Označavanje semaforskim bojama jasno ukazuje potrošaču šta je najbolji izbor: zelena boja ukazuje na povoljan energetski ili nutritivni sadržaj, žuta boja ukazuje na oprez, odnosno umereno i ređe konzumiranje određene namirnice ili sastojka namirnice dok crvena boja upozorava da postoji visok sadržaj energiji ili nekog drugog sastojka hrane koji bi mogao biti rizik za zdravlje
Označavanje semaforskim bojama jasno ukazuje potrošaču šta je najbolji izbor: zelena boja ukazuje na povoljan energetski ili nutritivni sadržaj, žuta boja ukazuje na oprez, odnosno umereno i ređe konzumiranje određene namirnice ili sastojka namirnice dok crvena boja upozorava da postoji visok sadržaj energiji ili nekog drugog sastojka hrane koji bi mogao biti rizik za zdravlje
Da li spadate među one ljude koji kada odu u prodavnicu samo stavljaju proizvode u korpu, ne gledajući šta piše na deklaracijama? Onda je svakako vreme da promenite tu naviku jer na poleđini proizvoda upravo stoji sve ono što može da vam znači ukoliko morate da smanjite količinu šećera ili soli u ishrani, da li možda proizvod sadrži nekli alergen, koliko masnoća sadrži…
Profesor dr Budimka Novaković, dijetoterapeut sa Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, ističe da je deklarisanje hrane zakonska obaveza prema Pravilniku o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane (Službeni glasnik Republike Srbije, broj 19/17). Na pakovanju prehrambenog proizvoda mora postojati deklaracija o hemijskom sastavu proizvoda i nutritivna deklaracija. Nutritivna deklaracija pruža informaciju potrošaču koliko energije (Kcal), proteina, ukupnih ugljenih hidrata i šećera, ukupnih masti i zasićenih masnih kiselina i soli ima u 100 grama prehrambenog proizvoda. Navedene informacije su zakonski obavezne, ali proizvođač može da istakne i druge nutritivne informacije (sadržaj mononezasićenih masnih kiselina, polinezasićenih masnih kiselina, poliola, skroba, dijetnih vlakana, bilo kog vitamina/minerala koji su prisutni u značajnim količinama). Uvek treba pažljiovo pogledati da li je zakonska obaveza ispunjena odnosno da li je nutritivna deklaracija prisutna na pakovanju prehrambenog proizvoda. Proizvođači hrane pored navedenog sadržaja na 100 grama proizvoda pružaju informaciju o sadržaju po jednom posluženju prehrambenog proizvoda što je takođe za potrošača vrlo korisna informacija.
Označavanje u bojama semafora
Pojedini odgovorni proizvođači otišli su korak dalje počevši da označavaju deklaracije na proizvodima u bojama semafora. Šta to zapravo znači?
– Osim prisutne obavezne nutritivne deklaracije proizvođači hrane želeći da pomognu potrošačima u pravilnijem izboru namirnica stavljaju i dodatno obeležavanje koje može biti u različitim grafičkim oblicima. Označavanje semaforskim bojama jasno ukazuje potrošaču šta je najbolji izbor. Zelena boja ukazuje na povoljan energetski ili nutritivni sadržaj, žuta boja ukazuje na oprez, odnosno umereno i ređe konzumiranje određene namirnice ili sastojka namirnice dok crvena boja upozorava da postoji visok sadržaj energiji ili nekog drugog sastojka hrane koji bi mogao biti rizik za zdravlje. Praćenjem nutritivne deklaracije i grafičkih obaveštavanja od strane proizvođača o nutritvnim osobinama prehrambenog proizvoda postiže se bolji nutritivni izbor namirnica što doprinosi unapređenju opšteg zdravlja – ističe dr Novaković.
Šećeri, masti, so
Profesorka Budimka Novaković naglašava da Svetska zdravstvena organizacija (SZO) daje preporuke za unos energije, proteina, masti i zasićeni masti, ugljenih hidrata i šećera i soli. Kada se govori o unosu šećera, SZO daje preporuku za unos dodatih šećera koji predstavljaju rizk za povećenje telesne mase i oštećenje zadravlja. Prema preporukama SZO, dodati šećeri mogu činiti najviše do 10% od dnevnog energetskog unosa. U okviru preporučenog dnevnog energetskog unosa ukupne masti ne bi trebalo da čine više od 30%, a zasićene masne kiseline i trans-masne kiseline ne bi trebale da čine više od 10% od preporučenog dnevnog energetskog unosa. Navedene preporuke se odnose na odrasle zdrave ljude u cilju unapređenja zdravlja i smanjenja rizika za pojavu masovnih nezaraznih bolesti.
A šta da rade ljudi koji imaju alergiju na određene namirnice? Naša sagovornica podseća da na hemijskoj deklaraciji postojanje nutritivnog alergena mora da se navede bold podvučenim tekstom. Najčešće proizvođači hrane na pakovanju prehrambenog proizvoda stavljaju i dodatnu informaciju da proizvod sardži…(sastojak koji može izazvati alergijsku reakciju ili intoleranciju na hranu kod predisponiranih osoba).