Trijodtironin (T3)

Normalne vrednosti: Muškarci i žene: 1,3-3,1 nmol / L

Povišene vrednosti trijodtironina:
Javljaju se kod virusnog hepatitisa, karcinomu štitne žlezde, hipertiroidizma, T3 toksikoze, subakutnog tiroiditisa, Hashimotove bolesti, diabetes mellitusa, posttraumatskom stresa, miastenije gravis i ciroze jetre. Pojačan rad štitaste žlezde te povišen nivo T4 uzrokuje i povišen nivo T3 u krvi.

Snižene vrednosti trijodtironina:
S obzirom da se pretvaranje T3 iz T4 događa u jetri, svaka promena u funkciji jetre može imati uticaj na nivo T3 u krvi. Smanjenje pretvaranja T3 iz T4 rezultira snizenjem koncentraciJe T3 u serumu. To može biti zbog uticaja nekih lekova kao što su npr propranolol, glukokortikoidi ili Amiodaron te u brojnim ozbiljnim ne-tiroidnim oboljenjima, npr krajnja faza oštećenja bubrega, dekompenzirana ciroza jetre, uznapredovali rak, anorekia nervosa te brojna druga stanja u intenzivnoj nezi ( kardiogeni ili septički šok).

Štitna žlezda je mali parenhimatozni organ smešten u donjoj polovini vrata napred. Njena težina je svega oko 20 grama. Spada u grupu žlezda s unutrašnjim lučenjem, koje svoje hormone izlučuju direktno u krv. Dva osnovna hormona štitnjače su tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Njihovu proizvodnju reguliše hormon hipofize tireotropin (TSH). Ukoliko se smanji produkciJa T3 i T4 hipofiza proizvodi veću količinu TSH nastojeći stimulisati štitnjaču na pojačan rad. Ako štitnjača to ne može učiniti, nivo TSH sve više raste što može dovesti do gušavosti (povećanja štitaste).

Najodgovornija molekula za delovanje hormona štitaste žlezde i hormon s naJvećim biološkim delovanjem Je T3. Na periferiJi se T4 konvertuje u Trijodtironin. Sastavni deo ovih hormona je jod.

Ovi hormoni imaju važnu ulogu u regulaciji metabolizma: povećavaju bazalnu potrošnju kiseonika i stvaranje toplote, povećavaJu sintezu belančevina, povećavaJu minutni volumen srca, ubrzavaJu razgradnju holesterola i smanjuJu njegovu količinu u telu, povećavaju metaboličko odstranjivanje steroidnih hormona, vitamina B i mnogih lekova.

Drugi glavni učinak hormona štitaste žlezde odnosi se na rast i sazrevanje. Kod ljudi potiču okoštavanje, rast kostiJu u dužinu, podstiču stvaranje hormona rasta, učestvuju u razvoju centralnog nervnog sistema. Podstiču budnost, ubrzavaJu reakciJu na različite nadražaje, čulo sluha, osećaj gladi, pamćenje i sposobnost učenja. Normalan emocionalni takođe zavisi o primerenoj dostupnosti ovih hormona. Važnu ulogu imaJu iu razmnožavanju i reproduktivnim funkcijama muškarca i žene, održavanju normalne trudnoće itd.

Trijodtironin (T3)

Šta je Trijodtironin T3 test?

Štitna žlezda je smeštena u vratu, odmah ispod Adamove jabučice. Štitnjača stvara hormone i kontroliše kako vaše telo koristi energiju i osetljivost vašeg tela na druge hormone.

Štitnjača proizvodi hormon zvan trijodtironin, poznat kao T3. Takođe proizvodi hormon zvan tiroksin, poznat kao T4. Ovi hormoni zajedno regulišu telesnu temperaturu, metabolizam i rad srca.

Većina Trijodtironina u vašem telu veže se za protein. T3 koji se ne vezuje za protein naziva se slobodnim T3 i cirkuliše nevezano u vašoj krvi. Najčešća vrsta T3 testa, poznata kao totalni test T3, meri obe vrste T3 u vašoj krvi.

Merenjem T3 u krvi, vaš lekar će moći da utvrdi da li imate problem sa štitnom žlezdom.

Zašto lekari rade T3 testove

Vaš lekar će obično narediti Trijodtironin test ako sumnja na problem sa štitnom žlezdom.

Potencijalni poremećaji štitne žlezde uključuju:
hipertireoza : kada štitnjača proizvodi previše hormona štitnjače
hipopituitarizam : kada vaša hipofiza ne proizvodi normalne količine hormona hipofize
primarni ili sekundarni hipotireoza: kada štitnjača ne proizvodi normalne količine hormona štitnjače
periodična paraliza tirotoksike: kada štitnjača proizvodi visoke nivoe štitnih hormona, što rezultira slabošću mišića
Thiroid poremećaj može prouzrokovati širok spektar simptoma. Na primer, možda imate mentalne probleme poput anksioznosti ili fizičkih problema kao što su zatvor ili menstrualna nepravilnost .

Ostali mogući simptomi uključuju:

  • slabost i umor
  • poteškoće sa spavanjem
  • povećana osetljivost na toplotu ili hladnoću
  • gubitak težine ili dobitak
  • suva ili natečena koža
  • suve , razdražene, natečene ili ispupčene oči
  • gubitak kose
  • drhtanje ruku
  • povećana brzina otkucaja srca

Ako već imate potvrdu problema sa štitnom žlezdom, vaš lekar će možda koristiti T3 test da vidi da li je došlo do promena u vašem stanju.

Ponekad vam lekar može naručiti i T4 ili TSH test . TSH ili hormon koji stimuliše štitnjaču je hormon koji stimuliše vašu štitnjaču na proizvodnju T3 i T4. Testiranje nivoa jednog ili oba ova hormona može vam pomoći lekaru potpuniju sliku šta se dešava.

Priprema za Trijodtironin T3 test

Važno je da kažete svom lekaru sve lekove koje trenutno uzimate, jer neki mogu uticati na rezultate T3 testa. Ako vaš lekar unapred zna za vaše lekove, može vam savetovati da ih privremeno prestanete koristiti ili razmotriti njihov efekat tokom tumačenja rezultata.

Neki lekovi koji mogu uticati na nivo T3 uključuju:

  • lekovi koji se odnose na štitnjaču
  • steroidi
  • tablete za kontrolu rađanja ili drugi lekovi koji sadrže hormone, poput androgena i estrogena
  • Procedura za T3 test
  • T3 test jednostavno podrazumeva vađenje krvi. Potom će se krv testirati u laboratoriji.

Obično se normalni rezultati kreću od 100 do 200 nanograma po decilitru (ng / dL).

Normalni rezultat T3 testa ne znači nužno da štitnjača funkcioniše savršeno. Merenje T4 i TSH može pomoći lekaru da utvrdi da li imate problem sa štitnjačom i pored normalnog rezultata T3.

Šta znače nenormalni rezultati Trijodtironin T3 testa?

Pošto su funkcije štitne žlezde komplikovane, ovaj jedinstveni test možda neće dati lekaru definitivne odgovore o tome šta nije u redu. Međutim, nenormalni rezultati mogu vam pomoći da ih usmerite u pravom smeru. Vaš lekar takođe može da odabere T4 ili TSH test kako bi stekao jasniju sliku funkcije štitne žlezde.

Nenormalno visoki nivoi T3 su česti kod trudnica i onih sa oboljenjima jetre. Ako je vaš T3 test takođe izmerio nivo slobodnog T3, vaš lekar će možda moći da isključi ova stanja.

Visoki nivoi Trijodtironina
Ako niste trudni ili patite od bolesti jetre, povišeni nivo T3 može ukazivati na probleme sa štitnom žlezdom, kao što su:

  • Grobnice bolest
  • hipertireoza
  • bezbolni (tihi) tiroiditis
  • periodična paraliza tireotoksike
  • toksični nodularni gušter

Visoki nivoi T3 takođe mogu ukazivati na visok nivo proteina u krvi. U retkim slučajevima ovi povišeni nivoi mogu ukazivati na karcinom štitne žlezde ili tireotoksikozu.

Nizak nivo T3
Nenormalno niski nivoi T3 mogu ukazivati na hipotireozu ili gladovanje. To takođe može ukazivati na to da imate dugotrajnu bolest jer se nivo T3 smanjuje kada ste bolesni. Ako ste dovoljno bolesni da budete hospitalizovani, verovatnoća da će vam nivo T3 biti nizak. To je jedan od razloga što lekari rutinski ne koriste T3 test kao test štitne žlezde. Umesto toga, oni ga često koriste zajedno sa T4 i TSH testom kako bi dobili potpuniju sliku o funkciji štitnjače.
Rizici T3 testa
Kada vam uzmu krv, možete očekivati da ćete imati malo neprijatnosti tokom postupka. Posle toga možete imati i manje krvarenja ili modrica. U nekim slučajevima se možete osećati nepromišljeni.

Ozbiljni simptomi, iako retki, mogu da uključuju nesvesticu, infekciju, prekomerno krvarenje i upalu vene.

Lekovi Laboratorija krije još mnogo zanimljivih analiza, pogledajte ih.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO