Trichomonas vaginalis je parazit koji pripada bičarima. U vagini kod izvesnih žena, trihomonas može da živi kao parazit bez uzrokovanja patoloških promena i izazivanja bilo kakvih simptoma.
Trichomonas vaginalis je parazit koji pripada bičarima. U vagini kod izvesnih žena, trihomonas može da živi kao parazit bez uzrokovanja patoloških promena i izazivanja bilo kakvih simptoma. Zbog toga se prisustvu trihomonasa u vagini dugo nije pridavao naročiti značaj. Pokazalo se, međutim, da u izvesnim okolnostima trihomonas vaginalis zadobija patogena svojstva i može da izazove veoma izražen kolpitis sa vrlo neugodnim i upornim simptomima. To je razlog što se trihomonadnom kolpitisu poklanja velika pažnja. Prema nekim autorima, trihomonadni kolpitis zastupljen je do 30%, pa i više, od ukupno otkrivenih vaginitisa. Međutim, kao što smo već napomenuli, prisustvo trihomonasa u vagini mnogo je češće nego što pokazuje procenat trihomonadnog kolpitisa. Kod velikog broja žena trihomonas u genitalnim organima ne izaziva nikakve simptome. Kod oko polovine takvih žena simptomi su slabo izraženi, tako da ih one ne uzimaju ozbiljno. Najzad, simptomatologija trihomonadnog kolpitisa kod oko četvrtine žena može biti veoma izražena i izazivati velike neugodnosti i neprijatnosti Pored lokalizacije na sluzokoži vagine, trihomonas vaginalis često prelazi i na cerviks gde se smešta u endocervikalnu sluzokožu i njene duboke žlezde, što u velikoj meri otežava lečenje i omogućava pojavu recidiva. Ovo zbog toga što se pri uobičajenom lečenju postiže samo prividno izlečenje, jer se ne unište svi uzročnici, već se pojedinačni primerci trihomonasa zadrže u dubokim žlezdama endocerviksa ili u kriptama vaginalne sluzokože, odakle se uskoro po prestanku lečenja ponovo namnože i ponovo stvaraju kliničku sliku trihomonadnog kolpitisa. U prilog tome ide i činjenica da trihomonadni kolpitis često prati i infekcija uretre
i mokraćne bešike trihomonasom, što ponekad može da protiče bez simptoma. Često se, međutim, u takvim slučajevima javljaju i dizurične smetnje kod bolesnice, zbog kojih se ona obraća lekaru.
Na trihomonadni kolpitis se posumnja na osnovu subjektivnih smetnji bolesnice i objektivnog nalaza pri vaginalnom pregledu.
Simptomatologija. Najvažniji simptomi su: obilna žutozelena, često penušava sekrecija iz vagine, koja ima neprijatan miris, zatim osećaj svraba i pečenja, nabubrelost i hiperemija vaginalne sluzokože, česta dispareunija i eventualne dizurične smetnje, a ponekad i sterilitet.
Dijagnoza se potvrđuje mikroskopskim pregledom vaginalnog sekreta. Pri tome se trihomonas vaginalis pomoću mikroskopa može otkriti pregledom nativnog ili obojenog preparata. Nativni preparat priprema se tako što se kap fiziološkog rastvora stavi na pločicu i izmeša sa jednom kapi svežeg vaginalnog sekreta. Posmatranjem pomoću mikroskopa na srednjem uvećanju vide se veoma pokretni primerci trihomonasa. Pored toga, trihomonas vaginalis lako se može otkriti i na obojenim preparatima vaginalnog sekreta. Ipak, ponekad su ove metode nedovoljne za otkrivanje trihomonasa, pa se u slučaju opravdane kliničke sumnje i pored negativnih bakterioloških pregleda vrši zasejavanje materijala dobijenog iz vagine na bakteriološke podloge. To je ujedno najsigurnija metoda za dokazivanje trihomonasa.
Obojeni preparat pravi se na taj način što se načini razmaz vaginalnog sekreta na dve pločice. Razmaz se osuši i fiksira, pa se jedna pločica boji po Gramu, a druga po Gimzi. Međutim, icod sumnje da je trihomonas, sem u vaginu, dospeo i u druge susedne organe, da bi se omogucilo pravilno lečenje trihomonadnog kolpitisa nedovoljan je bakteriološki pregled i kultura samog vaginalnog sekreta. U taJcvim slučajevima treba uraditi kulturu na bakteriološkim podlogama, materijala dobijenog iz grlica, mokračne bešike, pa i iz čmara. Tek posle toga može se tačno znati gde se sve nalazi trihomonas vaginalis i može se sprovesti pravilno i uspešno lečenje. Pri tome ne treba zaboraviti da i seksualni partner može biti domacin trihomonasa, pa ako se on ne pregleda i, po potrebi, ne leči, lečenje same žene neče biti dovoljno, jer če uskoro po izlečenju doci do ponovne infekcije i do ponovne pojave kliničkih znakova trihomonadnog kolpiđsa. Na kraju valja pomenuti da se infekcija trihomonasom najčešce prenosi polnim odnosima, a i da je prenošenje moguce predmetima i rubljem koje žena upotrebljava. Isto tako treba podsetiti da mnoge žene, iako se kod njih pri kontrolnom pregledu otkrije prisustvo trihomonasa, često nemaju nikakve tegobe niti smetnje, te se i ne obračaju lekaru.
Terapija bolesnica sa trihomonadnim kolpitisom ne daje uvek brze i uspešne rezultate. Relativno česta je reinfekcija, a česti su i recidivi posle manje ili više uspešnog izlečenja. Pored pravilne upotrebe odgovarajućih lekova za povoljan ishod lečenja, odnosno za trajno izlečenje često je potrebna upornost bolesnice i lekara. Ponekad se terapija mora u više navrata ponavljati. Da bi terapija bila uspešna neophodno je istovremeno lečenje ne samo bolesnice nego i seksualnog partnera. Sama terapija podrazumeva uništenje uzročnika, obnovu kiselosđ vaginalnog sadržaja i regeneraciju oštečenog epitela vagine. Zbog toga se danas upotrebljavaju, oralnim i vaginalnim putem, preparati koji uništavaju trihomonadne parazite. Najbolji rezultati se postižu upotrebom Orvagyla i Fasigyna. (Metronidazol).
Postoje, dakle, tablete Orvagila za oralnu i za vaginalnu upotrebu. Terapija Orvagilom traje 10 dana. Bolesnica svako veče stavlja po jednu vaginaletu duboko u vaginu, a u isto vreme per os uzima dva puta dnevno po jednu tabletu Orvagyla za oralnu upotrebu. Kao što je več pomenuto, važno je da se zajedno sa ženom leči i njen muž, odnosno partner. Ako se to ne učini, recidivi, odnosno ponovne infekcije, vrlo su verovatni. Zbog toga i muškarac, dok se žena leči, treba da uzima dva puta dnevno po jednu tabletu Orvagyla. Za vreme lečenja treba prekinuti sa polnim odnosima. U slučaju ponovne pojave trihomonadnog kolpitisa lečenje Orvagylom može se ponoviti tek posle jednomesečne pauze i uz kontrolu broja leukocita.
U novije vreme povoljni rezultati postižu se jednokratnom upotrebom Fasigyna, koji oba partnera, i muž i žena, posle obilnog obroka treba da uzmu peroralno u vidu 4 tablete. Ovom terapijom postiže se izlecenje u visokom procentu, ali se reinfekcija ne može izbeći, ako se za nju ponovo stvore uslovi.