Predstavlja suženje lumena aorte, najčefiće na mestu pripoja ligamentum arteriosuma tj. na mestu prelaska luka u descendentnu aortu, ali se može javiti i na drugim mestima. Radi se o urodenoj mani nejasne cmbriogeneze, koja je čcsto udružena sa drugim manama (bikuspidna aorta valvula, defekt ventrikular- nog septuma, ductus artcriosus persistens).
UROĐENE SRČANE MANE KOD ODRASLIH
Urodene srčane mane kod odraslih se dele na mane sa primarno levo-de- snim šantom (defekt atrijalnog i ventrikularnog septuma, ductus arteriosus persistens), mane sa primarno desno-levim šantom (Tetralogija Fallot) i mane bez mešanja arterijske i venske krvi (koarktacija aorte).
KOARKTACIJA AORTE
Predstavlja suženje lumena aorte, najčefiće na mestu pripoja ligamentum arteriosuma tj. na mestu prelaska luka u descendentnu aortu, ali se može javiti i na drugim mestima.
Etiologija:
Radi se o urodenoj mani nejasne cmbriogeneze, koja je čcsto udružena sa drugim manama (bikuspidna aorta valvula, defekt ventrikular- nog septuma, ductus artcriosus persistens). Suženje aorte dovodi do potrebe da leva komora jače pumpa krv, što, sa svoje strane, dovodi do njenc koncentrične hipetrofije. Osptrukcija toku krvi, na nivou aorte, dovodi do ra/l ićitih vrednosti krvnog pritiska na gornjim i donjim ekstermitetima (veći pritisak na rukama), oslabljenog pusla na nogama i razvoja kolateralne cirkulacije (na nivou interkostalnih arterija). Često je pridružen nalaz aneurizme cerebralnih arterija, a može doći i do disekcije aorte usled medi- cistične nekroze zida aorte u blizini koarktacije.
Dijagnoza:
Često je asimptomatska i predstavlja uzgredan nalaz, kada se nadu različiti pulsevi na rukama i nogama. Bolesnici se mogu žaliti na glavo- bolju, zujanje u ušima, dispneju u naporu, krvavljenje iz nosa i klaudikacije. U fizičkom nalazu, dominira poviSen pritisak na rukama, osla- bljeni pulsevi na nogama, pulzacije dilatiranih interkostalnih arterija i tipičan nalaz sistolnog Suma nad prekordijumom, koji se najbolje čuje na ledima u interskapularnom predelu. Na EKG-u se vida hipertrofija leve komore. Na RTG srca i pluća, vide se uzure na zadnjim okrajcima rebara (erozija zbog dilatacije interkostalnih arterija), kao i prestenotična i poststenotična dilatacija aorte. Ehokardiografijom se može tačno locirati mesto koarktacije i proceniti njena težina (na isti način kao kod aorte stenoze). Kateterizacija nije neophodna, a koronarografija se radi ukoli- ko je potrebna operacija u bolesnika starijih od 40 godina.
Terapija:
Ukoliko je asimptomatska, koarktacija aorte ne zahteva lečenje. Tera- pija izbora je hirurška korekcija mane, a, u odredenih bolesnika, moguće je uraditi perkutanu balon dilataciju, mada su restenoze relativno česte.