To je teško akutno, infektivno oboljenje mekih moždanica odojčadi i male dece, retko i odraslih osoba.
ETIOLOGIJA
Prouzrokovač bolesti Haemophylus inlnenme je mali gram negativni koko bacil osetljiv u spoljašnjoj sredini. Ima spoljašnju membranu i produkuje en- dotoksin. Na osnovu građe polisaharida oblici sa kapsulom su podeljeni na 6 serotipova. Meningitis je daleko najčešće izazvan tipom B.
EPIDEMIOLOGIJA
H. influence je čest, skoro redovni stanovnik gornjih respiratornih puteva. Kliconoštvo je veoma retko (manje od 5%), ali je procenat mnogo veči u tzv. kućnim kontaktima (veći od 50%). Izvor infekcije je čovek koji putem kapljica izbacuje iz naz’ofarinksa H.influence. Maksimalna incidencija javljanja bolesti je između 3. meseca i 3. godine.
PATOGENEZA I PATOANATOMIJA
Bolest protiče u dve faze pri čemu je lokalna faza jasno patoanatomski i klinički definisana oboljenjima gornjih disajnih puteva (otitis, sinusitis, epiglo- titis). Nakon toga nastupa faza hematogene diseminacije koja je vezana sa pro¬dorom bakterija u krv. Činjenica da oboljevaju najmlađe uzrasne grupe će zaključak da odbranu čine stečeni imunološki mehanizmi. U toku ovog meningitisa dolazi do stvaranja gustog leukocitnog eksudata na meningeama koji je bogat u fibrinu.
KLINIČKA SLIKA
Bolest može početi na dva načina. Prvi daleko češći odvija se sporije sa manifestacijama koje prate respiratorna oboljenja. Nakon 2-3 dana javljaju se znaci afekcije CNS-a.
U retkim slučajevima bolest može početi kao septični šok koji podseća na meningokokcemiju, pa se čak može naći i ospa.
Komplikacije su dosta Česte i skoro 30% obolelih ima subduralnu efuziju.
Čest pratilac su i konvulzije.
Likvor je zamućen sa masom polimorfonukleara, uz povišen nivo proteina i snižene vrednosti šećera. Etiloška dijagnoza se postavlja već opisanim metodama.
TERAPIJA
Nekad je sprovođena penicilinom ali nakon porasta rezistencije na ovaj antibiotik sve značajnije mesto pripada cefalosporinima treće generacije. Preporučuje se primena: cefotaxim 200 mg/kg na 6 sati, ceftriaxon 80-100 mg/kg na 12-24 sata, ceftazidin 125-150 mg/kg na 8 časova. Takođe se preporučuje kombinacija hloramfenikola (100 mg/kg) i ampicilina 150-200 mg/kg na 6 sati.
PREVENCIJA
Svu decu iz okoline obolelog mlađu od 4 godine treba zaštiti rifampicinom u dozi od 10 mg/kg u toku dva dana, kao i davanjem hiperimunih globulina (pasivna imunizacija).