Rubela-Virus-Lekovi

Rubela (rubella) je blaga akutna infektivna bolest iz grupe osipnih groznica koja se odlikuje nespecifičnom ospom, subokcipitalnom limfadenopatijom i mogućnošću da kod trudnica izazove ozbiljna oštećenja ploda.

ETIOLOGIJA

Izazivač rubele je virus koji pripada RNK virusima, familiji Togavirida. Neotporan je u spoljašnjoj sredini i hemijska sredstva ga veoma brzo inaktivišu. Virus rubele ima teratogeno dejstvo na plod čoveka.

Rubela-Virus-Lekovi

EPIDEMIOLOGIJA

Prirodni rezervoar infekcije je čovek. Izvor infekcije je nazofaringelani sekret osobe u poslednjoj trećini inkubacije. Smatra se da je čovek-bolesnik infektivan 5 dana pre pojave ospe i 5 dana nakon prestanka ospe. Put prenošenja je kapljični i prenosi se samo u uslovima bliskog kontakta. Oboljevaju uglavnom deca u ranom školskom i predškolskom uzrastu, Bolest pokazuje sezonski karakter javljanja sa maksimumom oboljevanja u proleće. S epidemiloškog gledišta veliki značaj u prenošenju infekcije imaju atipični i asimptomatski oblici bolesti. Smatra se da na jedan klinički manifestan oblik bolesti dolazi 9 asimptomatskih.

Rubela virus i trudnoća – naš članak koji trebate pročitati

PATOGENEZA

Rubela virus dospeva u organizam kapljičnim putem do sluzokože gornjih disajnih puteva. Ovde se kratko zadržava, a zatim prelazi u regionalne limfne žlezde gde se zadržava i dalje razmnožava. Iz njih dospeva u krvotok i nastaje primarna viremija. Virus se nalazi u svim telesnim tečnostima i tkivima ali se zadržava u ćelijam RES-a. U njima se razmnožava i napuštajući njih nastaje sekundama viremija koja je masivnija i duže traje od primame viremije. U ovom periodu stvorena su specifična antitela i u kontaktu sa antigenima dolazi do kliničkih manifestacija bolesti. Virus se izlučuje iz organizma nazofarin-gelanim sekretom, urinom i stolicom.

Rubela-rubella

Rubella KLINIČKA SLIKA

Klinička slika rubela virusa je veoma blaga i nespecifična.

Kao i kod ostalih osipnih groznica protiče kroz tri stadijuma:
1. Kataralni stadijum,
2. Osipni stadijum,
3. Stadijum rekonvalescencije

Kataralni stadijum: Nakon inkubacionog perioda koji kod rubele iznosi oko 14 dana javlja se kataralni stadijum bolesti. On traja 1-2 dana, počinje po¬stepeno sa blagim porastom temperature i diskretnim znacima zapaljenja gornjih respiratornih puteva. Prisutna je okcipitalna i retroaurikulama limfadenopatija.

Pri pregledu nalazi se blag konjunktivitis, rinitis ili tonzilitis. Žlezde su pojedinačne, bolne, na palpaciju i čvrste, bez promena na koži i ne pokazuju znake inflamacije. Najčešće ovaj stadijum je tako slabo izražen da ostaje nezapažen.

Osipni stadijum: Ovaj stadijum se nastavlja na predhodni postepeno. Temperatura je u porastu a simptomi iz predhodnog stadijuma se pojačavaju. Markantan znak je ospa. Ona se javlja prvo na licu, širi se prema ostalim delovima tela. Ospa je skarlatiniformna ili morbiliformna* nije praćena subjektivnim smetnjama. Povlači se istim redosledom kojim je izbijala a nakon povlačenja ne ostavlja nikakve promene na koži.

Pri pregledu u ovom stadijumu nalazi se hiperemija služokože ždrela a može biti prisutan i bronhitis. Na mekom nepcu može se videti enantem ili petehije koje su patognomonične kao Forcheimer-ov znak. Okcipitalne i ostale limfne žlezde vrata se povećavaju a mogu se javiti i uvećane aksilarne ili ingvi- nalne limfne žlezde. Okcipitalna limfadenopatija je najznačajnija. Žlezde su ponekad toliko uvečane da bolesnik ne može potiljkom da dodiruje jastuk zbog bola. Prisutna je i splenomegalija. Osipni stadijum može trajati 3 do 4 dana, ali može i duže pogotovu kod odraslih kada je prisutna malaksalost i bolovi u zglobovima i mišićima.

Stadijum rekonvalescencije: Karakteriše se postepenim padom tem¬perature, povlačenjem ospe i iščezavanjem ostalih simptoma predhodnog stadijuma. Održava se limfadenopatija, ali žlezde više nisu bolne, postepeno se smanjuju ponekad i do 3 nedelje.

KOMPLIKACIJE

Komplikacije su kod rubela virusa su retke ali se mogu javiti u vidu:

1.         Artralgije i artritis koji se javljaju kod mladih žena a ponekad i kod ostalih bolesnika. Karakteriše se bolom u zglobovima ruku i ručnom zglobu koji može početi sa ospom ili bez nje i trajati i nedeljama posle povlačenja

Kod bakterijskih komplikacija primenjuju se odgovarajući antibiotici.

Neophodna je izolacije bolesnika i primena higijensko dijetetskog režima, mirovanje u postelji, ishrana bogata vitaminima i mlečnim proizvodima.

PREVENCIJA

Aktivna imunizacija-vakcinacija protiv morbila obavezna je za svu decu nakon prve godine života. Potrebna je revakcinacija za 4-5 godina. Moguća je i primena imunoglobulina.