Preeklampsija se može javiti u dva oblika: blagi i teški.
Blagi oblik preeklampsije karakteriše porast arterijskog krvnog pritiska i to sistolnog do 160 mm Hg, ili dijastolnog do 110 mm Hg (odnosno porast sistolnog pritiska za više od 30 mm Hg ili dijastolnog za više 15 mm Hg kod trudnica sa hroničnom hipertenzijom). Ostali simptomi su proteinurija (do 300 mg za 24 sata) i prisustvo edema.
Kod teškog oblika preeklampsije sistolni pritisak prelazi 160 mm Hg, ili dijastolni pritisak prelazi 110 mm Hg. Proteinurija dostiže pa i prelazi vrednosti od 5 g za 24 sata, a edemi, ukoliko postoje, su znatno izraženiji. Težak oblik preeklampsije prati i oligurija izlučuje se ispod 400 ml urina u toku 24 sata.
Preeklampsija – Teški oblici
U teškim oblicima bolesti, pre eklamptičkog napada mogu da se jave sledeci simptomi: motoma razdražljivost, hiperrefleksija, cijanoza pracena glavoboljom, vizuelnim smetnjama i bolovima u epigastrijumu, što se može završiti gubitkom svesti, konvulzijama i komom, tj. preći u eklampsiju.
U laboratorijskim nalazima u krvi se nalazi: povišena koncentracija mokraćne kiseline (accidum uricum), povišene vrednosti hematokrita i hemoglobina, snižen broj trombocita trombocitopenija, a mogu biti promenjeni i drugi faktori koagulacije (što izaziva poremećaj u koagulaciji krvi). U slučaju eventualnog krvarenja (abrupcija placente i dr.) u nalazu može biti prisutna i anemija.
U mokraći prisutni su proteini, eritrociti, epitelne ćelije, hijaluni i granulirani cilindri.