Lamblijaza

Lamblijaza predstavlja protozoalno oboljenje koje zahvata tanko crevo pri čemu izaziva njegovu disfunkciju ili da protiče asimptomatski.

ETIOLOGIJA

Izazivač bolesti je protozoa lamblija (Giardia intestinalis). Parazit se javlja u vegetativnom i cističnom obliku. Bolest izaziva vegetativna forma dok cistični oblik služi za prenošenje infestacije.

EPIDEMIOLOGUA

Izvor zaraze je čovek koji je infestiran lamblijama. Infestacija nastaje unosom ciste preko kontaminirane hrane, vode i prljavih ruku.. Lamblijaza je široko rasprostranjena u svetu, pri čemu mnogo češće boluju deca, posebno u subtropskim i tropskim područjima.

Lamblijaza PATOGENEZA

Kad cistične forme lamblija dospeju u tanko crevo prelaze u vegetativni oblik i ispoljavaju svoje patološko dejstvo. Pored creva promene se lokalizuju i na žučno-pankreasnom sistemu i jetri. Vegetativni oblik živi na sluzokoži, sub- mukozi i mišićnom sloju. Lamblija može da prodre u žučne vodove, želudac (hipoaciditet), pankreas i jetru. Prodor lamblije u žučne vodove stvara uslove za nastanak bakterijske infekcije.

Patogenetski mehanizam infekcije je kompleksan jer su promene uslovljene mehaničkim, toksičnim i histolitičkim dejstvom. Najteže promene nastaju na tankom crevu kao posledica litičkog dejstva protozoe. Poremećena je funkcija resorpcije masti, supstanci rastvorljivim u mastima, D-ksiloze i cijankobalmina. Nastala malapsorpcija dovodi do anemije i hipoproteinemije sa pojavom transudata u telesnim šupljinama.

Lamblijaza

PATOANATOMSKE PROMENE

Kod obolelih se zapaža skraćenje crevnih resica, hipotrofija kripti, infiltracija lamine proprije crevne služokože plazmocitima. i limfocitima. U nekim slučajevima se zapaža alergizacija organizma. Postoji genetska predispozicija lamblijaze zavisno od HLA sistema(antigeni A1 i B12 ; fenotipovi A1 i B 27).

KLINIČKA SLIKA

Inkubacioni period kod infestacije lamblijom iznosi 10-15 dana. Bolest može da protekne manifestno ili asimptomatski. Manifestni oblici mogu da proteknu kao:

a)         akutni i

b)         prolongirani.

–           Akutni oblik se odlikuje meteorizmom, bolovima oko pupka, učestalim

stolicama sa elementima steatoreje. Telesna temperatura može da bude normalna

ili subfebrilna. Kod bolesnika se registruju neurovegetativne manifestacije (raz-

dražljivost, glavobolja, nesanica, smanjenje radne sposobnosti i dr.). Akutni oblik

bolesti može da nestane i bez lečenja, ali ako se primeni etiološka terapija dolazi

do brzog povlačenja bolesti.

–           Prolongirana forma lamblijaze se javlja kod osoba kod kojih je došlo do

poremećaja rezistencije crevne služokože specifičnim ili nespecifičnim faktori-

ma. Kliničkom slikom kod ovakvih bolesnika dominira malaksalost, anoreksija,

brzo zamaranje, gubitak telesne mase, edemi, neuredne stolice i dr. Asim-

ptomaski slučajevi se dijagnostikuju samo na osnovu epidemioloških podataka a

potvrđuju se parazitološkim ispitivanjem.

Ekstraintestinalne manifestacije lambilija zavise od zahvaćenog organa.

Lamblijaza DIJAGNOZA

Dijagnoza se postavlja na osnovu anamnezo-epidemioloških podataka, kliničke slike a potvrđuje se laboratorijskim ispitivanjima. Laboratorijskim ispitivanjem se dokazuju vegetativni i cistični oblici parazita. U dijagnostici lambilije koristi se i serološka dijagnostika (RIF, ELISA) kao i alergiske reakcije in vitro (blastna transformacija i inhibicija migracije makrofaga).

DIFERENCIJALNA DIJAGNOZA

Crevna forma lamblijaze se diferencira u odnosu na rotavirozu, salmonelozu, kolibakteriozu, amebijazu, blastocistoza i dr. Ekstraintestinalna forma se se diferencira u odnosu na holangitis, holecistitis, pankreatitis i dr.

Lamblijaza TERAPIJA

Lečenjem se obuhvataju klinički manifestni i dijagnostikovani asimptomatski slučajevi. Deca su najčešt’e ime infekcije Giardia Lambliaom. Na lečenje lamblijaze se koriste sledeći preparati:  

a)         Metronidazol (Orvagyl, Flagyl) 3×150-500 mg  tokom 5-7 dana. Kod dece do 2 godine daje se 2×125 mg tokom 5 dana, a kod dece 2-5 i više godina 15 mg/kg telesne težine tokom 5 dana. Tinidazole (Fasigin) 2 gr. jedanput dnevno tokom 5 dana a kod dece 40-50 mg/kg tokom 5 dana. Diloxanide fuorat (Furamid) 3x 500 mg tokom 10 dana kod dece 6 mg/kg

2-         3 x dnevno tokom 10 dana. Artrochin 250 mg 3 x dnevno tokom 5-6 dana. Atebrin 100 mg 3x tokom 5 dana. Doza antiparazitamog leka kod dece je manja.

PROFILAKSA

U profilaksi ove parazitoze primenjuju se opšte i nespecifične mere (lična i kolektivna higijena) zaštite kao i lečenje parazitonoštva.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock