Mikroskopski kohtisi, koji se karakterišu oštećenjem površnog epitela, uz povećan broj intraepitelnih limfocita, a u lamini propriji plazmocita i neutrofila, ne mogu da se dijagnostikuju rendgenskim i endoskopskim pregledima oni daju normalne nalaze.

Mikroskopski kohtisi, koji se karakterišu oštećenjem površnog epitela, uz povećan broj intraepitelnih limfocita, a u lamini propriji plazmocita i neutrofila, ne mogu da se dijagnostikuju rendgenskim i endoskopskim pregledima oni daju normalne nalaze. Poznata su dva oblika mikroskopskog kolitisa: limfocitni (Colitis lymphocytica), koji karakterišu gore navedene histološke promene, i kolageni (Colitis colagenes), u kome se nađe i zadeblj ana subepitelna kolagena traka.

 

Klinička slika. -Ispoljavaju se hroničan sekretomi prohv, intermitentni grčeviti bolovi u trbuhu, uz umeren gubitak u telesnoj težini. Obolevaju obično osobe u starijoj životnoj dobi (50 do 60 godina); u limfocitnom kohtisu zastupljenost polova je ravnomema a u kolagenom je reč pretežno o ženama. Mikroskopski kolitisi mogu da budu povezani s drugim oboljenjima, posebno s cehjačnom bolešću.

Dijagnoza. Prolivi nerazjašnjene prirode zahtevaju biopsije kolona i kada je izgled sluznice nonnalan, jer mogu da otkriju mikroskopske kolitise.

Lečenje. Terapijski pristup je empirijski: sulfasalazin (2 g/dan) ili pronizon (20 mg/dan do poboljšanja, smanjivanje doze po 5 mg mesečno). Povoljno mogu da deluju i metronidazol ili jonske izmenjivačke smole (holestiramin 4 g ili kolestipol 5 g, 1 do 3 puta na dan, pred obroke).