Na šta mogu ukazivati promene u boji zuba?Na šta mogu ukazivati promene u boji zuba?

Boja zuba  zavisi uglavnom od boje dentina (strukture zuba koja se nalazi ispod gleđi). Promene u boji zuba mogu nastati endogeno, u period razvitka zuba, ili egzogeno nakon nicanja zuba.  

Beli, savršeno raspoređeni, “holivudski zubi” su danas imperativ. Svi žele da im zubi izgledaju što lepše. Zato danas dolazimo I do teme,različitih fleka I promena u boji zuba.  

Danas ćemo proći neke najučestalije promene boje zuba, kako bi vam makar malo razjasnili I možda otkirili vaš uzrok prebojavanja zuba. 

Boja zuba – Pigmentacije i kamenac

Ono sto se danas najčešće viđa jesu  promene u boji zuba kao posledica taloženja pigmenata iz hrane I pića, i zubni kamenac koji u zavisnosti od starosti takođe može menjati boju. Dok se zubni kamenac najčešće viđa kod donjih prednjih zuba, pigmentacije se mogu naći na bilo kom mestu gde postoji hrapava površina, fisura, kao I delovi gde je otežana higijena (malponirani, rotirani zubi  I teskoba). 

Ukoliko uočite kredasto bele promene na zubima to može da ukazuje na početni kvar, ili zub koji je potamneo može ukazivati na nekrozu ili gangrenu zubnog živca. U tom slucaju obavezan je pregled kod stomatologa kako bi se na vreme odreagovalo. 

Tetraciklinska prebojenst zuba

Tetraciklinska prebojenost zuba nastaje ukoliko je majka u toku trudnoće koristila tetracikline ili ukoliko je dete koristilo ove lekove u periodu mineralizacije krunica zuba (do 8.godine). Promene će zavisiti od tipa leka koji  se koristio, dužine trajanja terapije, I stepena razvitka zuba u periodu uzimanja terapije. Boja tetraciklinskih zuba varira od sivosmeđe preko žute do sivoplave prebojenosti. Vremenom ove fleke mogu da  potamne zbog dejstva sunčevih, ultravioletnih zraka. 

Fluoroza zuba

Prekomerno unošenje fluora u periodu razvitka zuba dovodi do promena u strukturi zuba koju nazivamo fluoroza zuba. Najčešći uzrok jeste konzumacija vode za piće sa prekomernom koncentracijom fluora u njoj. Promene koje se javljaju mogu varirati od tankih beličastih linija koje se pružaju po spoljašnjoj površini zuba do većih I oblikom drugačijih promena na zubima, pa čak I do gubitka čvrstog zubnog tkiva kod težih slučajeva. 

Nepravilnosti strukture zuba prouzrokovane lokalnim I opštim faktorima

Na stalnim zubima može doći do promene u strukturi zuba kao posledica trauma ili infekcije koja se desila na mlečnim zubima. Ove promene su najčešće opsežnije I njihova manifestacija varira od diskoloracije zuba do promene u strukturi čvrstih zubnih tkiva. 

Ovakve nepravilnosti mogu biti I posledica različitih oboljenja ili deficitarne ishrane u period razvitka zuba. Ove promene  nazivamo hipoplazije gleđi, koje mogu zahvatati I mlečnu I stalnu denticiju. 

Pored ovih najčešćih promena koje se mogu sresti u kliničkoj praksi postoje I različite promene boje zubnog tkiva koje se javljaju kao posledica preležanih opštih oboljenja u detinjstvu, hereditarnih anomalija zubnog tkiva, kao I idiopatske nepravilnosti strukture zuba. 

Boja zuba – terapija

Terapija je individualna.  Neophodno je uraditi klinički pregled I uzeti adekvatnu anamnezu od pacijenta kako bi se videlo šta je najbolje za njegov slučaj ponaosob. U zavisnosti od veličine lezije, uzroka koji je doveo do njene pojave I drugih faktora, terapija je drugačija. Ono sto se svakom pacijentu preporučuje jeste ukljanjanje zubnog kamenca I pigmentacija na 6 meseci. Za sve ostale fleke I promene koje se ne mogu na taj nacin ukloniti postoje druge metode kao sto su izbeljivanje zuba, korišćenje icon protokola, fasete, viniri, krunice I drugo.

dr Sara Radmilović 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock