Kafa je jedan od omiljenih napitaka širom sveta. Jutra bez kafe je teško zamisliti, ali i mnoge dnevne obaveze i druženja. Kafa deluje trenutno i za 15 do 30 minuta dovodi organizam u stanje ne samo budnosti već i potpune spremnosti za mentalne i fizičke napore.
Kafa je jedan od omiljenih napitaka širom sveta. Jutra bez kafe je teško zamisliti, ali i mnoge dnevne obaveze i druženja. Kafa deluje trenutno i za 15 do 30 minuta dovodi organizam u stanje ne samo budnosti već i potpune spremnosti za mentalne i fizičke napore. Ona podstiče zadovoljstvo, uživanje i socijalizaciju. Godišnje se u Srbiji po glavi stanovnika popije oko četiri i po kilograma tradicionalne crne kafe, koju zovemo „turska”, domaća kafa.
Uticaj kafe na organizam i preporučene količine
Ipak, kafa je i napitak koji se bori sa brojnim predrasudama. Među njima su i one vezane za uticaj kafe na organizam, kao i koliko kafe dnevno se sme popiti, zbog njenog važnog sastojka- kofeina. Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) je 2015. godine dala konačno mišljenje o bezbednoj granici za unos kofeina i odagnala sve dileme. Ukupni dnevni unos kofeina do 400 mg dnevno (za zdrave, odrasle osobe za koje ne postoje ograničenja zbog zdravstvenih ili drugih razloga) je bezbedan i ne dovodi do bilo kakvog rizika po zdravlje ljudi – ni kratkoročno niti dugoročno gledano. Koliko je to tačno kafa zavisi od vrste. Naše domaće kuvane kafe imaju u proseku 60 do 80 mg kofeina, što bi u prevodu bilo 4 do 5 kafa. Naravno, pod uslovom da je to jedini izvor kofeina.
Tih 400 mg kofeina dnevno neće povećati rizik oboljevanja od hroničnih bolesti, naprotiv. Pokazano je da unos preko 300 mg kofeina dnevno utiče na smanjenje rizika oboljevanja od depresije kod žena, karcinoma prostate kod muškaraca i moždanog udara kod oba pola! Važno je napomenuti i da je kafa sjajan izvor antioksidanasa. Ona je napitak sa najvećom količinom ovih jedinjenja zahvaljujući visokoj zastupljenosti hlorogenske kiseline, jednog od najjačih antioksidnasa. Oni su važni saveznici našeg organizma u borbi sa slobodnim radikalima i pripisuje im se tzv. antiinflamatorno dejstvo – pozitivni efekti na krvne sudove i metabolizam glikoze.
Kvalitet kafe i pravilno deklarisanje
Uživanje i koristi od omiljene šoljice kafe su višestruki. Ali, samo ukoliko je kafa koju pijete zaista 100% kafa. Važno je da znamo kakvu kafu pijemo, da obratimo pažnju na kvalitet kafe, kao i deklaracije na pakovanjima. Neki proizvođači kafama dodaju surogate kao što su različite vrste žitarica, naut, stočni grašak, pa čak i žir i tako narušavaju kvalitet a istovremeno ta informacija ne postoji nigde na pakovanju, te dovode potrošače u zabludu ne poštujući pravila isticanja ovih podataka i na deklaraciji i na prednjoj strani pakovanja. Naš Zakon o zaštiti potrošača zahteva jasnu informaciju za potrošača. Pravilnik o kvalitetu sirove kafe, proizvoda od kafe, surogata kafe i srodnih proizvoda ne zabranjuje dodavanje surogata, ali zahteva jasno navođenje u kom procentu su oni prisutni. Ukoliko se na deklaracijama ne navodi transparentno sastav proizvoda, to može biti opasno u slučajevima da potrošači imaju alergiju na određene surogate, kojih zbog nepravilnog deklarisanja nisu svesni.
Šta su surogati u kafi i zašto nisu poželjni?
Nedeklarisani surogati u kafi menjaju boju, miris i ukus kafe. Oni utiču na svetliju boju kafe, nedostatak pene i karaterističnog mirisa ovog napitka. I još jednom je važno istaći da sve što se dodaje nekoj namirnici a da nemamo tu informaciju, može da bude za nekog opasan rizik po zdravlje.
Kad je reč o deklarisanim surogatima, zamenama, najčešće su to razne žitarice kao spelta i ječam. One zvuče ljudima baš privlačno i „zdravo“. Problem je što se na visokim temperaturama koje se koriste pri prženju kafe, a koje se inače ne primenjuju u pekarskoj industriji, oslobađaju visoko kancerogene materije- dioli poznati kao 3 MCPD, i to u veoma velikim koncentracijama. Druga česta zamena je cikorija: ovde je potrebno upozorenje mladim ženama jer je ustanovljeno da ona dovodi do produženih krvarenja odnosno spontanih pobačaja. Ovi i neki drugi surogati nisu zabranjeni po zakonu, ali je obavezno da na deklaraciji proizvoda to bude i navedeno.
Velika ponuda kafe i kontrola tržišta
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u protekloj godini inspekcija je obavila blizu 200 kontrola. Ustanovljeno je da je surogata u kafi manje nego prethodnih godina, ali da je i dalje najveći problem nepravilno deklarisanje proizvoda jer to predstavlja veći problem nego što na prvi pogled deluje. Dodantni problem su i nelegalni tokovi i falsifikati kafe na tržištu. Iz inspekcije Ministarstva trgovine često se zbog toga čuju preporuke da se kafa kupuje u registrovanim trgovinskim objektima, da se obrati pažnja na akciznu markicu na ambalaži, kao i da se uzimaju računi za kupljene proizvode.
Za prehrambene proizvode, možda je najbolji savet držati se renormiranih proizvođača. Oni imaju kontrolu kvaliteta, vode računa o poreklu sirovine, i ono što je najvažnije rizikuju da izgube jako puno, ako bi samo jedan uzorak bio neispravan.
Ima li vaša omiljena kafa surogate – jednostavan test u kućnim uslovima
Svako od nas, u svom domu, uz pomoć ovog jednostavnog testa može proveriti ima li kafa koju pijemo surogate.
Za test su potrebni: kafa, džezva, šolja, čaša, kašičica za mešanje, alkoholno sirće, voda i povidon jod.
Postupak: Skuvajte kafu koju inače pijete na uobičajan način. Sipajte je u šolju i sklonite penu. Ostavite da se kafa ohladi, a talog slegne. Izdvojte tri supene kašike skuvane kafe u jednu staklenu čašu, dodajte malo hladne vode, od 150-200ml, zatim dodajte četiri kafene kašičice sirćeta, a nakon toga povidon jod u mlazu iz originalne bočice. Sve promešajte kašičicom. Pošto skrob reaguje sa povidon jodom – ukoliko se stvara modro obojenje, to znači da u testiranoj kafi postoje surogati. Ukoliko vam se modra boja gubi nakon mešanja, dodajte još povidon joda i modra boja će se ponovo stvoriti. To zavisi od količine surogata u kafi (odnosno skroba koji potiče iz surogata). Ako surogata nema, koliko god da dodate povidon joda rastvor će ostati braon boje.