Astma

Pojačano zagađenje vazduha, koje u mnogim gradovima Srbije u zimskim mesecima uveliko prelazi dozvoljene granice, izaziva pogoršanje brojnih bolesti a posebno ugrožava astmatičare, upozoravaju stručnjaci u emisiji Puls nacije.

U Srbiji se broj obolelih od astme u protekloj deceniji udvostručio. Jedan od uzroka oboljevanja je i zagađen vazduh. Iako je još 2009 godine Vlada Srbije donela akcioni plan o zaštiti životne sredine, upravljanje kvalitetom vazduha daleko je od zadovoljavajućeg, upozoravaju stručnjaci. Brojni zagađivači ispuštaju i veoma otrovne materije u vazduh.

„Azotni oksidi, sumporni oksidi, tzv. prizemni ozon koji nije primarni zagađivač nego se javlja kao reakcija ovih jedinjenja na nivou zemlje koji je vrlo opasan, pored toga je i otrovan a ono što dominira i što je izuzetno važno to su takozvane ultrafine čestice koje se izdvajaju iz sagorevanja pre svega dizela. Ovde bih potencirao i tačkaste zagađivače kao sto su dimnjaci i toplane“ objašnjava Žarko Stevanović, naučni savetnik u Institutu „Vinča“.

U Srbiji čak svako šesto školsko dete ima neki oblik astme. Lekari upozoravaju da je kod dece u Srbiji astma lošije kontrolisana zbog nedovoljne edukovanosti roditelja ali i lekara. Mali astmatičari u Srbiji čak tri puta češće izostaju sa nastave od vršnjaka u razvijenim evropskim zemljama.

„Astma se i leči na osnovu stepena kontrole jer je veoma promenljiva i nepredvidiva bolest To je bolest koja je uslovljena nasleđem i faktorima spoljašnje sredine koji su izuzetno promenljivi. Genetski materijal, odnosno nasledni materijal reaguje na sve faktore spoljašnje sredine i može doći do blagog, srednje tesšog, teškog pogorsanja astme iznenada. Zbog toga je i veoma teško uspostaviti kontrolu“ dodaje Snezana Radić, pedijatar pilmolog.

Dobra kontrola bolesti presudna je i za trudnice koje imaju astmu. Iz neznanja i pogrešnog uverenja da bi lekovi za astmu mogli nauditi plodu, mnoge od njih prestaju sa uzimanjem terapije što dovodi do naglog pogoršanja bolesti i direktno ugrožava i trudnicu i bebu.

Branislava Milenković, predsednica Republičke stručne komisije za hronične bolesti disajnih puteva kaže: „Problem je manjak kiseonika, koji se javi u krvi trudnice u pogoršanju astme. To svakako škodi bebi, škodi njenom razvoj, pa čak može i da ugrozi plod. Zato je jako važno da trudnica shvati da tu bolest mora da leči posebno u periodu trudnoće. Kod jedne trećine trudnica se astma i pogorša u trudnoći“.

Lekari upozoravaju da je veća briga potrebna i mladim astmatičarima u pubertetu i starijima od 65 godina. U svetu od astme boluje više od 300 miliona ljudi, a stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije upozoravaju da bi broj obolelih do 2025. mogao porasti za još 100 miliona. Upravljanje kvalitetom vazduha navodi se kao važna mera prevencije.

 

B92

 

Smešteno u: ŽIVOT · Oznake: astma, bolest, čestice, kiseonik, vazduh, zagađenje

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO