Jedna od najčešćih pitanja koja dobijamo od pacijenata u privatnoj praksi jesu baš u vezi oralne higijene. Jedna od tema o kojoj se ne priča dovoljno, a pretstavlja osnovu za zdrave zube I desni.
Osnovna sredstva za održavanje oralne higijene
“ Koja četkica je najbolja?” – često dobijamo ovo pitanje u ordinacijama. Četkica je definitivno najbitnija za mehaničko uklanjanje nakupljenih ostataka hrane I dentalnog plaka. Izbor četkice je individualan, svaki pacijent treba da nađe veličinu koja njemu odgovara, dok se najčešće preporučuje soft ili medium četkica ( ultra soft I super soft preporučujemo samo pacijentima sa jako osetljivim desnima ili pacijentima posle hiruških intervencija). Četkica bi trebala da se menja na 3 meseca ili I ranije ukoliko primetite da su se vlakna deformisala. Pitanje koje se na ovo nadovezuje jeste “ A koju pastu preporučujete?” Jedino što je bitno jeste da ima 1450 ppm fluora ( za odrasle), što skoro sve današnje paste imaju.
Ono što bih ja jos dodala u obavezna sredstva za održavanje oralne higijene jesu konac za zube ili interdentalne četkice. To su sredstva koja se danas najmanje koriste a mogu da naprave veliku razliku,jer se karijes danas učestalo javlja na mestu ispod kontakta dva zuba, što ga cini dodatno nepristupačnim prilikom pregleda I obično se uočava kada je već dovoljno uznapredovao ili se pacijent već žali na bolove. Četkica nema mogućnost da dopre do tog dela tako da je dovoljno jednom dnevno pre pranja zuba proći koncem ili interdentalnom četkicom između svih zuba.
Koliko često treba prati zube?
Minimum dva puta dnevno, I to ujutru odmah nakon ustajanja I uveče pred odlazak na spavanje. Ono na šta bih skrenula pažnju jeste regija oko desni,gde najčešcće zaostaju naslage I posledično se javlja upala desni koju možete da primetite kao crvenilo ruba desni I krvarenje koje se javlja prilikom pranja zuba. Ovo je definitvno razlog da se obratite stomatologu.
Tehnika pranja zuba
Pravilna tehnika pranja zuba je krucijalni deo pošto može dovesti I do kontraefekata ako se ne obavlja kako treba. Malu decu učimo da peru zube “Kako kisa pada” I “Kako trava raste.” Ovo je odlična tehnika I za odrasle, kojom omogućavamo da se adekvatno očisti I regija oko desni zuba. Glava četkice je pod uglom od 45 stepeni u odnosu na zube. Pokret je kao da “navlačite” desni na zube, za gornju vilicu četkicu spuštate ka dole a za donju obrnuto. Potrebno je ovaj pokret ponoviti bar 3-4 puta u regiji 2 zuba.
Da li treba I čime čistiti jezik?
Higijena jezika bi takođe trebala da bude deo svakodnevne higijene, posebno ukoliko patite od halitosis-a (neprijatnog zadaha iz usta). Zbog prisustva papilla na dorzalnoj strani jezika skupljaju se ostaci hrane, izumrele ćelije,I razliciti mikroorganizmi.. Za uklanjanje tog nataloženog debrisa najbolje je koristiti čistače za jezik. To su specijalno kontruisane spravice koje se anatomski prilagođavaju obliku jezika, ali danas takođe veliki broj četkica za zube na svojoj zadnjoj strani ima I deo za ciscenje jezika. Tehnika uopšte nije teška a rezultat može da vas začudi. Čistac jezika povlačite od korena jezika ka vrhu više puta, uz obavezno ispiranje čistača.
Hemijska sredstva
Ova sredstva bih svrstala u pomoćna sredstva pošto nikako ne mogu biti zamena za četkicu I pastu za zube. Svakodnevno ih nema potrebe koristiti. U ordinaciji ih najčešće prepisujemo kod pacijenata koji imaju ozbiljniji stepen upale desni pa im je potrebno nešto sto će im pored promene u oralnoj higijeni pomoći prilikom ublažavanja upale.
Sta je to oralni tuš?
Takođe jedno od pomoćnih sredstva u održavanju oralne higijene može biti I oralni tuš. Posebno pogodan za pacijente koji imaju mostove, krunice,implante, fiksne proteze I kod pacijenata sa parodontopatijom. Ovaj aparat pod pritiskom izbacuje vodeni mlaz koji odlično uklanja nečistoće iz interdentalnog prostora.
Redovni pregledi
I na kraju ono što je jako bitno jesu redovni kontrolni pregledi na 6 meseci. Ovo je period u kome mi možemo da uočimo neke početne kvarove I reagujemo na vreme, pre nego što dođe do bola uopšte.