Žensku neplodnost uzrokuje jedan ili više faktora:
Poremećaji ovulacije
Poremećaji ovulacije, što znači da ovulirate retko ili nikad, predstavljaju uzrok neplodnosti kod otprilike 1 od 4 neplodna para. Problemi sa regulacijom reproduktivnih hormona od strane hipotalamusa ili hipofize ili problemi sa jajnicima mogu izazvati poremećaje ovulacije.
Sindrom policističnih jajnika (PCOS). PCOS uzrokuje hormonsku neravnotežu, koja utiče na ovulaciju. PCOS se manifestuje insulinskom rezistencijom i gojaznošću, netipičnim rastom dlaka na licu ili telu i aknama. To je jedan od najčešćih uzrok ženske neplodnosti.
Disfunkcija hipotalamusa. Dva hormona koja proizvodi hipofiza odgovorna su za podsticanje ovulacije svakog meseca – folikulostimulirajući hormon (FSH) i luteinizirajući hormon (LH). Prekomerni fizički ili emocionalni stres, vrlo visoka ili vrlo niska telesna masa ili nedavno znatno povećanje ili gubitak kilograma mogu poremetiti proizvodnju ovih hormona i uticati na ovulaciju. Neredovni ili odsutni menstrualni ciklusi su najčešći znaci.
Preuranjeno otkazivanje jajnika. Ovaj poremećaj, koji se naziva i primarna insuficijencija jajnika, obično je uzrokovan autoimunim odgovorom ili prevremenim gubitkom jajnih ćelija iz jajnika (moguća genetska sklonost ili zbog lečenja hemioterapijom). Jajnik više ne proizvodi jajne ćelije i smanjuje proizvodnju estrogena kod žena mlađih od 40 godina.
Visok nivo prolaktina. Hipofiza može prouzrokovati prekomernu proizvodnju prolaktina (hiperprolaktinemija), što smanjuje proizvodnju estrogena i može dovesti do neplodnosti. To je obično povezano sa problemom hipofize, a to mogu da izazovu i lekovi koje uzimate za neku drugu bolest.
Oštećenje jajovoda
Oštećeni ili neprohodni jajovodi sprečavaju spermatozoide da dođu do jajne ćelije ili blokiraju prolaz oplođene jajne ćelije u matericu. Uzroci oštećenja ili blokade jajovoda mogu biti:
Upalna bolest karlice, infekcija materice i jajovoda zbog hlamidije, gonoreje ili drugih polno prenosivih infekcija
Prethodne operacije u abdomenu ili karlici, uključujući vanmaterične trudnoće, u kojoj se oplođena jajna ćelija ugrađuje i razvija u jajovodu umesto u materici
Endometrioza
Endometrioza se javlja kada se tkivo koje normalno raste u materici ugradi i raste na drugim delovima (trbušnoj maramici zidova male karlice, jajniku, mokraćnoj bešici…). Ovaj rast tkiva – i njegovo hirurško uklanjanje – može prouzrokovati ožiljke, koji mogu blokirati jajovode i sprečiti da dođe do oplodne jajne ćelije. Endometrioza takođe može uticati na sluznicu materice tako što remeti implantaciju oplođene jajne ćelije.
Promene na materici ili grliću materice
Uzorci vezani za matericu ili grlić materice mogu uticati na plodnost ometajući implantaciju ili povećavajući verovatnoću pobačaja:
Benigni polipi ili tumori (miomi ili miomi) su česti u materici. Neki mogu blokirati jajovode ili ometati implantaciju, utičući na plodnost. Međutim, mnoge žene koje imaju miome ili polipe zatrudne i bez njihovog uklanjanja.
Ožiljci od endometrioze ili upale u materici mogu poremetiti implantaciju.
Nenormalnosti materice prisutne od rođenja, poput abnormalno oblikovane materice, mogu prouzrokovati probleme u trudnoći ili ostanku trudnoće. Iz tih razloga je često neophodno uraditi pregled materične šupljine – histeroskopiju.
Cervikalna stenoza, suženje grlića materice, može biti uzrokovana naslednom malformacijom ili oštećenjem grlića materice.
Ponekad grlić materice ne može proizvesti odgovarajuću vrstu sluzi koja omogućava spermatozoidima da putuju kroz grlić materice u matericu.
Neobjašnjiva neplodnost (idiopatski infertiliet)
Ponekad se uzrok neplodnosti nikada ne otkrije. Kombinacija nekoliko manje značajnih faktora kod oba partnera može prouzrokovati neobjašnjive probleme sa plodnošću. Iako je frustrirajuće ako ne dobijete konkretan odgovor, ovo stanje se može rešiti kao i neplodnost kojoj se utvrdi uzrok. Svakako i u slučaju neojašnjene neplodnosti ne bi trebalo da odlažete lečenje.
Faktori rizika
Određeni faktori mogu vas dovesti u veći rizik od neplodnosti, uključujući:
- Godine. Kvalitet i količina ženskih jajnih ćelija počinje da opada sa povećanjem starosti. Sredinom 30-ih, smanjene broja folikula se ubrzava, što rezultira manjim brojem jajnih ćelija i njihovim slabijim kvalitetom. To otežava začeće i povećava rizik od pobačaja.
- Pušenje. Pored negativnog uticana na grlić materice i jajovoda, pušenje povećava rizik od pobačaja i ektopične trudnoće. Takođe se smatra da utiče jajnike. Preporuka je da prestanete sa pušenjem pre početka lečenja neplodnosti.
- Težina. Prekomerna težina ili znatno manja težina može uticati na normalnu ovulaciju. Optimalni indeks telesne mase (BMI) može povećati učestalost ovulacije i verovatnoću trudnoće.
- Seksualna istorija. Seksualno prenosive infekcije poput hlamidije i gonoreje mogu oštetiti jajovode. Nezaštićeni odnosi sa više partnera povećavaju rizik od polno prenosivih infekcija koje kasnije mogu izazvati probleme sa plodnošću.
- Alkohol. Držite se umerene konzumacije alkohola – ne više od jednog alkoholnog pića dnevno.
Jedan od ključnih faktora koji utiču na neplodnost su godine žene. Ujedno na taj faktor žena sama može da utiče tako što će se u preporučenom periodu (6 meseci ili godinu dana bez ostvarene trudnoće) javiti specijalisti za infertilitet.
Kako godine utiče na neplodnost žena?
Kako žena stari, šanse da zatrudni se smanjuju. Starost postaje sve češći faktor ženske neplodnosti jer mnogi parovi čekaju da dobiju decu do kasnih 30-ih ili ranih 40-ih godina. Žene starije od 35 godina imaju veći rizik od problema sa plodnošću. Razlozi za to su:
- Ukupan broj jajnih ćelija je manji.
- Više jajnih ćelija ima abnormalan broj hromozoma.
- Povećan je rizik od drugih zdravstvenih problema.
Izvor: www.fertility.com