Kako se leči rak dojke je jedno veoma bitno pitanje kojem smo posvetili maksimalnu pažnju i ceo jedan deo sajta…
Za vas smo kreirali online test za rano otkrivanje karcinoma dojke – procenite svoj rizik. Započnite test Pre svega, bitno je razumeti i znati da karcinom dojke može biti izlečiva bolest.
Na izlečivost utiču različite stvari, poput tipa karcinoma, stadijuma u kojem je bolest otkrivena, opšteg zdravstvenog stanja i slično.
Kako se leči rak dojke i koje vrste terapija postoje?
Postoje različite vrste terapija koje se najčešće kombinuju: operacija, zračenje, hormonska terapija, hemioterapija i ciljane terapije. Terapije mogu biti lokalne, što znači da deluju samo na prostoru tumora i oko tumora, ili sistemske, koje deluju na nivou čitavog tela. Terapija karcinoma dojke zavisi najčešće od stadijuma i odlika bolesti i pacijenta, koje se određuje na osnovu veličine tumora i odnosa veličine tumora i dojke, rezultata specifičnih patoloških testova (hormonski receptori, HER2 receptori, gradusa ćelija, brzina proliferacije ćelija), prisustva menopauze, opšteg zdravstvenog stanja, urasta, porodične istorije bolesti, kao i prisustva drugih faktora rizika.
U nastavku teksta možete čitati o najčešćim strategijama lečenja po stadijumima, međutim, bitno je razumeti da nisu sve terapijske opcije adekvatne za svaku pacijentkinju. Stadijum 0 (DCIS) Kod većine žena sa duktalnim karcinomom in situ (DCIS), neinvazivnim karcinomom dojke, pristupa se operciji koja “čuva” dojku, odnosno dojka se ne odstranjuje u potpunosti. Ovakav zahvat najčešće je praćen zračenjem.
Moguće je da karcinom sadrži izuzetno mnogo tumorskih ćelija unutar dojke, te je tada neophodno ukloniti čitavu dojku, što je zahvat koji se naziva mastektomija. Takođe, neke žene se svojevoljno odlučuju na mastektomiju, kako bi smanjile rizik od naknadne ponovne pojave raka.
Stadijumi 1, 2, 3A i uslovno 3C Žene sa stadijumom 1, stadijumom 2, stadijumom 3A ili operabilnim (moguće ga je hirurški ukloniti) rakom dojke u stadijumu 3C mogu imati kombinaciju tretmana. Kod žena sa bolešću u ovim stadijumima moguće je primeniti operaciju koja štedi dojku ili mastektomiju. Često je uklanjanje limfnih čvorova pazuha. Da li će nakon mastektomije pacijentkinja imati zračnu terapiju zavisi od obima raka.
Ako se ćelije raka nalaze u 1 do 3 limfna čvora pazuha ili ako je tumor u dojci velik, lekar može da predloži zračenje nakon mastektomije. Ako se ćelije raka nalaze u više od 3 limfnih čvorova ispod ruke i / ili je tumor bio vrlo blizu zida grudnog koša, lekar će sigurno predložiti zračnu terapiju nakon mastektomije.
Izbor između operacije za očuvanje dojke (praćene zračenjem) i mastektomije zavisi od mnogih faktora: – veličina tumora u odnosu na veličinu dojke – lokacija tumora unutar dojke – da li se nalazi više tumora unutar dojke (koja zahteva mastektomiju) – da li pacijentkinja nosi gen za rak dojke – određene osobine samog karcinoma – kako se žena oseća zbog operacije koja menja izgled dojke – kako se žena oseća zbog terapije zračenjem – sposobnost žene da putuje u centar za zračenje – starost pacijenta – zdravstveno stanje pacijenta Rekonstrukcija dojke kod žene sa rakom dojke nakon operacije ne smatra se kozmetičkom hirurgijom, već delom lečenja koji omogućuje vraćanje samopouzdaja.
Proceni rizik – online test za otkrivanje raka dojke
Pirmena hemioterapije pre operacije zove se neoadjuvantna terapija. Hemioterapija pre operacije može smanjiti veliki tumor tako da je moguća poštedna operacija dojke. Nakon operacije, mnoge žene primaju adjuvantnu terapiju. Adjuvantna terapija je tretman koji se daje nakon glavnog tretmana kako bi se smanjila šansa za povratak raka dojke.
Zračena terapija je lokalna terapija koja može ubiti sve preostale ćelije raka u dojci i u blizini. Žene takođe mogu imati hormonsku terapiju , hemoterapiju, ciljanu terapiju ili njihovu kombinaciju. Ovo su sistemske terapije koje mogu uništiti ćelije raka koje ostaju bilo gde u telu. Oni mogu sprečiti ili odložiti povratak raka u dojci ili negde drugde. Stadijum 3B i neki stepen 3C Žene sa stadijumom 3B ili neoperabilnim stadijumom 3C (nije ga moguće hirurški ukloniti) karcinoma dojke najčešće se prvo leče hemioterapijom, a zatim im mogu biti ponuđeni drugi tipovi lečenja.
Primena terapije može učiniti karcinom operabilnim, kada se najčešće pristupa mastektomiji, ili, izuzetno, poštednoj operaciji, ukoliko je karcinom značajno smanjen. Nakon operacije lekar će verovatno preporučiti hemioterapiju, ciljanu terapiju, hormonsku terapiju ili kombinaciju. Ova terapija može pomoći da se spreči vraćanje bolesti u dojci ili negde drugde. Stadijum 4 i recidivi Žene sa stadijem 4 dojke ili ponavljajućim rakom koji se proširio na kosti, jetru ili druga područja obično imaju hormonsku terapiju, hemioterapiju, ciljanu terapiju ili kombinaciju.
Zračna terapija može se koristiti za kontrolu tumora u određenim delovima tela. Ovi tretmani verovatno neće izlečiti bolest, ali mogu pomoći ženi da živi duže. Pomoćna ili suportivna terapija predstavlja terapiju koja nije usmerena na uklanjanje samog raka, već pomaže u upravljanju bolom, drugim simptomima raka ili neželjenim efektima lečenja (poput mučnine). Naredni tekst pruža pregled metoda o kojima je prethodno bilo govora:
Kako se leči rak dojke – svi načini:
Hirurgija
Najčešći oblik lečenja raka dojke je operacija koja uključuje uklanjanje tumora i okolnog tkiva. Hirurške opcije mogu uključivati lumpektomiju, delimičnu mastektomiju, radikalnu mastektomiju i rekonstrukciju.Uklanjanje limfnih čvorova i limfedem Pored hirurškog zahvata, nekad je neophodno ukloniti i limfne čvorove da bi se utvrdilo da li se rak proširio i u kojoj meri. Iako karcinom dojke nije lako kontrolisati, širenje karcinoma dojke je ponekad predvidljivo.
Ćelije raka šire se uobičajenim putem, van tumora i u okolne limfne čvorove, pre nego što se prošire na udaljena mesta u telu. Sentinelni limfni čvor je prvi čvor „nizvodno“ od raka u limfnom sistemu. Ako bi se ćelije raka širile iz dojke u limfni sistem, ovaj čvor bi prvi dao dokaze o karcinomu dojke. Biopsija sentinelnog limfnog čvora je postupak ispitivanja limfnog čvora koji je najbliži tumoru, jer su se ovde ćelije raka najverovatnije proširile. Da bi mogao da prepozna sentinelni limfni čvor, hirurg će ubrizgati boju ili radioaktivnu supstancu u tkivo u blizini tumora.
Limfni čvorovi koji su najosetljiviji na širenje raka biće obeleženi bojom ili radioaktivnom supstancom. Tokom operacije, biće uklonjeni najbliži limfni čvorovi i provereni na prisustvo ćelija raka. Biopsija se gotovo uvek uzima iz sentinelnog čvora.Olgica Grozdanovic, 1948 (71 godina, dijagnostikovan rak dojke 1996, operisana 1996) Operacijom mi je urađena parcijalna mastektomija.Šta je disekcija aksilarnog čvora? Aksilarni limfni čvorovi su čvorovi pazuha, koji se nakon uklanjanja seciraju i pregledaju.
Proceni rizik – online test za otkrivanje raka dojke
Mastektomija ili lumpektomije su operacije koje najčešće uključuju ili biopsiju sentinel limfnog čvora ili disekciju aksilarnog čvora. Kada se u limfnom sistemu nađu određeni dokazi o raku, prihvaćeni standardi su sledeći: Kod pacijenata koji imaju lumpektomiju i sentinel limfni čvor je pozitivan na karcinom: Od sredine 2012. godine, standardi više ne zahtevaju da žene sa karcinomom dojke u ranoj fazi imaju potpunu disekciju i uklanjanje limfnih čvorova ispod ruke. Umesto toga, planira se zračna terapija pazušne regije.
Za pacijente koji imaju operaciju mastektomije i imaju pozitivan sentinel limfni čvor: Za ove žene standard nege ostaje isti, uklanjanjaju se limfni čvorovi i radi se disekcija aksilarnih čvorova. Dodatne čvorove uklonjene u vreme operacije karcinoma dojke patolog će pregledati kako bi se utvrdilo da li sadrže ćelije raka. Ako se ćelije raka nađu u tim limfnim čvorovima, razmotriće se drugi tretmani raka. Šta je limfedem? Limfedem je hronično stanje koje nastaje zbog poremećaja ili oštećenja normalnog toka limfe kroz limfne sudove i čvorove. Najčešće prouzrokuje oticanje ruke, ali može izazvati i otok grudi, a ponekad i nogu.
Uklanjanje aksilarnih limfnih čvorova povećava rizik za razvoj limfedema. Rizik od razvoja limfedema nastavlja se celog života. Često je najbolje naučiti o preventivnim merama za limfedem pre operacije, kako biste prepoznali znakove i simptome ukoliko dođe do pojave limfedema. Iako lek za limfedem ne postoji, lekar može preduzeti mere koje će smanjiti otok. Uz pravilnu zdravstvenu negu, dobru ishranu i vežbanje, moguće je da smanjite efekte limfedema.
Rekonstrukcija grudi
Opcije obnove grudi Postoji nekoliko opcija za rekonstrukciju dojke, a koju ćete koristiti zavisi od vašeg uzrasta, tipa tela i plana lečenja. – Implantati grudi: Grudi su ispunjene vrećicama fiziološke rastvora ili silikonskim gelom. – Kožni graftovi i transplantacija: Alternativno rešenje je upotreba tkiva koje hirurg odstrani sa drugog dela tela, poput trbuha (TRAM), leđa (latissimus) ili zadnjice (gluteal). – Dodatni kozmetički detalji:
Pored rekonstrukcije dojke, hirurg može da rekonstruiše bradavicu, promeni oblik ili veličinu rekonstruisane dojke i da operiše na suprotnoj dojci ukoliko je to potrebno.Postoje li alternative za operaciju obnove dojke? Jedna alternativa rekonstrukciji dojke je uklonjiva protetska dojka koja se nosi u grudnjaku i održava prirodni izgled dojki u odeći. Neke žene se odluče za protezu koja će takođe pomoći da se izbalansira njihova težina i držanje. Suočavanje sa promenama, pravljenje vašeg plana Posle mastektomije imate nekoliko izbora koji će vam pomoći da se osećate komforno nakon promena na vašem telu.
Proceni rizik – online test za otkrivanje raka dojke
Ono što je najbolje za vas i vaše telo možda nije ono što je najbolje za drugu ženu. Ako mislite da ćete se odlučiti za rekonstrukciju dojke, trebalo bi da razgovarate sa svojim lekarskim timom pre nego što obavite lumpektomiju ili mastektomiju, čak i ako planirate da sačekate kasnije na rekonstrukciju dojke. Bilo da se podvrgnete rekonstrukciji dojke, nosite protetsku dojku ili odlučite da ne pristupite rekosntrukciji dojke ili nošenju proteze, slobodno treba doneti bilo koju odluku koja je prava za vas. Cilj je sprečiti neprijatnost neželjenih promena, istovremeno vam omogućava da prihvatite ono što se dogodilo i nastavite dalje sa svojim životom.
Šta je lumpektomija?
Lumpektomija obično uklanja najmanje količine tkiva dojke. Hirurg uklanja rak i mali deo ili marginu okolnog tkiva, ali ne i samu dojku. Iako je lumpektomija najmanje invazivna operacija raka dojke, ona i dalje može biti vrlo efikasna. Šta se događa kada treba uzeti više tkiva? Parcijalnom mastektomijom uklanja se veći deo dojke nego u lumpektomiji – možda ceo segment ili kvadrant tkiva.
Šta je mastektomija?
U prošlosti je operacija raka dojke često zahtevala uklanjanje cele dojke, zid grudnog koša i svih aksilarnih limfnih čvorova u postupku koji se zove radikalna mastektomija. Iako su danas radikalne mastektomije ređe, postoje slučajevi u kojima je ova operacija najbolja opcija za lečenje raka. Ako se rak otkrije dovoljno rano, obično postoje opcije koje će ga ukloniti uz očuvanje tkiva dojke. Uobičajene opcije su lumpektomija (koju najčešće prate tretmani zračenja dojke) i delimična mastektomija.
Proceni rizik – online test za otkrivanje raka dojke
Danas su najčešći postupci mastektomije: Delimična mastektomija Delimična mastektomija zahteva da hirurg ukloni veći deo dojke nego u lumpektomiji – možda ceo segment ili kvadrant tkiva – kako bi eliminisao rak. Povremeno će hirurg ukloniti i neke delove grudnih mišića.Kožno poštedna mastektomija Ovaj postupak zahteva uklanjanje dojke, bradavica, areole i sentinel limfnog čvora (ili čvorova), ali ne i kožu dojke.
Mnoge žene koje ravaju da rekonstruišu dojke odlučiće se za ovaj postupak. Jednostavna mastektomija (poznata i kao totalna mastektomija) Ova operacija zahteva uklanjanje dojke, bradavice, areole i sentinel limfnih čvorova ili čvorova. Zid grudnog koša i udaljenijih limfnih čvorova ostavlja netaknut. Modifikovana radikalna mastektomija Ovaj postupak zahteva uklanjanje cele dojke, bradavica, areole i aksilarnih limfnih čvorova, ali često ostavlja zid grudnog koša netaknut.Ukoliko imate bilo kakvih dodatnih pitanja, naši lekari će Vam dati odgovore – besplatno.
Šta je hemioterapija?
Hemioterapija je metoda lečenja koja koristi kombinaciju lekova ili da uništi ćelije raka dojke ili uspori rast ćelija raka.- Citotoksični lekovi (što znači „toksično za ćelije“) se obično daju oralno ili venski.- Hemioterapija je sistemska terapija, što znači da lekovi putuju krvotokom po celom telu.
Kada je neophodno primiti hemioterapiju?
Hemioterapija se nudi većini pacijenata na osnovu više faktora uključujući:- Tip tumora- Stadijuma tumora- Veličina tumora- Vrsta receptora i status- Broj uključenih limfnih čvorova i stepen zahvaćenosti- Rizik da se rak proširi na drugo mesto u teluVaš medicinski tim će raditi na odabiru prave mešavine lekova za hemioterapiju kako bi se suzbio svaki stadijum rasta ćelija raka.
Kako se primenjuje hemioterapija protiv raka dojke?
Hemioterapija se obično propisuje zajedno sa drugim metodama lečenja, kao što su hormonske i ciljane terapije. Takođe se može koristiti za smanjivanje tumora pre operacije za lakše i sigurnije uklanjanje. Ako primate hemioterapiju, vaš lekar će je primeniti u kratkim intervalima između nekoliko nedelja kako bi se vaše normalne ćelije oporavile. Ovaj period lečenja može biti izazovan i emotivno i fizički. Za vas je važno da razvijete tim za podršku porodice ili prijatelja koji će vam u ovom trenutku pomoći da vas uteši i ohrabri.
Proceni rizik – online test za otkrivanje raka dojke
Koji su neželjeni efekti hemioterapije?
Iako hemioterapija ubija brzorastuće ćelije raka dojke, lekovi takođe mogu naštetiti normalnim ćelijama koje se brzo dele.- Pad broja crvenih krvnih zrnaca: Kada lekovi smanje nivo zdravih krvnih ćelija, verovatnije je da ćete lako doći do infekcija, modrica ili krvarenja, a osećate se vrlo slabo i umorno. Ukoliko je broj crvenih krvnih zrnaca nizak, vaš zdravstveni tim može na neko vreme zaustaviti hemioterapiju ili smanjiti dozu leka. Postoje i lekovi koji mogu da pomognu vašem telu da napravi nova krvna zrnca.-
Hemioterapija može uticati na ćelije koje proizvode kosu i izazvati gubitak kose. Ako izgubite kosu, ona će nakon tretmana rasti, ali se boja i tekstura mogu promeniti.
Proceni rizik – online test za otkrivanje raka dojke
Možda će doći do promene balansa ćelija koji pokrivaju crevni trakt . Hemioterapija može izazvati slab apetit, mučninu i povraćanje, proliv ili čireve na ustima i usnama. Vaš zdravstveni tim može vam propisati lekove i predložiti druge načine za pomoć u rešavanju ovih problema.-
Hemioterapija može uticati na nervne ćelije. Neki lekovi koji se koriste za karcinom dojke mogu izazvati trnce ili utrnulost u rukama ili nogama. Ovaj problem često nestaje nakon završetka tretmana.
Postoje li trajni neželjeni efekti hemoterapije?
Ponekad ljudi imaju probleme koji možda neće nestati i nakon terapije. Na primer, neki lekovi koji se koriste za rak dojke mogu oslabiti srce. Vaš lekar može da pregleda vaše srce pre, za vreme i posle lečenja. Retka nuspojava hemioterapije je ta da je ponekad, nekoliko godina nakon lečenja, nekoliko žena razvilo leukemiju (rak krvnih ćelija).
Neki lekovi protiv raka mogu oštetiti jajnike, a posledično se mogu javiti neredovne menstruacije ili gubitak menstruacije, kao i neplodnost. Ako još niste prošli kroz menopauzu, mogu vam se pojaviti vrućice i suvoća vagine.
Trudnoća tokom hemioterapije
Pre nego što započne lečenje, trebalo bi da razgovarate sa lekarom o planiranju porodice, jer se zna da mnogi lekovi davani tokom prvog tromesečja uzrokuju urođene mane. Iako je hemioterapija često veoma lično izazovno razdoblje u životu, danas postoje hiljade ljudi koji su veoma zahvalni na njenom očuvanju života i potencijalu koji produžava život.
Šta je zračna terapija i kako deluje?
Zračna terapija (koja se takođe naziva radioterapija) koristi visokoenergetske zrake za ubijanje ćelija raka. To utiče na ćelije samo u delu tela koji je tretiran zračenjem. Zračna terapija raka dojke može se upotrebiti za uništavanje svih preostalih mutiranih ćelija koje ostaju u oblasti dojke ili pazuha nakon operacije .
Napomena: Postoje posebne situacije u kojima se radijacija koristi kod žena sa metastatskim karcinomom dojke koji imaju bolne metastaze na kostima. Ovaj odeljak se, međutim, fokusirao na upotrebu zračenja za adjuvantnu terapiju (lečenje dodeljeno posle glavnog tretmana kako bi se smanjila šansa za povratak raka dojke).
Ko treba da očekuje da će mu biti propisana zračna terapija i šta je uključeno?
Nekim pacijentima sa stadijumom 0 (DCIS) i većini sa invazivnim karcinomom stadijuma 1 i više, koji su imali lumpektomiju, mogu očekivati da će terapija zračenjem biti deo njihovog režima lečenja.
Koje su vrste zračenja?
Većinu radioterapije primenjuje radijacioni onkolog u centru za zračenje i obično počinje tri do četiri nedelje nakon operacije. Zračenje se koristi da uništi neprimetne ćelije raka i smanji rizik od ponovnog pojavljivanja raka u dojkama.
Mogu se razmotriti dve glavne vrste terapije zračenjem, ili njihova kombinacija.- Spoljno zračenje karcinoma dojke – Unutrašnje zračenje karcinoma dojke (noviji tretmani kojima se ubrizgavaju radioaktivni tretmani ubijanja raka samo u zahvaćeno područje)Imajte na umu da je postupak lečenja za koji se odlučite nešto o čemu biste trebali da razgovarate sa svojim radiologom ili onkologom kako biste osigurali da bude što efikasniji.
Spoljašnje zračenje karcinoma dojke
Spoljašnje zračenje (poznato i kao tradicionalna ili terapija zračenja celih dojki) koristi zračenje spoljnim snopovima, poput onog redovnog rendgenskog zračenja, ali snop je visoko fokusiran i cilja kancerogeno područje na dva do tri minuta.
Proceni rizik – online test za otkrivanje raka dojke
Ovaj oblik lečenja obično uključuje više termina u ambulantnom zračnom centru – čak pet dana nedeljno tokom pet ili šest nedelja. Izvesne situacije mogu zahtevati nešto veću dozu zračenja tokom kraćeg kursa lečenja, obično tri do četiri nedelje. Spoljno zračenje karcinoma dojke nekada je bilo najčešći tip zračenja korišćen u lečenju karcinoma dojke.
Međutim, u poslednjim godinama klinička ispitivanja sa unutrašnjim zračenjem omogućila su većem broju žena da se odluče za ovu metodu ako ih je rak uhvatio dovoljno rano. Unutrašnje zračenje obično ima manje primetnih sporednih efekata. Unutrašnje zračenje karcinoma dojke Unutrašnje zračenje je oblik delimičnog zračenja dojke . Za vreme lečenja, lekar ili hirurg ubacuju radioaktivnu tečnost pomoću igala, žica ili katetera da bi ciljali na mesto gde je rak prvobitno počeo da raste i tkivo najbliže mestu tumora da bi ubilo sve preostale ćelije raka.
Koji su neželjeni efekti zračenja?
Zračna terapija može imati nuspojave, a one se razlikuju od osobe do osobe. Najčešći neželjeni efekti su:- Nadraživanje kože ciljanog područja kao kod sunčanja (koje može biti u rasponu od blage do intenzivne)- Crvena, suva ili nežna koža- osećaj težine u grudima- Promena boje, crvenilo ili modrica- Opšti umor
Šta raditi sa neželjenim efektima zračne terapije?
Ako imate poteškoće zbog neželjenih efekata, trebalo bi da razgovarate o tome sa svojim lekarom, koji bi mogao da vam predloži načine na koje možete lečiti neželjene efekte i pomoći da se osećate ugodnije. Ovi problemi obično nestaju u kratkom vremenskom periodu, ali može doći do trajne promene u boji vaše kože.
Evo nekoliko dobrih opštih saveta za rešavanje najčešćih nuspojava zračenja:- Grudnjak i uska odeća mogu iritirati vašu kožu i prouzrokovati bol. Možda ćete za to vreme morati da nosite pamučnu odeću koja je udobna.- Nega nežne kože je takođe važna. Pre upotrebe bilo kakvih dezodoransa, losiona ili krema na tretiranom mestu treba da proverite sa lekarom.- Intenzivnije metode lečenja mogu izmoriti vaše telo.
Tokom terapije zračenjem, od velike je važnosti voditi računa o dodatnom mirovanju i dobroj ishrani.- Iako je odmaranje važno, lekari obično savetuju pacijentima da pokušaju da ostanu aktivni, osim ako to ne dovede do bola ili drugih problema. Dokazano je da rutinska vežba smanjuje stepen umora koji pacijenti dožive od zračenja.Hormonska terapija.
Proceni rizik – online test za otkrivanje raka dojke
Kako hormoni mogu da utiču na rast raka dojke?
Hormoni poput estrogena i progesterona su hemikalije koje stvaraju žlezde u telu. Normalno, ovi hormoni pomažu u regulisanju telesnih ciklusa, poput menstruacije. Međutim, ponekad ti isti hormoni mogu uzrokovati rast raka.Patolog će izvršiti testove na ćelijama raka dojke da bi utvrdio da li imaju receptore za estrogen ili progesteron. Ako ćelije raka imaju ove receptore, vaš lekar može da preporuči lekove za hormonsku terapiju, poput blokatora ili inhibitora.
Obe vrste lekova pomažu da se unište ćelije raka tako što se prekida njihova veza sa hormonima.Nevenka Jablanović, 1951 (68 godina, dijagnostikovan rak dojke 2006, operisana 2006) Urađena mi je totalna mastektomija sa rekonstrukcijom dojke.
Šta su hormonski inhibitori i kako deluju?
Inhibitori hormona ciljaju ćelije raka dojke sa hormonskim receptorima, ali za razliku od blokatora hormona, deluju smanjujući telesnu proizvodnju hormona. Kada se ćelije raka dojke odseče iz „hrane“ (u ovom slučaju estrogena), tumor počinje da gladuje i umire.
Generalno, koristi upotrebe hormonske terapije i hemioterapije imaju mnogo veći kombinovani efekat od upotrebe bilo koje same pojedinačno. Ako je karcinom dojke pozitivan na hormonske receptore, vaš lekar može da preporuči obe terapije.
Proceni rizik – online test za otkrivanje raka dojke
Kada se koriste blokatori hormona?
Inhibitori hormona i inhibitori blokatora mogu zavisiti od životne faze.- Hormonski inhibitori se primenjuju samo kod žena u postmenopauzi.- Hormonska terapija se takođe može nazvati anti-hormonska terapija. Zamislite to kao suprotnost hormonskoj supstitucionoj terapiji (HRT).
Ako testovi patologije pokazuju da tumor u vašoj dojci ima hormonske receptore (koji se u izveštaju patologije navode kao pozitivni na estrogenski receptor i / ili pozitivni receptor progestersona), onda vam može preporučiti hormonalnu terapiju nakon završetka druge metode lečenja (operacija , hemoterapije i zračenja). – Hormonska terapija sprečava ćelije raka dojke da primaju ili koriste prirodne ženske hormone u vašem telu (estrogen i progesteron) koji im trebaju da rastu.
Hormonska terapija takođe blokira sposobnost zdravih ćelija dojke da primaju hormone koji bi mogli da stimulišu ćelije raka dojke da se ponovo obnavljaju u vidu recidiva raka dojke unutar dojke ili negde drugde u telu.
Šta je ciljana terapija?
Pored hemioterapije i hormonske terapije, postoje i noviji, efikasniji tretmani koji mogu napasti određene ćelije raka dojke bez oštećivanja normalnih ćelija. Trenutno se ove ciljane metode najčešće koriste u kombinaciji sa tradicionalnom hemioterapijom.
Ciljani lekovi često imaju manje ozbiljne neželjene efekte od standardnih lekova za hemoterapiju.
Proceni rizik – online test za otkrivanje raka dojke
Kako deluju ciljane terapije protiv raka dojke?
Ciljana terapija protiv raka dojke koristi lekove koji na specifične načine blokiraju rast ćelija raka dojke. Na primer, ciljana terapija može blokirati delovanje abnormalnog proteina (kao što je HER2) koji stimuliše rast ćelija raka dojke.Briga o sebi tokom lečenja Važno je da se veoma dobro brinete o sebi pre, za vreme i posle lečenja raka.
Šta ako se ne osećam dovoljno dobro da pojedem puno bilo čega?
Dobra ishrana vam zapravo može pomoći da se osećate bolje i imate više energije. Ponekad, posebno tokom ili ubrzo nakon lečenja, možda nećete osećati ukus hrane. Neki tretmani mogu ostaviti osećaj umora i nelagodnosti. Ili možete otkriti da neke namirnice nemaju dobar ukus kao nekada. Pored toga, neželjeni efekti lečenja (poput lošeg apetita, mučnine, povraćanja ili plikovi u ustima) mogu otežati ishranu.
S druge strane, neke žene lečene od raka dojke mogu imati problema sa debljanjem.Vaš lekar, registrovani dijetetičar ili drugi zdravstveni radnik može predložiti načine koji će vam pomoći da ispunite svoje potrebe u ishrani i ostanete što bliži zdravoj težini.
Da li je u redu nastaviti s vežbanjem tokom lečenja raka dojke?
Da, sve dok vam lekar to dopušta . Mnoge žene smatraju da se osećaju bolje kada ostanu aktivne. Šetanje, joga, plivanje i druge aktivnosti mogu vas ojačati i povećati vašu energiju. Vežbanje može smanjiti mučninu i bol i olakšati tretman. Takođe može da pomogne u oslobađanju od stresa. Bez obzira na fizičku aktivnost koji se odlučite, obavezno razgovarajte sa lekarom pre nego što počnete.Takođe, ako vam aktivnost izazove bol ili druge probleme, obavestite lekara ili medicinsku sestru.
Za vas smo kreirali online test za rano otkrivanje karcinoma dojke – procenite svoj rizik.