PingueculaPingvekula – Nastaje usled hijaline degeneracije vezivnog tkiva vežnjače. Lokalizovana je na vežnjači bulbusa sa unutrašnje strane rožnjače u obliku trougla. Žućkaste je boje.

 

 

PingueculaDEGENERATIVNA OBOLJENJA VEŽNJAČE

U degenerativna oboljenja vežnjače spadaju: Taloženje konkremenata.

Pingvekula – Nastaje usled hijaline degeneracije vezivnog tkiva vežnjače. Lokalizovana je na vežnjači bulbusa sa unutrašnje strane rožnjače u obliku trougla. Žućkaste je boje.

Pterigium internum – To je degenerativni hipoplastrični deo vežnjače postavljen medijalno od rožnjače. Ima oblik trougla, koji ponekad svojim vrhom prelazi preko ivice rožnjače, pracen degeneracijom Bovmanove granične mcmbrane. Ima telo, na buibusu, vrat, na limbusu, i glavu u predelu rožnjače. Postoji u obliku stacionarnog ili progresivnog oboljenja koje vrlo brzo napreduje, jako je vaskularizovan i nabubreo. Lečenje je operativno.

Xerosis conjunctivae – To je oboljenje vežnjače koje se karak- tcnšc suvocom i bezsjajnošcu. Izazvano je avitaminozom A ili kseroznim bacilom, koji se inače normaino nalazi u vežnjači. Obično je posledica prisustva ožiljnih promena nastalih posle opekotina, trahoma, pemfigusa, a sreće se i kod ektropijuma i lagoftaimusa.

CISTIĆNA OBOLJENJA VEŽNJAČE

U cistična oboljenja vežnjače spadaju: dermoidne i granulomatozne ciste.

Dermoidne ciste se javljaju u vidu okruglih žućkastih tvorevina lokalizovanih na ivici roŽnjače. Sastoje se od epidermoidnog epi- tela sa dlačicama i lojnim žlezdama.

Granulomatozne ciste nastaju na mestima povredjene vežnjače. Zid im se sastoji od granulomatoznog tkiva.

Lečenje cističnih oboljenja je operativno.

VASKULARNA OBOLJENJA VEŽNJAČE

U vaskularna oboljenja vežnjače spadaju različiti oblici teleangiektazija i limfangiektazija.

TUMORI VEŽNJAČE

Na vežnjači se javljaju:

•    keratoze,
•    papilomi,
•    intraepitelijalni karcinomi,
•    epitelijalni karcinomi,
•    tumori drugih tkiva (žlezdanog, vaskularnog, vezivnog, limfnog ili nervnog),
•    pigmentisani tumori.
•    epitelijalna i subepitelijalna melanoza i
•    različiti oblici nevusa.

Papilom vežnjače (Papilloma conjunctivae) javlja se najčešće u predelu limbusa i na suznoj bra- davici. Ima nepravilnu i neravnu površinu. Visi na peteljci i dobro je vaskularizovan.

Intraepitelijalni karcinom (Morbus Bowen) je maligna alteracija u epitelu vežnjače koja počinje u predelu limbusa rožnjače. Površina mu je glatka i kod porasta može zahvatiti i rožnjaču.

Epitelijalni karcinom najčešće počinje na prelazu izmedju vežnjače i rožnjače u vidu sivo- nmčaste tvorevne sa brojnim izraštajima koji su fiksirani za podlogu i bogato vaskularizovani.

Nevusi vežnjače su najčešće urodjeni, lokalizovani na bulbarnoj vežnjači u blizini limbusa ili na suznoj bradavici. Smedje su ili crne boje u nivou površine vežnjače ili u obliku cističnih tvorevina.

Melanom vežnjače može da se razvije od normalne vežnjače, melanoze ili nevusa vežnjače. Najčešca lokalizacija je uz limbus rožnjače u vidu tamno obojenog ispupčenja sa patološkom vaskularizacijom.

Karakteriše se brzim rastom i sposobnošću da prodire u susedne predele.

POVREDE VEŽNJAĆE

Povrede vežnjače mogu biti izazvane: hemijskim agensima (baze i kiseline), zračenjem, mehaničkim i toplotnim agensima.

Strano telo vežnjače (corpus alienum subtarsale) se vrlo često naiazi u subtarzalnom žlebu i prilikom svakog treptaja ono prelazi preko rožnjače i, zbog izazivanja erozija na epitelu, izaziva snažan bol i suzenje oka.

Pri svakoj sumnji na strano telo obavezno je ektropioniranje kapka i ukoliko je strano telo prisutno, obavezno je njegovo uklanjanje.