe će često imati duže udvostručenje ili će možda čak pokazati padajuće koncentracije hCG tokom perioda dupliranja. Koncentracija hCG-a brzo će pasti nakon pobačaja. Ako hCG ne padne na neodređene nivoe, to može ukazivati na preostalo tkivo koje stvara hCG koje će biti potrebno ukloniti (dilatacija i curettage – D&C).
Visok nivo hCG može ukazivati na to da je datum trudnoće pogrešno izračunan, da postoji molarna trudnoća ili da je to više trudnoća.
Šta može izazvati lažno negativan hCG u urinu?
Urinski testovi na hCG mogu dati lažno negativan rezultat ako je urin previše razblažen ili ako se testiranje prerano obavi u trudnoći . Određeni lekovi kao što su diuretici i promethazin ( antihistaminik ) mogu izazvati lažno negativne rezultate u urinu.
Šta može izazvati lažno pozitivan rezultat?
Lekovi kao što su antihistaminici, lijekovi protiv anksioznosti, diuretici , antikonvulzivi, anti-parkinsonski lijekovi, hipnotičari i sredstva za smirenje mogu izazvati lažno pozitivne rezultate.
Prisustvo proteina u urinu ( proteinurija ), krvi u urinu ( hematurija ) ili višak gonadotropina hipofize takođe može izazvati lažno pozitivan test na hCG u urinu.
Postoje izveštaji o lažno pozitivnim rezultatima hCG u krvi zbog prisustva određenih vrsta antitela koje neke osobe proizvode ili fragmenata hCG molekula. Ako su rezultati upitni, oni se mogu potvrditi testiranjem drugačijom metodom.
Kako se test koji radim kod kuće upoređuje sa rezultatima testa urađenog u laboratoriji?
Kućno testiranje trudnoće vrlo je slično kvalitativnom testiranju hCG u urinu koje se obavlja u laboratoriji, ali postoje faktori koji utiču na njegovu upotrebu i koje je važno imati na umu.
Kućni testovi dolaze sa sasvim određenim uputstvima koja se moraju izričito slediti. Ako koristite kućni test, izuzetno pažljivo sledite uputstva (pogledajte Kućno testiranje ). Može postojati varijabilnost u osjetljivosti na otkrivanje prisutnosti hCG-a kod različitih brendova kućnih trudnoća.
Kućni testovi se ponekad rade prerano nakon propuštenog menstrualnog ciklusa da bi se dobio pozitivan test. Obično traje 10 dana nakon propuštene menstruacije, pre nego što se testom urina može otkriti prisustvo hCG-a.
Svi testovi hCG u urinu trebalo bi da se rade na prvom jutarnjem uzorku urina, ako je moguće. Urin postaje razređeniji nakon gutanja tečnosti (kafe, soka, vode itd.), A koncentracije hCG u urinu mogu postati preniske da bi se registrovale kao pozitivne.
Generalno, ako se pravilno koristi, kućni test bi trebao dati isti rezultat kao i urinski hCG test koji je uradio vaš zdravstveni radnik. Krvni test na hCG je osetljiviji od ispitivanja hCG u urinu, pa ponekad krvni test ukaže na trudnoću kada je test urina negativan.
Kada se određuje krvni hCG umesto hCG u urinu?
Pošto se hCG normalno ne otkriva u urinu ne-trudnice, hCG u urinu je dovoljan da potvrdi trudnoću . Ovo se takođe može obaviti kvalitativnim testom hCG u krvi. Ponekad je, međutim, važno znati koliki je hCG prisutan za procenu sumnjive vanmaterične trudnoće ili za praćenje žene nakon pobačaja. U tim okolnostima, lekar će naručiti kvantitativni test na hCG u krvi.
Koliko dana nakon pobačaja test urina trudnoće bi pokazao negativan rezultat?
Urin hCG se smanjuje približno istom brzinom kao i hCG u serumu, što može trajati od 9 do 35 dana, sa srednjim prosekom od 19 dana. Međutim, vremenski okvir kada će rezultat hCG biti negativan zavisi od nivoa hCG u trenutku pobačaja. Pobačaji se često prate kvantitativnim testom hCG u krvi. Ako nivoi hCG-a ne padnu na neodređene nivoe, neko tkivo koje proizvodi hCG može ostati i potrebno ga je odstraniti.
Šta je ektopična trudnoća?
Vanmaterična trudnoća nastaje kada su oplođena jaja ( Ovum ) implantati negde osim u materici. Skoro sve ektopične trudnoće javljaju se u jajovodu, što stanjuje stanje „trudnoće u trudnoći“. Ovo je ozbiljno stanje koje zahteva trenutno lečenje. Žene sa ektopičnom trudnoćom često imaju oštre, ubodne bolove u trbuhu ili karlici i krvarenje iz maternice. Obično se nenormalno niski nivoi hCG proizvode u ektopičnoj trudnoći sa stopama porasta od sporih od uobičajenih. Lekar koji sumnja na ektopičnu trudnoću može takođe testirati nivo progesterona koji će biti niži nego kod vanmaterične trudnoće.
U slučaju ektopične trudnoće, nivo hCG-a potrebno je redovno kontrolirati dok se ne otkriju. Ako nivo hCG ostane visok, to može značiti da ektopično tkivo nije uklonjeno, što bi moglo zahtevati lečenje hirurškim zahvatom ili metotreksatom, zbog čega telo apsorbuje tkivo trudnoće.