PROTEINI

Normalne vrednosti: Muškarci i žene: 66 – 81 g/L

Povišene vrednosti proteina:

javljaju se kod dehidratacije, mijeloma (IgG,IgA), sarkoidoze.

Smanjene vrednosti proteina:

javljaju se kod prekomjerne hidratacije, insuficijencije jetre, malnutricije, mijeloma (laki lanci), agamaglobulinemije, malignosti, nefrotskog sindroma, enteropatije s gubitkom proteina.


Uz vodu, belančevine (proteini) su navažnije materije u telu. Od prvenstvenog su značenja za rast i razvoj svih telesnih tkiva. Glavni su izvor materija za izgradnju mišića, krvi, kože, kose, noktiju i unutrašnjih organa, uključujući srce i mozak. Sastavni su delovi svake ćelije koja čini osnovu života na Zemlji.
Proteini, zavisno od svoje građe, provode čitav niz različitih aktivnosti unutar organizma. Prva i osnovna uloga proteina je njihova neophodnost u procesu rasta i razvoja. Za bilo koji deo našeg tela koji prolazi kroz proces rasta ili regeneracije, stvaraju se nove telesne ćelije, koje trebaju proteine za svoju izgradnju i uspostavljanje odgovarajuće funkcije. U zavisnosti od starosti i pola potrebe za belančevinama se znatno menjaju.
Druga velika uloga proteina je zamena oštećenih i odumrlih ćelija. Ćelije koje trebaju uobičajenu zamenu jesu između ostalih: ćelije krvi, bubrega, jetre, mišića, kose, noktiju , zuba i kostiju.
Takođe, one su potrebne telu kako bi moglo stvoriti čitav niz enzima (molekuli koje ubrzavaju biohemijske procese i zaslužne su za ovakav oblik života kakav mi poznajemo) i hormona (molekule koje omogućuju komunikaciju i usklađivanje biohemijskih procesa između različitih tkiva i organa) i antitela ( molekuli koji su proizvod imunog sistema organizma i odgovorne su za obranu od stranih materija, bakterija i virusa).
Proteini grade i veliki dio molekula hemoglobina – materije koja prenosi kiseonik našim telom i omogućuje nam odvijanje procesa disanja u svim ćelijama u kojima se taj ciklus odvija.
Ukupni proteini u serumu obuhvataju albumina i globulina. Albumini se sintetišu u jetri kao i manji deo globulina (a i b-globulini) dok se veći deo globulina (g-globulini) stvara u plazma stanicama i stanicama RES-sistema. Osnovna funkcija proteina u organizmu je zaštita od infekcija, održavanje koloidno-osmotskog pritiska, transport lekova, hormona i vitamina.
Ukupni proteini u serumu su zbir svih proteina u krvotoku i najveća su komponenta krvi. Merenje ukupnih proteina koristi se u dijagnostici i terapiji raznih bolesti jetre, bubrega i koštane srži, kao i ostalih metaboličkih i nutricijskih poremećaja.
Odstupanje od referentnih vrednosti ukazuje na disproteinemiju ili poremećaj ravnoteže vode. Ova dva stanja mogu se razlikovati dodatnim sprovođenjem elektroforeze proteina seruma i određivanjem hematokrita.

Šta je ukupni protein test?

Albumin i globulin su dve vrste proteina u vašem telu. Ukupni protein test meri ukupnu količinu albumina i globulina u vašem telu. Koristi se kao deo vašeg rutinskog zdravstvenog pregleda. Takođe se može koristiti ako imate neočekivano mršavljenje, umor ili simptome bolesti bubrega ili jetre .
 

Šta su proteini?

Proteini su važni građevni blokovi svih ćelija i tkiva. Proteini su neophodni za rast, razvoj i zdravlje vašeg tela. Krv sadrži albumin i globulin. Albuminski proteini sprečavaju curenje tečnosti iz vaših krvnih sudova. Globulinski proteini igraju važnu ulogu u vašem imunološkom sistemu.
 

Namena testa za ukupne proteine

Kompletan test proteina je završen kao deo vaše rutinske zdravstvene provere. To je jedan od testova koji čine vaš sveobuhvatni medicinski panel (CMP). Može se naručiti ako imate:
 
neobjašnjivo mršavljenje
umor
edem , a to je oteklina izazvana viškom tečnosti u vašim tkivima
simptomi bolesti bubrega ili jetre
Ukupni protein test meri ukupnu količinu proteina u vašoj krvi i posebno traži količinu albumina i globulina.
 
Ovaj test će takođe ispitati odnos albumina u globulinu u vašoj krvi. To je poznato pod nazivom „A / G omjer“.
 
 

Kako se vrši ukupni protein test?

U testu se koristi uzorak krvi koji se analizira u laboratoriji. Da biste dobili uzorak krvi, pružalac zdravstvene usluge će vam izvaditi krv iz vene u vašoj ruci ili na leđima. Prvo će očistiti mesto antiseptičkim maramicom. Omotaće vam traku oko ruke kako bi vršili pritisak na područje i lagano umetnuli iglu u venu. Krv će se sakupljati u epruveti pričvršćenu na iglu. Jednom kada se cev napuni, traka i igla biće uklonjeni iz vaše ruke. Oni će vršiti pritisak na mesto uboda da zaustave svako krvarenje.
 
Kod novorođenčadi ili male dece, lanceta se koristi za probijanje kože i krv se sakuplja u maloj staklenoj pipeti, test traci ili na tobogan. Ako dođe do krvarenja, preko tog područja može se staviti zavoj.
 

Priprema za ukupni protein test

Ne morate praviti nikakve posebne pripreme pre nego što se test uradi. Vaš lekar će vas obavestiti da li trebate da izbegavate hranu ili piće pre testa.
 
Mnogi lekovi mogu uticati na ukupne rezultate testova na proteine. Razgovarajte sa lekarom o trenutnoj upotrebi lekova pre nego što uzmete ovaj test.
 
Lekovi koji mogu uticati na rezultate ispitivanja uključuju:
 
steroidi
androgeni
kortikosteroidi
dekstran
hormon rasta
insulin
fenazopiridin
progesteron
amonijum joni
estrogen
antibebi pilule
 
Možete da osetite umerenu bol ili nelagodnost zbog ispitivanja krvi. Rizici povezani sa pretragom krvi su minimalni. U nekim slučajevima možete doživeti:
 
prekomerno krvarenje
nesvestica ili osećaj svetlosne glave
razvoj hematoma, koji nastaje kada se krv nakuplja ispod vaše kože
Postoji rizik od infekcije svaki put kada vam se koža pokvari.
 

Šta znače rezultati?

Ukupni raspon proteina
Normalni raspon ukupnog proteina je između 6 i 8,3 grama po decilitru (g / dL). Ovaj raspon se može malo razlikovati u laboratorijama. Ovi rasponi nastaju i zbog drugih faktora kao što su:
 
starost
pol
stanovništva
metod testiranja
Merenje ukupnog proteina može se povećati tokom trudnoće.
 
Ako je ukupni protein nenormalan, moraju se izvršiti dodatna ispitivanja kako bi se utvrdilo koji je specifični protein nizak ili visok pre nego što se može postaviti dijagnoza.
 
Povišen ukupni protein može da ukazuje na:
 
upala ili infekcije, poput virusnog hepatitisa B ili C , ili HIV-a
poremećaji koštane srži, poput multiplog mijeloma ili Valdenstromove bolesti
 
Nizak ukupni protein može da ukazuje na:
 
krvarenje
poremećaj jetre
poremećaj bubrega, kao što je nefrotski poremećaj ili glomerulonefritis
neuhranjenost
stanja malapsorpcije, poput celijakije ili zapaljenske bolesti creva
velike opekotine
agammaglobulinemija , koja je nasledno stanje u kome vaša krv nema dovoljno vrste globulina, utiče na snagu vašeg imunološkog sistema
zapaljenska stanja
odložen oporavak posle operacije
Nizak albumin se smatra albuminom ispod 3,4 g / dL. Povezana je sa smanjenom efikasnošću lekova koji se koriste za ulcerozni kolitis. Nizak nivo albumina može rezultirati komplikacijama tokom ili nakon operacije.
 

A / G odnos

Normalno, odnos A / G (albumin i globulin) je nešto veći od 1. Ako je odnos prenizak ili previsok, potrebno je uraditi dodatna ispitivanja da bi se utvrdio uzrok i dijagnoza. Ako je omjer nizak, može sugerirati:
 
autoimunu bolest
multipli mijelom
ciroza
oboljenje bubrega
Visok A / G omjer može ukazivati na genetski nedostatak ili leukemiju. Obavezno razgovarajte o rezultatima sa svojim lekarom. Možda će želeti da prate naknadno testiranje.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock