Iako je toliko značajan za organizam, magnezijum je najranjiviji mikroelement.
Uz sve to, registrovano je da u poslednjih 100 godina hranom unosimo sve manje količine magnezijuma i nastaje manjak magnezijuma. Nekada je samo jedan dnevni obrok sadržao potrebne količine, a danas ga ima samo u tragovima. U drugom planu su i nepravilna ishrana, dnevno u proseku unesemo 175 mg, a potrebe su od 300-350 mg, brza hrana, uticaj stresa, intenzivniji način života.
Belom hlebu i glaziranom pirinču koje koristimo svakodnevno nedostaje magnezijuma, pa ako se na sve doda i fosforna kiselina, jedan od bitnih sastojaka svih kola-napitaka, pušenje i alkohol – za magnezijum nema života.
Manjak magnezijuma – simptomi:
- sklonost čestim depresijama
- razdražljivost, uznemirenost, promene raspoloženja
- buđenje u toku noći uz grčeve u listovima, tikovi
- osećaj suvoće grla
- sklonost niskom krvnom pritisku uz pojačan puls
- zebnje i strahovi
- niska tolerancija prema virusnim i bakterijskim infekcijama
Oni koji uzimaju preparate sa dodatkom magnezijuma uglavnom ih lako podnose, jer bioorganske soli magnezijuma ne draže želudac, a zbog najčešće kombinacije sa vitaminom B6 prodire u svaku ćeliju i tamo ostane. Ima i sposobnost da prevede B6 iz neaktivne u aktivnu formu i zato uspeva da ga održi u pravoj ravnoteži.
Magnezijum u sadejstvu s vitaminom B6 pomaže da se smanji jačina PMS tegoba, da se menstrualni ciklus gotovo ne oseti, ili lako prebrodi, umanjuje neprijatnosti u menopauzi i poboljšava rad nervnog i srčanog sistema.