srceNovo istraživanje je opisalo potencijalno novi tretman za smanjenje neuspeh srčanih by-passe-va. Sastojak otrova od određene vrste škorpija može biti ključ, prema istraživanjima sa Univerziteta u Lidsu objavljenih u časopisu “Kardiovaskularni istraživanja”.

 

Otrov škorpiona leči srce

srceNovo istraživanje je opisalo potencijalno novi tretman za smanjenje neuspeh srčanih by-passe-va. Sastojak otrova od određene vrste škorpija može biti ključ, prema istraživanjima sa Univerziteta u Lidsu objavljenih u časopisu “Kardiovaskularni istraživanja”.

Aortokoronarni by-pas (CABG) se izvodi kod pacijenata sa suženim ili potpuno zatvorenim koronarnim arterijama. Aortokoronarni by-pas se najčešće izvodi tako što se uzima noga sa vene i njome se premoste loše koronarne arterije. Uprkos povećanju broja izvedenih manje invazivnih procedura, oko 25.000 aortokoronarnih by-pass-eva se izvedu u Velikoj Britaniji svake godine. 45 odsto venskih aortokoronarnih by-pass-eva se zapuši u roku od 7 godina.

Kada se vena sa noge koristi za Aortokoronarni by-pas mora da se izbori sa pritiskom arterijskog krvotoka. Nakon procedura u veni nastaje neointimalna hiperplazija to rast novih ćelija koje omogućavaju veni da ojača i prilagodi se svom novom okruženju, ali to je i najčešći uzrok neuspeha aortokoronarnih by-pass-eva.

Problemi nastaju kada rast novih ćelija postane preteran – uzrokujući blokade u unutrašnjosti vene, što dovodi do neuspeha operacije. Nedavna istraživanja britanske fondacije za srce (British Heart Foundation) i Saveta za medicinska istraživanja (Medical Research Council) pokazuju da otrov škorpiona iz Centralne Amerike (Centruroides margaritatus) može biti efikasno oružje protiv neointimalne hiperplazije.

Jedan od sastojaka toksina škorpije , margatoksin, pokazao je da je najmanje 100 puta moćniji u suzbijanju neointimale hiperplazije od bilo koje danas poznate supstance. Toksin deluje tako što vrši delimični inhibiciju kalijumske pumpe. Ova pumpa je pora na ćelijskoj membrane koji se otvara i zatvara kao odgovor na električne signale, I indirektno povećava međućelijsku komunikaciju.

Inhibicijom ovog kanala, margatoksin je u stanju da spreči prekomernu proliferaciju ćelija i potencijalno poveća dugoročni uspeh aortokoronarni by-pas. Ubod škorpije iz Centralne Amerike nije smrtonosan za ljude, zato je margatoksin izuzetno moćan i vrlo efikasan.

„Govorimo otome da je potrebno vrlo malo molekula u cilju dobijanja efekta.“, objašnjava profesor David Beech, koji predvodi istraživanja.
„Bilo je nekoliko dobrih blokatora ove jonske pumpe na raspolaganju. Nekoliko blokatora je napravljeno od biljaka ali margatoksin je najmoćniji od svih ovih jedinjenja.“, kaže on.
Profesor Beech sugeriše da će se, u budućnosti, margatoksin direktno nanositi na venu noge pre nego što se ona bude iskoritila za aortokoronarni by-pass.

Izvor  Welcome Trust: Cardiovascular Research