Nedostatak vremena više nije izgovor da ne vežbate, jer nova istraživanja otkrivaju da je čak i nekoliko minuta penjanja stepenicama nekoliko puta svakog dana dovoljno za poboljšanje kardiovaskularnog i ukupnog zdravlja.
Nedostatak vremena više nije izgovor da ne vežbate, jer nova istraživanja otkrivaju da je čak i nekoliko minuta penjanja stepenicama nekoliko puta svakog dana dovoljno za poboljšanje kardiovaskularnog i ukupnog zdravlja.
Nekoliko skorašnjih studija ukazalo je na mnoge zdravstvene koristi od kratkotrajnih svakodnevnih vežbi.
Na primer, pregledom postojećih studija, o kojima je izvještavao Lekovi, pokazuje da period vežbanja može odmah zaštititi srce od budućih ishemijskih epizoda.
Rezultati druge nedavne studije pokazuju da je 10 minuta fizičke aktivnosti dovoljno da se mozgu podstakne, poboljša pažnja, radna memorija i kognitivna fleksibilnost, između ostalih mentalnih veština.
Sada, istraživanja pokazuju da čak i svakodnevno penjanje stepenicama koji traju nekoliko minuta, sa periodima oporavka između njih, mogu poboljšati kardiorespiratorno zdravlje.
Dr Martin Gibala, profesor kineziologije na McMaster univerzitetu u Hamiltonu, Kanada, je viši autor nove studije , koja se pojavljuje u časopisu Applied Phisiology, Nutrition and Metabolism.
Kako dobiti efikasan trening
Profesor Gibala i tim su krenuli da istraže da li trening sa periodičnim ponavljanjem- tj. Kratki periodi intenzivnog vežbanja odvojeni sa nekoliko minuta oporavka, koji ukupno iznosi oko 10 minuta – može poboljšati kardiorespiratorni sistem.
Kardiorespiratorna kondicija odnosi se na „sposobnost srca, pluća i vaskularnog sistema da isporučuju krv bogatu kiseonikom radnim mišićima“ tokom intenzivnog fizičkog vežbanja.
Istraživanja su pokazala da veća respiratorna kondicija donosi nekoliko zdravstvenih koristi, uključujući bolje kardiovaskularno zdravlje, poboljšanu rezistenciju na insulin i manji rizik od prerane smrti.
U studiju je bilo uključeno 12 učenika koja su se tri puta dnevno popela na tri stepenice, sa 1-4 sata oporavka između sesija.
Učesnici su se uključili u ovaj režim tri puta nedeljno tokom 6 nedelja, kontrolnu grupu je činilo 12 učenika koji nisu učetvovali u vežbama.
Na kraju perioda istraživanja, kardiorespiratorna kondicija „bila je viša kod učesnika koji su vežbali[…] sugeršući da su kratke vežbe penjanja stepenicama efikasne u poboljšanju kardiorespiratorne kondicije,“ izvještavaju autori.
Penjači su takođe bili jači na kraju intervencije, i bolje su se pokazali u testu opterećenja, u poređenju sa kontrolnom grupom.
„Znamo da je trening koristan, ali smo bili malo iznenađeni kada smo videli da je pristup stepenicama bio efikasan“, kaže koautor studije Jonathan Little, docent kineziologije na britanskom univerzitetu Columbia u Okanaganu, Kanada.
„Penjući se stepenicama tokom dana da uzmemo kafu ili da odemo do toaleta, izgleda da je dovoljno da podstakne kondiciju kod ljudi koji inače sede“, objašnjava Little.
„Otkrića još više olakšavaju ljudima da u svoj dan uključe kratkotrajne vežbe.“ dodaje prof. Gibala.
“ Oni koji rade u visokim zgradama ili žive u stambenim zgradama mogu se popeti na nekoliko stepenica ujutro, za vreme ručka i uveče i znaju da dobijaju efikasan trening.“ ističe Dr Martin Gibala, prof.
U budućnosti, tim planira da testira efekte različitih režima kratkog vježbanja, varirajući trajanje intervala oporavka. Oni takođe žele da prouče efekte ovih vežbi na krvni pritisak i šećer u krvi.