Normalne vrednosti:
Muškarci: 1,7-8,6 IU / L
Žene folikularna faza: 2,4-13 IU / L
Žene ovulaciJska faza: 14,0-95 IU / L
Žene Lutealna faza: 1,0-11 IU / L
Žene menopauza: 8,0-58 IU / L
Povišene vrednosti luteinizirajućeg hormona:
javljaju se u Turnerovim sindromu, gonadnoj disgenezi i u menopauzi. LH Je takođe povišen u sindromu policističkih jajnika. Ukoliko su FSH i LH konstantno povišeni, prisutna je primarna greška u jajniku.
Snižene vrednosti luteinizirajućeg hormona:
javljaju se u progesteron-negativnoj amenoreji, hiperprolaktinemija ili anoreksiji nervozi. Ukoliko su FSH i LH konstantno sniženi zaJedno sa amenoreja, postoji sekundarna greška u jajniku.
Glavna uloga hormona luteinizacije (LH) u žena fertilne dobi izražena je tokom formiranja Graafovog folikla te sinteze estrogena i progesterona u žutom telu (corpus luteum) nakon ovulacije. U muškaraca, LH stimuliše sintezu testosterona u intersticiJsku (Leidigovim) stanicama semenika (sinonim Je ICSH, engl. Interstitial-cell stimulating hormone).
Luteinizirajući hormon je glikoprotein a zajedno s FSH pripada grupi gonadotropina, a izlučuje ga hipofiza.
Utvrđivanje LH, zajedno s FSH korisno je kod indikacija:
naslednih bolesti s kromosomskim aberacijama (Turnerov sindrom), policističnih jajnika, razjašnjenje uzroka amenoreJe (menopauza, disfunkcija, Turnerov sindrom itd), sindroma menopauze te sumnje na nedostatnost Leidigovih stanica.
Šta se testira?
Luteinizirajući hormon (LH) je hormon povezan sa reprodukcijom i stimulacijom oslobađanja jajeta iz jajnika (ovulacija) kod žena i stvaranjem testosterona kod muškaraca. Ovaj test meri količinu luteinizujućeg hormona u krvi ili urinu.
LH proizvodi hipofiza , organ veličine grožđa koji se nalazi u dnu mozga. Kontrola proizvodnje LH je složen sistem koji uključuje hipotalamus u mozgu, hipofizi i hormone proizvedene od jajnika i testisa.
U žena u premenopauzi, nekoliko hormona se podiže i opada u određenoj sekvenci tokom svakog menstrualnog ciklusa. Tokom ciklusa, LH stimuliše ovulaciju i proizvodnju drugih hormona, estradiola i progesterona .
Menstrualni ciklusi žena dijele se na folikularnu i lutealnu fazu, a svaka faza traje oko 14 dana. Pred kraj folikularne faze dolazi do porasta folikula-stimulišnog hormona (FSH) i LH srednjeg ciklusa . Ovaj nagon pokreće ovulaciju, izazivajući pucanje folikula jajnika na jajniku i oslobađanje jajeta.
Tokom lutealne faze mesto na kome se puknuo folikul jajeta postaje „žutica korpusa“. Izlučivanje LH stimuliše luteum corpusa da počne sa proizvodnjom progesterona. Nivo FSH i LH opada, dok se koncentracije progesterona i estradiola povećavaju. Ovi nivoi hormona se smanjuju posle nekoliko dana ako jaje nije oplođeno. Menstruacija počinje i kada se završi, ciklus ponovo započinje.
Kako žena stari i menopauzi prilazi, funkcija jajnika opada i s vremenom prestaje. Kako se to događa, nivo FSH i LH raste.
Kod muškaraca, LH stimuliše Leidigove ćelije u testisima da proizvode testosteron. Nivoi LH su relativno stalni kod muškaraca posle puberteta. Visok nivo testosterona pruža negativne povratne informacije hipofizi i hipotalamusu, smanjujući na taj način količinu izlučenog LH.
Kod novorođenčadi i dece nivo LH raste ubrzo nakon rođenja, a zatim pada na veoma nizak nivo (od 6 meseci kod dečaka i 1-2 godine kod devojčica). Oko otprilike 6-8 godina nivoi se ponovo podižu pre početka puberteta i razvoja sekundarnih seksualnih karakteristika.
Kako se uzima uzorak za testiranje?
Uzorak krvi uzima se iglama iz vene u ruci ili se koristi slučajni uzorak urina . 24 sata prikupljanje urina može se tražiti ako je zdravstveni praktikant želi da izmere nivo LH proizvedeni u periodu od 24 sata. LH se pušta povremeno tokom dana; prema tome, slučajni uzorak možda ne odražava istinsko očitanje. Urin od 24 sata može da eliminiše ovu varijaciju.
Da li je potrebna bilo koja priprema za osiguranje kvaliteta uzorka?
Nije potrebna priprema testa, ali ženski uzorak treba uzeti u određeno vreme tokom menstrualnog ciklusa.
Kako se koristi Luteinizirajući hormon test?
Test za luteinizirajući hormon (LH), hormon povezan sa razmnožavanjem i stimulacijom oslobađanja jajeta iz jajnika (ovulacija) kod žena i proizvodnje testosterona kod muškaraca, ima nekoliko primjena.
I kod žena i kod muškaraca LH se često koristi zajedno sa drugim testovima ( FSH , testosteron , estradiol i progesteron ):
U obradi neplodnosti:
Da bi se pomoglo u dijagnozi hipofize koja može uticati na proizvodnju LH
Da bi se dijagnosticirala stanja povezana sa disfunkcijom jajnika ili testisa
U žena su nivoi LH korisni:
U ispitivanju menstrualnih nepravilnosti:
Za procenu nivoa LH tokom menstrualnog ciklusa; u tu svrhu se može naručiti više LH testova u urinu. Ovi LH “tačkasti testovi” mogu se izvesti kod kuće i koristiti za otkrivanje porasta LH koji ukazuje da će se ovulacija pojaviti u naredna 1-2 dana. Testovi mogu pomoći da se utvrdi kada je žena verovatno najplodnija.
Kod dece, FSH i LH se koriste za dijagnozu odloženog i prevremenog (ranog) puberteta. Nepravilan takt puberteta može biti znak ozbiljnijeg problema koji uključuje hipotalamus , hipofizu , jajnike ili testise ili druge sisteme. Merenje LH i FSH može razlikovati benigne simptome od prave bolesti. Jednom kada se utvrdi da su simptomi rezultat prave bolesti, može se obaviti dalja ispitivanja kako bi se otkrio osnovni uzrok.
Kod osoba sa dokazima o lošoj funkciji jajnika ili testisa, LH se ponekad meri kao odgovor na primenu gonadotropin oslobađajućeg hormona (GnRH) kako bi se razlikovali poremećaji koji uključuju hipotalamus ili hipofizu. GnRH je hormon koji proizvodi hipotalamus koji stimuliše hipofizu na oslobađanje LH i FSH.
Za ovaj test uzima se osnovni uzorak krvi i tada se osobi daje injekcija GnRH. Naredni uzorci krvi uzimaju se u određeno vreme i meri se nivo LH. Ovaj test može pomoći u razlikovanju poremećaja hipofize (sekundarnog), kada LH neće odgovoriti na GnRH, ili hipotalamusa (tercijarnog), kada LH reaguje na GnRH. Takođe je često korisna u proceni preuranjenog ili odloženog puberteta.
Kada se naručuje?
Kod odraslih se testovi LH (i FSH ) mogu naručiti kada:
Žena ima poteškoća pri zatrudnjenju ili ima neredovite menstruacije ili odsustvo menstruacije.
Kada se sumnja da je žena ušla u menopauzu i da joj je menstrualni ciklus prestao ili postao nepravilan.
Kada muški partner ne može zatrudnjeti, kada ima nizak nivo testosterona ili kada ima nisku mišićnu masu ili smanjen seksualni nagon, na primer.
Kada zdravstveni radnik posumnja da postoji poremećaj hipofize ; poremećaj hipofize može uticati na proizvodnju nekoliko različitih hormona, tako da pored neplodnosti mogu biti i znakovi i simptomi koji mogu uključivati umor, slabost, neobjašnjiv gubitak težine i smanjeni apetit da ih nabrojimo.
Kod dece se LH i FSH mogu odrediti kada dečak ili devojčica ne izgledaju kao da ulaze u pubertet u odgovarajućem uzrastu (ili prekasno ili prerano). Znakovi puberteta mogu obuhvatati:
- Povećanje grudi kod devojčica
- Rast stidne dlake
- Rast testisa i penisa kod dečaka
- Početak menstruacije kod devojčica
Šta znači rezultat testa?
Kod žena
Nivoi LH i FSH mogu pomoći u razlikovanju između primarnog zatajenja jajnika (zatajenje samih jajnika ili nedostatak razvoja jajnika) i sekundarnog zatajenja jajnika (zatajivanje jajnika usled poremećaja ili hipofize ili hipotalamusa ).
Povećani nivo LH i FSH se vidi kod primarnog zatajenja jajnika. U nastavku su navedeni neki uzroci primarnog zatajenja jajnika.
Defekti u razvoju:
- Nerazvoj jajnika (ageneza jajnika)
- Hromosomske nepravilnosti, kao što je Turnerov sindrom
- Defekt u stvaranju steroida pomoću jajnika, kao što je nedostatak 17 alfa hidroksilaze
Preuranjeni zatajenje jajnika zbog:
- Izloženost zračenju
- Hemoterapija
- Autoimunu bolest
- Hronični neuspeh ovulacije ( anovulacija )
- Sindrom policističnih jajnika (PCOS)
- Nadbubrežna bolest
- Bolesti štitaste žlezde
- Tumor jajnika
Kod žena koje pokušavaju zatrudnjeti, više testova LH mogu se koristiti za otkrivanje porasta koji prethodi ovulaciji. Napad LH ukazuje da je došlo do ovulacije.
Tokom menopauze , ženski jajnici prestaju da funkcionišu; tako će nivo LH porasti.
Niski nivoi LH i FSH vide se u sekundarnom zatajivanju jajnika i ukazuju na problem sa hipofizom ili hipotalamusom. Pogledajte članak o poremećajima hipofize za više informacija.
Kod muškaraca
Visoki nivoi LH mogu ukazivati na primarno zatajenje testisa. To može biti posledica oštećenja u razvoju testisa ili povrede testisa, kako je opisano u daljem tekstu.
Defekti u razvoju:
Neuspjeh u razvoju spolnih žlijezda (agenaza gonade)
Hromosomske nepravilnosti, kao što je Klinefelter sindrom
Zatajenje testisa:
- Virusna infekcija ( zaušnjaci )
- Trauma
- Izloženost zračenju
- Hemoterapija
- Autoimunu bolest
- Germ cell tumor
Niski nivoi LH i FSH vide se kod sekundarnog zatajenja testisa i ukazuju na problem sa hipofizom ili hipotalamusom. Pogledajte članak o poremećajima hipofize za više informacija.
I kod muškaraca i kod žena
LH odgovor na GnRH može pomoći u razlikovanju između sekundarne disfunkcije (zatajenje hipofize) i tercijarnog poremećaja (problem koji uključuje hipotalamus). Jednom kada se meri osnovni nivo LH, injekcijom se daje doza GnRH. Posledično povećanje nivoa LH ukazuje da je hipofiza reagovala na GnRH i ukazuje na poremećaj koji uključuje hipotalamus. Smanjeni nivo LH pokazuje da hipofiza nije reagovala na GnRH i sugerira bolest koja uključuje hipofizu.
Kod dece
U male djece visoka razina LH i FSH sa razvojem sekundarnih seksualnih karakteristika u neobično mladom dobu su pokazatelj preuranjenog puberteta. Ovo je mnogo češće kod devojčica nego kod dečaka. Ovaj preuranjeni razvoj obično nastaje zbog problema sa centralnim nervnim sistemom i može imati nekoliko različitih uzroka. Primeri uključuju:
- Tumor centralnog nervnog sistema
- Povreda mozga, trauma
- Upala u centralnom nervnom sistemu (npr. Meningitis , encefalitis )
- Operacija mozga
Normalni nivoi preregistrovanog nivoa LH i FSH kod dece koji pokazuju neke znakove pubertalnih promena mogu ukazivati na stanje koje nazivamo “preksinoćnom pseudopubertetom”. Znakove i simptome donose povišeni nivoi hormona estrogena ili testosterona . To može biti uzrokovano:
- Tumori koji luče hormon
- Tumori nadbubrežne žlezde
- Tumori ili ciste jajnika
- Tumori testisa
Normalni nivoi FSH i LH sa nekoliko znakova puberteta takođe mogu biti benigni oblik preuranjenog puberteta bez osnovnog ili uočljivog uzroka ili mogu biti samo normalna varijacija puberteta. U odloženom pubertetu nivoi LH i FSH mogu biti normalni ili ispod onoga što se očekuje za omladinu u ovom uzrastu. Test za LH odgovor na GnRH pored drugih ispitivanja može pomoći u dijagnosticiranju razloga zakašnjelog puberteta. Neki od uzroka kašnjenja puberteta mogu uključivati:
- Neuspjeh jajnika ili testisa
- Nedostatak hormona
- Turnerov sindrom
- Klinefelter sindrom
- Hronične infekcije
- Rak
- Poremećaj ishrane (anorekia nervosa)
Postoji li još nešto što bih trebao znati?
Neki lekovi mogu da uzrokuju porast LH, kao što su antikonvulzivi, klomifen i nalokson, dok drugi uzrokuju smanjenje LH, kao što su digoksin, oralni kontraceptivi i hormonski tretmani.
Nedavno skeniranje nuklearne medicine može ometati rezultate LH testa ako se meri radioimunološkim testom, koji se retko koristi.
LH se kod muškaraca ponekad naziva intersticijski hormon koji stimuliše ćelije (ICSH).
Teško mi je da zatrudnim. Koji testovi su mi potrebni?
Osnovni testovi na neplodnost često uključuju merenje nivoa LH i FSH . Vaš lekar može takođe zatražiti da vodite računa o telesnoj temperaturi koja tokom ovulacije lagano raste. Takođe se mogu uraditi i drugi hormonski testovi, kao i postkoitalni (nakon spolnog odnosa) pregleda. Može se naručiti histerosalpingogram (slika jajovoda) da biste videli da li su vaše jajovode blokirane. Od vašeg partnera će se možda tražiti da daje uzorak semenke na analizu .
Da li se pomoću LH testa može utvrditi da li sam ovulirao?
LH test se često koristi za predviđanje ovulacije otkrivanjem ženinog mesečnog porasta pre ovulacije LH. Ukazuje na ovulaciju, ali se ne može koristiti za potvrđivanje da je došlo do ovulacije.
Zašto bi čoveku bio potreban test za FSH i LH; Mislila sam da su to ženski hormoni?
Muškarci takođe proizvode FSH i LH. Ovi nivoi hormona važni su za muški proces reprodukcije, pri čemu FSH stimulira testise na proizvodnju sperme. To je analogno FSH stimulaciji jajnika za proizvodnju jajašca. U muškaraca se LH može meriti ako je nivo testosterona nizak.
Pročitajte još laboratorijskih analiza