Aspartam se u crevima razgrađuje na tri sastavna dela: dve aminokiseline – asparaginsku kiselinu i fenilalanin – i metanol, a oni se nakon toga apsorbuju u krv.
Šta se događa s aspartamom u telu nakon konzumiranja proizvoda s aspartamom?
Aspartam se u crevima razgrađuje na tri sastavna dela: dve aminokiseline – asparaginsku kiselinu i fenilalanin – i metanol, a oni se nakon toga apsorbuju u krv.
Te dve aminokiseline (asparaginska kiselina i fenilalanin) su sastavni elementi belančevina i prirodno se javljaju u mnogim svakodnevnim namirnicama poput mesa, ribe, sira, jaja i mleka. Metanol se takođe prirodno javlja u mnogim vrstama hrane, poput voća i povrća zatim njihovih sokova, i uobičajen je deo normalne prehrane.
Telo koristi te sastavne delove na isti način kao kada dolaze, i to u mnogo većoj količini, iz uobičajene hrane i napitaka. Na primer, mleko sadrži oko pet puta više fenilalanina i jedanaest puta više asparaginske kiseline od napitaka zaslađenih aspartamom. Ni aspartam ni njegovi sastavni delovi ne mogu se taložiti u telu.
Kako ću znati da li neki proizvod sadrži aspartam?
Prehrambeni proizvodi i pića s aspartamom mogu se prepoznati uz pomoć popisa sastojaka na oznaci proizvoda. Kao i svim prehrambenim aditivima koji su odobreni za upotrebu u Evropskoj uniji, aspartamu je dodeljen „E-broj“. Prisustvo aditiva u prehrambenom proizvodu označeno je njegovim imenom (tj. „aspartam“) ili brojem (E-951).
Proizvodi koji sadrže aspartam takođe bi trebalo da budu označeni kao izvor fenilalanina. Ta oznaka služi kao pomoć ljudima koji pate od retko nasledivog, genetsko probavnog poremećaja poznatog kao fenilketonurija (PKU). Oni ne mogu metabolički da razgrađuju feinalanin ni iz jednog izvora i moraju da kontrolišu unos te aminokiseline.
Tags: Aspartam, Zasladjivaci, Niskokalorični zaslađivači, proizvodi sa aspartamom