Normalne vrednosti: Muškarci i žene: <241 U / L

Povišene vrednosti LDH-a: javljaju se kod virusnog hepatitisa, ciroze, opstruktivne žutice, infarkta miokarda u megaloblastičnoj i pernicioznoj anemiji, šoku, hipoksiji, bubrežnim bolestima, metastatskim karcinomu.

Snižene vrednosi LDH-a: nisu klinički značajne.

Enzim koji se uglavnom nalazi unutar ćelija. Najviše LDH sadrže ćelije: jetre, srca, bubrega, skeletnih mišića i eritrocita.
Dijagnostički je važan pokazatelj infarkta miokarda kao i njegove prognoze, zatim kod mišićnih bolesti, naročito distrofije.
Najveće značenje određivnje aktivnosti LDH ima kod oboljenja jetre, a može poslužiti u nekim slučajevima kao tumorski marker.

LDH test – Šta se testira?

Laktat dehidrogenaza (LD ili LDH) je enzim koji učestvuje u proizvodnji energije koji se nalazi u skoro svim ćelijama tela, a najviši nivo ima u ćelijama srca, jetre, mišića, bubrega, pluća i u krvnim ćelijama; bakterije takođe proizvode LD. Ovaj test meri nivo LD u krvi ili ponekad drugih telesnih tečnosti.

Krvni LD

Samo mala količina LD obično se može otkriti u delu tečnosti u krvi (u serumu ili plazmi ). LD se iz ćelija oslobađa u serum kada su ćelije oštećene ili uništene. Dakle, nivo LD u krvi je nespecifičan marker za prisustvo oštećenja tkiva negde u telu. Sama po sebi, ne može se koristiti za identifikaciju uzroka ili lokacije oštećenja ćelije. Međutim, može se koristiti zajedno sa drugim krvnim testovima za pomoć u proceni i / ili praćenju stanja koja dovode do oštećenja tkiva, poput bolesti jetre ili krvi ili raka .

Tečnost LD

Ponekad kada dođe do povrede, upale ili infekcije unutar određenog dela tela, kao što su mozak, srce ili pluća, tečnost će se nakupljati ili će se sastojci prisutne tečnosti menjati. Nivo LD prisutan u tečnosti može biti od koristi za utvrđivanje uzroka. Na primer, LD je obično visok u cerebrospinalnoj tečnosti kada pojedinac ima bakterijski meningitis.

LD test se takođe može koristiti, zajedno sa drugim testovima, za utvrđivanje da li je nagomilavanje tečnosti, na primer oko srca ili pluća ili u trbušnoj šupljini, posledica povrede ili upale eksudata) ili zbog neravnoteže pritiska tečnosti u unutrašnjosti krvnih sudova i nivo proteina u krvi (transudata ). U članku o analizi telesnih tečnosti navedene su neke tečnosti koje se mogu proceniti korišćenjem LD testa.

Laktat dehidrogenaza - LDH

Kako se koristi LDH test?

Test laktatne dehidrogenaze (LD ili LDH) je nespecifičan test koji se može koristiti u proceni niza bolesti i stanja.
Može se koristiti test za LD krvi :
Kao opšti pokazatelj postojanja i težine akutnog ili hroničnog oštećenja tkiva
Otkrivanje i praćenje progresivnih stanja kao što su anemija , uključujući hemolitičku anemiju i megaloblastičnu anemiju ili teške infekcije.

Da bi se pomoglo stadijumu, odrediti prognozu i / ili nadzirati lečenje (tj. Hemoterapiju ) karcinoma, kao što su tumori ćelija (npr. Neke vrste raka testisa i jajnika ), limfom , leukemija , melanom i neuroblastom

LD test se izvodi na telesnim tečnostima iz nekoliko različitih razloga:
Da biste pomogli u proceni cerebrospinalne tečnosti i razlikovanju bakterijskog ili virusnog meningitisa
Proceniti ostale telesne tečnosti kao što su pleuralna , peritonealna ili perikardijalna tečnost i pomoći da se utvrdi da li je nagomilavanje tečnosti posledica povrede i upale ( eksudata ) ili zbog neravnoteže pritiska u krvnim sudovima i količine proteina u krvi ( transudata ). Ove informacije su korisne u vođenju lečenja.
U članku o analizi telesnih tečnosti navedene su neke tečnosti osim krvi koje se mogu proceniti LD testom.

Kada se naručuje?

Krvni test

Nivo LD-a može se naručiti, zajedno sa drugim testovima, kao što je sveobuhvatni metabolički panel (CMP) , kada zdravstveni radnik posumnja da bolest ili stanje uzrokuje određeni stepen oštećenja ćelije ili tkiva. Ako je LD povišena, tada određeni testovi, kao što su ALT , AST ili ALP , mogu pomoći u dijagnosticiranju stanja i pomoći u određivanju koji su organi uključeni. Jednom kada se dijagnostikuje akutni ili hronični problem, mogu se redovno odrediti ukupne vrednosti LD-a kako bi se pratio njegov napredak i / ili rešavanje.
Nivoi LD takođe može povremeno se odrediti kada je pojedinac doživljava traumu mišića ili povredu, ili kada osoba ima znake i simptome od hemolitičke anemije .
LD testiranje može se redovno naručiti kada je pojedincu dijagnosticiran rak .

Test telesne tečnosti

Ovaj test se može naručiti, na primer, kada osoba ima znakove i simptome meningitisa ili kada neko ima nagomilanu tečnost oko srca, pluća ili u trbuhu.

Šta znači rezultat testa?

Krvni test
Povišen nivo LD obično ukazuje na neku vrstu oštećenja tkiva . Nivo LD-a obično će porasti kako ćelijska destrukcija počne, vrhunac će biti nakon određenog vremenskog perioda, a zatim će početi da opada. Nivoi LD-a su povišeni u najrazličitijim uslovima, što odražava njegovu široku distribuciju u tkivu.

Povišen nivo LD može se videti kod:
Hemolitička anemija
Perniciozna anemija (megaloblastična anemija)
Infekcije poput zarazne mononukleoze (mono) , meningitisa , encefalitisa , HIV-a
Sepsis
Crijevni, miokardijalni (srčani) i plućni (plućni) infarkt
Akutna bolest bubrega
Akutna bolest jetre
Akutna povreda mišića
Pankreatitis
Prelomi kostiju
Karcinom testisa , limfom ili drugi karcinomi
Teški šok
Nedostatak kiseonika (hipoksija)

Visoki LD u krvi može ukazivati na to da lečenje raka (npr. Hemoterapija ) nije bilo uspešno. Visok nivo predviđa lošije izglede za preživljavanje obolelih od karcinoma.
Uz neka hronična i progresivna stanja, umereno povišen nivo LD u krvi može da ostane.
Nizak i normalan nivo LD obično ne ukazuje na problem. Nizak nivo se ponekad primeti kada neko unese velike količine askorbinske kiseline (vitamin C).

Telesne tečnosti:
Cerebrospinalna tečnost – visok LD ukazuje na to da je meningitis verovatno uzrokovan bakterijama, dok nizak ili normalan nivo ukazuje na to da je virusni meningitis verovatniji.
Visoka L. ukazuje na to da perikardni tečnosti , peritonealne ili pleure tečnost je eksudat , dok ukazuje na nizak nivo je transudate . Transudati su obično uzrokovani kongestivnim zatajenjem srca ili cirozom . Eksudati imaju nekoliko mogućih uzroka i obično zahtevaju dodatna ispitivanja da bi se utvrdio uzrok. Pročitajte više o ovim testovima tako što ćete pristupiti članu određenog tečnosti navedenom u Srodnom sadržaju (ispod).

Postoji li još nešto što bih trebao znati?

Mnogo stvari može uticati na rezultate LD-a koji nisu nužno razlog za zabrinutost. Na primer:
Naporna vežba može da prouzrokuje privremene povišice LD.
Hemoliza uzorka krvi može izazvati lažno povišene rezultate. To se može dogoditi ako se uzorkom rukuje grubo, čuva se na ekstremnim temperaturama ili ako se uzorak teško sakupiti.
Ako se kod osobe povećava broj trombocita , LD u serumu može biti veštački visok i ne odražava LD koji je stvarno prisutan u cirkulaciji.

Ako LD test nije specifičan, kako može biti klinički koristan?

LD test može biti koristan jer može upozoriti lekara koji tvrdi da dolazi do povrede ćelije. Na sličan način testovi poput C-reaktivnog proteina (CRP) upozoravaju da se upala dešava negde u telu.
Mogu li nešto učiniti da smanjim LD?
Ne, to je pokazatelj povrede koja će se obično vratiti u normalu kada se reši osnovno stanje. Ako neko ima hronično stanje sa trajnim oštećenjem tkiva, kao što je slučaj sa bolešću jetre , tada povećane koncentracije LD mogu da nastave.

Šta je test za LD izoenzime?

Ispitivanje izoenzima LD retko se naručuje i danas nije široko dostupno. U prošlosti je test korišćen za dijagnozu i praćenje srčanih udara , ali je zamenjen testom za troponin . Iako nije rutinski test, on se može koristiti u diferencijalnoj dijagnozi kako bi se utvrdilo koji su organi verovatno pogođeni oštećenjem tkiva kada uzrok povišenog ukupnog LD nije jasan i ne može se utvrditi drugim specifičnim testovima.

LD postoji u pet različitih oblika koji se zovu izoencimi. Iako postoji određeno preklapanje, svaki od pet LD izoenzima ima koncentraciju u specifičnim telesnim tkivima.

Generalno, lokacije izoenzima su:

LD-1: srce, crvene ćelije, bubrezi, klice
LD-2: bubrezi, crvena krvna zrnca, pluća, srce (manje količine od LD-1)
LD-3: pluća i druga tkiva
LD-4: bela krvna zrnca, limfni čvorovi, mišići, jetra (manje količine od LD-5)
LD-5: jetra, skeletni mišić
Utvrđivanjem koji izoenzim je povišen u krvi može dati naznake gde dolazi do oštećenja tkiva u telu i / ili koji organi mogu biti pogođeni.

Još testova i analiza iz kategorije Laboratorija

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock