Akutna idiopatska-inflamatoma demijelinizirajuća poliradikuloneuropatija (Sy. Guillain-Barre-GBS) je bolest autoimune prirode i ubraja se u grupu demijelinizirajućih neuropatija, predominantno motornog tipa. Proces je uglav¬nom lokalizovan na proksimalnim delovima nerava, u blizini spinalnih ganglija, a karakteriše se specifičnim promenama u likvoru – albuminocitološka disocija- cija (povišen nivo belančevina uz normalnu pleocitozu). .

ETIOLOGIJA

U savremenoj medicinskoj literaturi ovaj sindrom je poznat pod raznim nazivima: poliradikuloneuritis, poliradikulitis, infektivni neuritis i febrilni poli- neuritis. Etiološki agens nije definitivno utvrđen i ako većina autora smatra da u osnovi oboljenja postoji infekcija nekim neurotropnim virusom. Takođe se pretpostavlja da je posledica alergijskih fenomena, odnosno reakcije po tipu antigen – antitelo.

Pojava oboljenja nije vezana za pol, uzrast niti rasu.

PATOGENEZAIPATOANATOMSKE PROMENE

Promene su uglavnom lokalizovane na proksimalnim delovima nerava, dok su zadnji korenovi i ganglije neznatno otečeni, pri čemu se zapaža multifo- kalni gubitak mijelina duž struktura perifernog nervnog sistema.

Postoje brojni radovi o imunopatološkim zbivanjima u toku GBS koji se karakterišu perivaskulamim infiltratom mononukleamih ćelija sa mestimičnom demijelinizacijom perifernih živaca u predelu zapaljenja.

Takođe su opisana antitela protiv nerava i mijelina, međutim nije utvrđe¬no da li su ona patogena ili samo odražavaju sekundarnu imunoreakciju na ra¬zaranje nervnog tkiva. Kod bolesnika koji su ispitivani u ranoj fazi bolesti otkrivena su antitela u visokom titru, verovatno IgM, koja vezuju komplement.

KLINIČKA SLIKA

U većini slučajeva poliradikuloneuritis se razvija dve do četiri nedelje na¬kon manifestacije simptoma infektivnog oboljenja. Najčešće su to blage respi¬ratorne infekcije, virusne infekcije, imunizacija (variola i si.), traume.

Bolest počinje sa diskretnom slabošću donjih ekstremiteta koja se nakon par dana proširuje na gornje ekstremitete. Zbog flakcidne paraplegije i paralize respiratornih mišica u teškim slučajevima će se potreba veštačke ventila¬cije. Bolest u svojoj daljoj progresiji može zahvatitii kranijalne nerve što se kli¬nički manfestuje paralizom facijalisa, disfagijom i dizartrijom. Ovo je ascen- dentni tip bolesti. Opisuje se i descendentni tip.

Zbog oštećenja perifernog motornog neurona ove paralize praćene su atrofijom i hipotonijom mišića u kasnijoj fazi bolesti. Pojavi paraliza prethode parestezije i utmulost udova, ali je objektivni gubitak senzibiliteta obično blag i prolazan. Bolovi su česti noću, intenzivni u početku, dok kasnije nestaju. Tetiv- ni refleksi su oslabljeni ili ugašeni još u ranoj fazi bolesti. Zahvaćenost auto- nomnog nervnog sistema ima za posledicu labilnost tenzije, neadekvatnu sekre- ciju antidiuretskog hormona, nemogućnost kompenzacije promene intravasku- lamog volumena, tahi ili bradika-rdija, hiperhidrozu ili suvoću kože i oštećenje sfinktera.

Najčešći klinički tok bolesti je progresija simptoma u toku 1-3 nedelje sa promenljivom prognozom. Trajanje paraliza u nelečenim slučajevima je različi¬to dugo. Većina bolesnika se spontano oporavlja u toku nekoliko nedelja sa mi¬nimalnim posledicama.

Smrt se javlja u 10-14% slučajeva i to najčešće kao posledica plućne embolije i pojave aritmije.

DIJAGNOZA POLIRADIKULONEURITIS A

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike gde postoje osnovni kriterij umi:

1.         motorni ispadi: progresivna slabost više od jednog ekstremiteta, progresivne pareze i paralize.

2.         arefleksija i hiporefleksija

3.         albuminocitološka disocijacija

Dopunski kriterijumi:

–           razvoj bolesti traje 4 nedelje

–           oporavak počinje tokom 4. nedelje

–           relativno simetrične pareze i paralize

–           afebrilnost sa nastajanjem slabosti

–           zahvacenost kranijalnih nerava, posebno facijalisa

–           poremećaji autonommog nervnog sistema

–           smanjena brzina sprovođenja perifernih nerava (EMNG).

DIFERENCIJALNA DIJAGNOZA POLIRADIKULONEURITISA

–           Za razliku od polineuritisa kod poliradikuloneuritisa je senzibilitet ma¬nje oštećen od motorike paralize mogu biti više izražene proksimalno nego u distalnim delovima ekstremiteta, sfinkteri mogu biti oštećeni a vazomotomi i trofički poremećaji su manje izraženi.

–           Porfirijska neuropatija se može dokazati nalazom porfirina u mokraći. Takođe je moguće razlikovati trovanja teškim metalima dokazivanjem olova, arsena u krvi ili mokraći.

–           Miastenija gravis obično zahvata mišiće oka, a povoljno reaguje na tera¬piju holinesteraznim lekovima.

–           Paralitički polimijelitisi, kod kojih je prisutna febrilnost i znaci nadražaja CNS-a. Paralize su asimetrične i, što je veoma bitno, nisu udružene sa gubitkom senzibiliteta. U poliomijelitisu postoji pleocitoza i minimalni porast proteina.

Poliradikuloneuritis TERAPIJA

Danas ne postoji specifična terapija za poliradikuloneuritis ali se terapijski uspeh može očekivati ako se rano prepozna bolest i započne sa adekvatnom negom bolesnika.

Savremeni terapijski koncept podrazumeva primenu plazmafereze u akutnoj fazi bolesti i ono što se sa sigurnošću može tvrditi jeste da stepen izlečenja zavisi od što ranijeg započinjanja plazmafereze.

Mišljenja oko primene kortikosteroida su podeljena i postoje autori koji smatraju daje njihova primena kontraindikovana, dok drugi smatraju da se mo¬gu dati samo u akutnoj fazi bolesti.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO