Mikotični kolpitis

Mikotični kolpitis je poznat po tome što ovaj oblik kolpitisa izaziva gljivica Candida albicans, koja se i normalno može naći u vagini. Njeno prisustvo u vagini zdravih žena otpornih na infekciju ne izaziva nikakve simptome nid patološke promene.

Ako se, međutim, za to stvore uslovi, kandida poprima patogena svojstva i uzrokuje zapaljenjske promene koje su karakteristične za kolpitis.To se obično dešava kod smanjene otpornosti vaginalne sluzokože izazvane mehaničkim, termičkim, hemijskim agensima kao i hormonskim disbalansom. Zbog toga se ovo oboljenje češće javlja kod trudnica, bolesnica koje pate od dijabetesa i u senijumu.

Zapaženo je, takođe, da do vaginalne monilijaze, odnosno kolpitisa izazvanog candidom, može da dovede i dugotrajna terapijska primena antibiotika parenteralnim, lokalnim ili vaginalnim putem. Uništavanjem jednog deIa uobičajene vaginalne flore antibiotici unište i mikroorganizme koji antagonistički deluju na moniliju albikans, otpornu na antibiotike. U takvoj situaciji monilije počnu nesmetano da se razmnožavaju, što dovodi do pojave monilijaznog kolpitisa.
Monilijazni kolpitis pored trihomonadnog kolpitisa predstavlja relativno često oboljenje vaginalne sluzokože.

Anti-kandida dijeta – Sjajno rešenje za dosadne gljivice

Mikotični kolpitis

Mikotični kolpitis Simptomi

Bolesnica ima lak osecaj pečenja, pojačan sekret beličaste boje a žali se i na uporan svrab oko introitusa i u vagini.

Dijagnoza

U anamnezi pacijentkinja navodi vec pomenute simptome. Pregledom pomocu spekuluma uočava se: hiperemija sa crvenilom vaginalne sluzokože, lak edem sluzokože, eventualno prisustvo beličastih skramica na njoj, koje se lako skidaju i obilan sekret koji ne zaudara. Dijagnoza se potvrđuje mikroskopskim pregledom vaginalnog razmaza i prisustvom candide albikans u njemu.

Monilijaza ne samo vagine nego i celog digestivnog trakta, pa i drugih, u prvom redu disajnih organa, može da se javi i kod bolesnica obolelih od drugih teških bolesti intenzivno lečenih antibioticima. Ona tada može biti veoma teška, čak i po život opasna.

Terapija

Terapija mikotičnog kolpitisa sprovodi se lokalnom i peroralnom upotrebom mikostatičnih sredstava oba partnera. U tu svrhu koriste se Nistatin tabl. i vaginalete, Diflukan tabl. (FIukonazol) i Kansen ili Canesten vaginalete (kako za jednokratnu tako i za višekratnu upotrebu zavisno od doze).

Danas se lečenje uspešno sprovodi jednokratnom vaginalnom upotrebom vaginalete Kansena (Canestena), uz istovremeno lečenje seksualnog partnera oralnim mikostaticima, kako ne bi po izlečenju došlo do reinfekcije.